Najprávo.sk - právny informačný systém pre odborníkov a širokú verejnosť

Základy obchodného práva 1

29.12. 2011, 16:52 |  najpravo.sk

Lucia Žitňanská, Oľga Ovečková a kolektív: Základy obchodného práva, 1. časť, IURA EDITION, 2009, 682 strán

Obchodné právo je jedným z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich odvetví vzhľadom k častým potrebám implementácie smerníc Rady do vnútroštátnej právnej úpravy, predovšetkým do Obchodného zákonníka, či priamej záväznosti viacerých nariadení EÚ.

Keď som zobral do rúk učebnicu Základy obchodného práva vypracovanú autorským kolektívom pod vedením doc. JUDr. Lucie Žitňanskej, PhD., zaujal ma celý autorský kolektív tejto učebnice. Predstavenie, resp. stručný profesijný životopis každého z autorov nájdete hneď v úvode učebnice.

  • doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD., súčasná Ministerka spravodlivosti, vypracovala II. kapitolu Základné pojmy obchodného práva a IX. kapitolu Akciová spoločnosť.
  • prof. JUDr. Oľga Ovečková, DrSc., bývalá riaditeľka Ústavu štátu a práva, členka Legislatívnej rady vlády SR a advokátka vypracovala I. kapitolu Obchodné právo, VI. kapitolu Verejná obchodná spoločnosť a VII. kapitolu Komanditná spoločnosť.
  • doc. JUDr. Mária Patakyová, CSc., riešiteľka viacerých medzinárodných projektov zameriavajúcich sa na európske právo obchodných spoločností, prodekanka a advokátka vypracovala III. kapitolu Obchodný register, IV. kapitolu Účtovníctvo podnikateľov a X. kapitolu Družstvo.
  • JUDr. Jozef Vozár, CSc. z Ústavu štátu a práva SAV, advokát a autor desiatok odborných článkov spracoval XI. kapitolu Hospodárska súťaž.
  • JUDr. Mária Kolaříková, CSc., bývalá členka vlády Slovenskej republiky, 1. námestníčka ministra pre správu a privatizáciu národného majetku SR a členka Legislatívnej rady vlády SR spracovala V. kapitolu Všeobecne o obchodných spoločnostiach.
  • JUDr. Mária Majeríková, ktorá pôsobila vo viacerých rakúskych advokátskych kanceláriách ako právny expert na otázky súvisiace s investičnou a podnikateľskou činnosťou v bývalom Česko-Slovensku a dôverná advokátka Rakúskeho veľvyslanectva v Bratislave je autorkou VIII. kapitoly Spoločnosť s ručením obmedzeným.
  • JUDr. Branislav Jablonka, PhD., odborný asistent, advokát, rozhodca a lektor Justičnej akadémie SR sa autorsky podpísal pod XIII. kapitolu Cenné papiere.
  • JUDr. Branislav Pospíšil, bývalý riaditeľ odboru obchodného a exekučného práva na Ministerstve spravodlivosti SR a spoluautor reformy insolvenčného práva spracoval XII. kapitolu Konkurz a reštrukturalizácia.
  • Publikáciu lektoroval doc. JUDr. Karel Marek, CSc.

Učebnica má štandardnú štruktúru, záverom každej kapitoly je uvedený zoznam odporúčanej študijnej literatúry, a to jednak knižnej, ako aj časopiseckej a učebnicu dopĺňa skutočne poctivo spracovaný vecný register. Príjemným pre študenta je dodržiavanie rovnakej systematiky výkladu pri obchodných spoločnostiach, kde ani pri jednej spoločnosti a družstve nechýba historický vývoj právnej úpravy každej formy obchodnej spoločnosti. Práve z týchto historických exkurzov sa dá v mnohom pochopiť zmysel súčasnej právnej úpravy. Osobitne som si pozrel historický vývoj právnej úpravy komanditnej spoločnosti, ktorá sa v našom podnikateľskom prostredí využíva snáď najmenej a získal som celkom zaujímavé informácie, hlavne o koreňoch vzniku tejto netradičnej formy podnikania a zmyslu jej využívania v súčasnosti.

Nie je určite prekvapujúce, keď sa recenzent začíta v prvom rade do časti učebnice, ktorú napísala vedúca autorského kolektívu doc. JUDr. Lucia Žitňanská, PhD., keďže je momentálne Ministerkou spravodlivosti Slovenskej republiky, a teda jej politické aktivity sú verejnosti známe, avšak jej publikačná resp. pedagogická činnosť už verejnosti známa v takom rozsahu nie je. Po prečítaní tejto časti som však zostal príjemne prekvapený. Výklad právnej úpravy akciovej spoločnosti je zrozumiteľný, autorka sa neobmedzuje na prerozprávanie právnej úpravy, ako to bohužiaľ v niektorých učebniciach častokrát býva, ale čitateľsky zaujímavou formou dáva odpovede na otázky, ktoré sa študentovi pri štúdiu akciovej spoločnosti natískajú, ako napríklad: Prečo si niektorí podnikatelia volia práve formu akciovej spoločnosti? Z akého dôvodu sa akciové spoločnosti členia na verejné a súkromné? Prečo je právna úprava akciovej spoločnosti oproti ostatným spoločnostiam pomerne rozsiahla a z väčšej časti kogentná?

Učebnica Základy obchodného práva 1 je kvalitnou a hodnotnou učebnicou, ktorá poskytne každému študentovi právnickej fakulty dostatok zrozumiteľne podaných informácií. V rozpakoch som bol len so zaradenia XII. kapitoly Konkurz a reštrukturalizácia a XIII. kapitoly Cenné papiere, nakoľko tieto kapitoly už podľa môjho názoru prekračujú zameranie učebnice, ktorým je výklad základov obchodného práva, pričom tu už máme presah do občianskeho procesného práva, keďže konkurzné aj reštrukturalizačné konania sú súdnymi konaniami a v prípade cenných papierov aj do iných právnych odvetví. Vedúca autorského kolektívu odôvodňuje v predhovore zaradenie týchto kapitol do učebnice snahou o komplexnosť výkladu. Úroveň spracovania týchto „extra príloh" učebnice mi však zatvára ústa, nakoľko vo výklade je badateľné, že autori týchto kapitol nie sú teoretici odtrhnutí od praxe, ale skutoční odborníci vo svojom „fachu", a teda ich výkladom  čitateľ získava naozaj pridanú hodnotu. Napríklad stručný a zároveň výstižný výklad o blankozmenke z pera Dr. Jablonku môže otvoriť oči nielen študentom práva.

Chcel som ešte napísať zopár riadkov o tom, čo mi (ako právnikovi z praxe) v publikácii chýbalo, avšak potom som sa pozrel na názov diela, kde sa predvídavo zvýraznilo slovo „Základy". Dielo však predčilo moje očakávania a som milo prekvapený, že oproti časom mojich štúdií, kedy sme sa borili pri príprave na skúšky len so samotným znením zákona, neaktuálnymi komentármi a prednáškami, už súčasní študenti majú k dispozícii učebnice takejto kvality a hodnoty, v ktorých nájdu mnohé odpovede. Štúdium sa tak stáva podstatne zaujímavejšie a plnohodnotnejšie. 

V ponuke vydavateľstva IURA EDITION už môžme nájsť aj druhú časť recenzovanej učebnice, ktorá sa venuje výkladu obchodných záväzkových vzťahov ako aj publikáciu Obchodné právo spracovanú kolektívom autorov pod vedením skúsených vyučujúcich z Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Jozefa Suchožu a Jána Husára. 

Recenzovanú publikáciu si môžete zakúpiť TU (KLIKNITE) 


Najprávo.sk - právny informačný systém pre odborníkov a širokú verejnosť