Sobota, 2. november 2024 | , zajtra Hubert
Pamiatka zosnulých
Predplatné
Sobota, 2. november 2024 | , zajtra Hubert
Pamiatka zosnulých
TlačPoštaZväčšiZmenši

ADVOKÁT RADÍ: Ako založiť záujmové združenie právnických osôb

najpravo.sk • 9.3. 2023, 15:18

Občiansky zákonník v § 20f uvádza, že právnické osoby si na ochranu svojich záujmov alebo na dosiahnutie iného účelu môžu vytvárať záujmové združenia právnických osôb. Predmetom článku je vysvetlenie, kto a na aký účel si môže takéto záujmové združenie založiť, ako aj samotný proces jeho vzniku.

Zákonný rámec pre záujmové združenia právnických osôb („záujmové združenie) je definovaný v ust. § 20f  a nasledujúcich ustanoveniach zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov („Občiansky zákonník“).

Právna úprava v Občianskom zákonníku je pomerne strohá (5 paragrafov) a definuje najmä podmienky vzniku (založenia a registrácie), náležitosti stanov a zánik záujmového združenia.

Účel záujmového združenia

Združenie môžu zakladať iba právnické osoby, a to bez ohľadu na ich charakter (napr. obchodné spoločnosti – akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, nezisková organizácia, občianske združenie, nadácia, obce, mestá, vyššie územné celky a podobne). Z uvedeného vyplýva, že živnostníci ako fyzické osoby nemôžu byť zakladateľmi záujmového združenia, napriek skutočnosti, že sú podnikateľskými subjektmi.

Právnické osoby sa združujú najčastejšie kvôli ochrane ich spoločných záujmov resp. potrieb, pričom typickými príkladmi sú rôzne asociácie, agentúry, zväzy, kluby, cechy, centrá, klastre a podobne. Účelom združovania sú rôzne ciele ako napr. vzdelávanie, šport, umenie, turistický ruch, inovácie v IT biznise, rozvoj regionálnej štruktúry a podobne.

Združenie môže popri hlavnom predmete činnosti vyvíjať aj podnikateľskú činnosť. Podnikateľské činnosti však nemôžu byť hlavným predmetom činnosti združenia, ale len doplnkovou aktivitou, pomocou ktorej sa, napr. pokryjú finančné potreby združenia a podporí sa jeho ďalší rozvoj. Zisk z podnikateľskej činnosti musí byť po zdanení v celom rozsahu použitý na účel, pre ktorý bolo združenie založené.

Vznik záujmového združenia možno rozdeliť na dve etapy: založenie a registrácia.

Založenie záujmového združenia

Na založenie záujmového združenia je potrebné vyhotoviť dokumentáciu, ktorú stanovuje Občiansky zákonník, a síce:

  1. zakladateľská zmluva alebo zápisnica z ustanovujúcej členskej schôdze zakladateľov,
  2. stanovy,
  3. určenie osoby oprávnenej konať v mene záujmového združenia,
  4. návrh na zápis záujmového združenia do registra záujmových združení právnických osôb.

Registrácia záujmového združenia

Na registráciu záujmového združenia je oprávnený príslušný okresný úrad v sídle kraja záujmového združenia. K registrácii na okresnom úrade je nevyhnutné:

  1. predložiť podpísanú dokumentáciu potrebnú na založenie záujmového združenia (viď vyššie),
  2. uhradiť správny poplatok vo výške 66,- EUR.
  3. v prípade, ak sú členmi združenia obce, resp. mestá, je nutné priložiť aj výpis z uznesenia obecného (mestského) zastupiteľstva o schválení účasti obce (mesta) v združení  (ust. § 11 ods.4 písm. m) zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov).

Napriek skutočnosti, že to zákon nevyžaduje, niektoré okresné úrady požadujú od zakladateľov aj doklad preukazujúci právnu subjektivitu združovaných subjektov (výpis z obchodného registra, výpis z registra neziskových organizácií a podobne). Na proces registrácie záujmového združenia sa vzťahuje zákon č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok) v znení neskorších predpisov („Zákon o správnom konaní“), a to vrátane lehoty na registráciu záujmového združenia, ktorá je štandardne 30 dní odo dňa doručenia návrhu na registráciu, za predpokladu, že všetky dokumenty spĺňajú zákonné náležitosti.

Náležitosti dokumentácie

Občiansky zákonník stanovuje minimálne požiadavky na dokumentáciu nevyhnutnú pre založenie záujmového združenia (v prípade, ak ich dokumentácia neobsahuje, nebude záujmové združenie zaregistrované) nasledovne:

Zakladateľská zmluva:

a) názov a sídlo záujmového združenia,

b) predmet činnosti,

c) zoznam zakladateľov,

d) názov právnickej osoby, identifikačné číslo právnickej osoby, sídlo právnickej osoby,

e) meno, priezvisko, rodné číslo a adresu trvalého pobytu štatutárneho orgánu, ktorý bude konať za záujmové združenie.

Stanovy:

a) názov a sídlo záujmového združenia,

b) predmet činnosti,

c) majetkové pomery,

d) orgány záujmového združenia a vymedzenie ich pôsobnosti,

e) podmienky vzniku a zániku členstva,

f) práv a povinnosti členov,

g) spôsob zrušenia združenia a naloženie s jeho likvidačným zostatkom.

Skúsený advokát Vás vie kvalifikovane sprevádzať procesom vzniku záujmového združenia, poučiť Vás o zákonných limitáciách a možnostiach, pripraviť dokumentáciu nevyhnutnú pre založenie záujmového združenia, ako aj odborne asistovať v rámci procesu registrácie záujmového združenia.

Pomoc advokáta je osobitne dôležitá pri nastavení štruktúry orgánov záujmového združenia a definovaní ich práv a povinností. Zákonná úprava nedefinuje okruh orgánov, aj keď v praxi sa jedná predovšetkým o tri druhy orgánov – najvyšší (valné zhromaždenie, správna rada, ...), výkonný (riaditeľ, prezident,  ...) a kontrolný (dozorná rada, revízor, ...).   

V závislosti od potrieb zakladateľov a sledovaného účelu záujmového združenia Vás advokát usmerní, ako vhodne rozdeliť kompetencie jednotlivých orgánov a taktiež akým spôsobom možno nastaviť interné vzťahy medzi členmi záujmového združenia.

 

 

JUDr. Marek Kundrát, LL.M.

pôsobí ako samostatný advokát. Poskytuje právne služby predovšetkým v oblasti obchodného (zmluvné právo) a občianskeho práva (právo nehnuteľností). V rámci výkonu advokátskej praxe taktiež zastupuje klientov pri mimosúdnom a súdnom riešení sporov. Niekoľko rokov pôsobil ako interný právnik pre švajčiarsku investičnú spoločnosť, ako aj pre medzinárodný stavebný koncern.

JUDr. Marek Kundrát, advokát
Mostová 2
811 02 Bratislava

mobil: +421 911 435 910
email: info@marekkundrat.sk

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1912
PoUtStŠtPiSoNe
: