Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
Predplatné
Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
TlačPoštaZväčšiZmenši

Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (návrh na zrušenie za trvania manželstva)

Stanislava Ďurišová • 12.3. 2011, 13:03

Titl.

Okresný súd Zvolen

Medňanská 22/48

019 33 Zvolen

Vec

Návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva podľa § 148a ods. 2 OZ

Navrhovateľka:
Martina Pekná, nar.20.07.1985, bytom Veľká ul. č. 25/45, 019 01 Zvolen

Odporca:
Peter Pekný, nar.12.03.1979, bytom Veľká ul. č. 25/45, 019 01 Zvolen

Prílohy:

  • fotokópia sobášneho listu – 2x
  • fotokópia rodného listu Milana Pekného – 2x
  • fotokópia výpisu zo Živnostenského registra Obvodného úradu Zvolen – 2x
  • súdny poplatok zaplatený formou kolkových známok vo výške 165,50 €

S odporcom sme uzavreli manželstvo dňa 31.05.2008 pred orgánom registrovanej cirkvi a to v rímskokatolíckom kostole vo Zvolene. V knihe manželstiev Matričného úradu vo Zvolene je zapísané vo zväzku 22, ročník 2008, na strane 42, pod poradovým číslom 35. U mňa ako aj u odporcu ide o prvé manželstvo. Z manželstva sa nám dňa 30.04.2009 narodil syn Milan. Obaja účastníci sme slovenskí štátni občania a žijeme spolu na adrese: Veľká ul. č. 25/45 vo Zvolene. Od 18.09.2005 odporca podniká v oblasti vnútroštátnej cestnej nákladnej dopravy a bolo mu pridelené IČO: 36 256 412. V Živnostenskom registri na Obvodnom úrade vo Zvolene je zapísaný pod č. 309-2156.

Dôkaz:

výsluch účastníkov
fotokópia sobášneho listu
fotokópia rodného listu Milana Pekného
fotokópia výpisu zo Živnostenského registra Obvodného úradu Zvolen

S manželom a synom žijeme v spoločnej domácnosti. O domácnosť a rodinné záležitosti sa staráme obaja. Ako som uviedla, manžel podniká ako živnostník v oblasti vnútroštátnej cestnej nákladnej dopravy. Pre svoje podnikanie potrebuje uzatvárať zmluvy a vstupovať do zmluvných vzťahov tak, že disponuje aj našim spoločným majetkom. Pre riadny výkon svojho podnikania potrebuje uzatvárať leasingové zmluvy, zmluvy o úvere a podobne. Vzhľadom na nie dobrú situáciu v ekonomike sa nedá vylúčiť, že manželovi pri podnikaní vzniknú záväzky, ktoré by mohli byť uspokojené aj z majetku, ktorý patrí do BSM. V záujme ochrany rodiny a záujmov maloletého dieťaťa, ako aj mojich záujmov, sme sa s manželom dohodli, že podám návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva. Manžel s podaním návrhu súhlasí.

Podľa § 148a ods. 2 Občianskeho zákonníka, súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich.

Dôvodne sa domnievam, že sú splnené zákonné predpoklady na zrušenie nášho BSM za trvania manželstva. Navrhujem preto, aby súd po vykonanom dokazovaní vyniesol tento

r o z s u d o k

Súd zrušuje za trvania manželstva bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, účastníkov Martiny Peknej, rod. Plačkovej a Petra Pekného, ktoré vzniklo dňa 31.05.2008 uzavretím manželstva zapísaného v knihe manželstiev Matričného úradu vo Zvolene, vo zväzku 22, ročník 2008, na strane 42, pod poradovým číslom 35 a toto zaniká dňom právoplatnosti rozsudku. Navrhovateľke sa náhrada trov konania nepriznáva.

Vo Zvolene, dňa 01.03.2011

Martina Pekná 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 3922

Nový príspevok

Re: Maja

Ustanovenie § 148a ods.2 slúži ako ochrana tomu z manželov, ktorý nepodniká. Táto jeho ochranná funkcia je vyjadrená kogentnou právnou normou, teda návrh môže podať iba ten z manelov, ktorý nepodniká, ak by mohol podať návrh na zrušenie BSM ktorýkoľvek z manželov, tak ako to majú upravené v Českej republike, toto ustanovenie podľa môjho názoru, a nie len podľa môjho stratilo svoju ochrannú funkciu a dáva to priestor na manipuláciu s majetkom patriacim do BSM. Teda štandardne by to bolo možne uvádzať súhlas manžela s návrhom alebo so zrušením bsm ak by boli aktívne legitimovaní na podanie návrhu obaja manželia. Ako som už uviedla SÚD ZRUŠÍ BSM ak sú splnené hmotnoprávne podmienky na rozdiel od návrhu na rozvod. Ustanovenia zákona o rodine má dispozitívny charakter, SÚD MôŽE manželstvo na návrh NIEKTORÉHO z manželov rozviesť...., aktívne legitimovaný na podanie návrhu sú obaja manželia a aj keď je súhlas druhého manžela v návrhu vyjadrení súd nim nieje viazaný, keďže z ustanovenia vyplýva dispozícia a teda je to na uvážení súdu. Preto tento štandard v návrhu na rozvod je v poriadku. Teda nemyslela som si že budem svoj stručný názor takto obšírne vysvetľovať :) ale som rada že aspoň niekto sa nachviľku nad tým zamyslel. Znova vravím, je to moja úvaha, môj názor, neviem ako by rozhodol súd v prípade ak by mu došiel takýto návrh ako je formulovaný vyššie :)

dasa333 | 25.01.2014 15:20
???

Dobrý večer, mam rada tento portál a keďže som ešte veľmi neskúsená právnička občas si pomôžem pri písaní návrhov alebo zmlúv predlohami z tohto portálu. Tentokrát som potrebovala "odkontrolovať" návrh na zrušenie BSM a narazila som na pár nejasnosti v návrhu autorky. Domnievam sa že, v návrhu na zrušenie bsm nemôže byť vyjadrenie manželov o dohode o zrušení bsm nakoľko zákon nepripúšťa zrušiť bsm počas trvania manželstva dohodou. V prípade ak by bolo v návrhu uvedené že sa manželia na zrušení bsm dohodli, podľa môjho názoru by takýto návrh súd mohol považovať za dohodu manželov o zrušení bsm, ktorú žiadajú schváliť súdom a musel by takýto návrh zamietnuť. Z dikcie ustanovenia § 148a OZ jasne vyplýva, že súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich. A preto nieje právne relevantné uzatvoriť dohodu o zrušení bsm. Súd skúma len hmotnoprávne dôvody pre zrušenie bsm a v tomto prípade ide o absolútny dôvod, ktorým je podnikanie toho manžela, ktorý nepodal návrh na zrušenie bsm. Ak je splnená táto hmotnoprávna podmienka, teda ide o podnikanie podľa živnostenského zákona alebo §2 OBZ súd zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a preto sa domnievam, že ani výsluch účastníkov nie je potrebný v tomto pípade. Možno sa mýlim, ale takto chápem ustanovenie § 148a OZ ja :) JUDr. Dagmar Tragalová

dasa333 | 18.01.2014 21:27
RE: ???

Podľa mňa je ten návrh v poriadku. Veta o tom, že manžel s návrhom súhlasí je v praxi absolútne bežná. Aj v návrhoch na rozvod sa štandardne uvádza, že manžel s rozvodom súhlasí a slovenský právny poriadok rozvody dohodou nepozná. Je to úplne bežné.

Maja | 25.01.2014 12:33
....

Súd každý úkon účasnika, každé podanie ( návrh, žaloba ...) posudzuje podľa obsahu, aj keď je úkon nesprávne označený. Rovnako ako nemožno urobiť dohodu o zrušení BSM v tejto veci nemožno uzavrieť zmier pred súdom pretože to povaha veci nepripúšťa. Ak by došiel na súd návrh s takýmto obsahom súd by zastavil svoju činnosť ešte pred začatím konania. Preto sa domnievam, že v tomto prípade nie je vhodne uvádzať vetu: " ... sme sa s manželom dohodli, že podám návrh na zrušenie BSM za trvania manželstva. Manžel s podaním návrhu súhlasí." To je moja uváha. Čo myslite, čoby sa stalo ak by manžel s podaním návrhu nesúhlasil ? ;)

dasa333 | 24.01.2014 21:32
PoUtStŠtPiSoNe
: