Streda, 17. apríl 2024 | meniny má Rudolf , zajtra Valér
Predplatné
Streda, 17. apríl 2024 | meniny má Rudolf , zajtra Valér
TlačPoštaZväčšiZmenši

Interpretácia a argumentácia v práve

najpravo.sk • 4.5. 2016, 18:31

Mrva, M. - Turčan, M.: Interpretácia a argumentácia v práve, Wolters Kluwer, 2016, 196 strán, mäkká väzba

Publikácia sa zaoberá výkladovými metódami, ktoré sú rozpracované v právnej teórii a ktoré sa tiež uplatňujú pri interpretácii právnych predpisov v praxi. Možno v nej nájsť popis jednotlivých metód, teoretické úvahy o ich opodstatnenosti, všeobecné zásady ich použitia a tiež množstvo príkladov, ktoré ilustrujú ich využitie. Publikácia obsahuje aj malý exkurz do vzťahu práva k iným sociálnym vedám z hľadiska problematiky poznania, výkladu práva a právnej argumentácie. Venuje sa tiež problematike eristickej argumentácie, ktorá je popri metódach právnej interpretácie v praxi druhou významnou zbraňou v rukách právnikov.

Publikácia je rozdelená do siedmich kapitol:

  • Prvá kapitola: K právnym princípom
  • Druhá kapitola: Výkladové ciele
  • Tretia kapitola: Metódy právnej interpretácie zamerané na literu (jazykové výklad, formálno-systematicky výklad)
  • Štvrtá kapitola: Metódy právnej interpretácie zamerané na hodnoty (teleologický výklad, materiálno-systematický výklad, zvláštne hodnotové interpretačné metódy)
  • Piata kapitola: Medzery v platnej právnej úprave a ich vypĺňanie
  • Šiesta kapitola: Interdisciplinarita problematiky poznania, výkladu a argumentácie v práve
  • Siedma kapitola: K eristickej argumentácii v práve
  • Publikáciu dopĺňa zoznam použitej literatúry, krátke predstavenie autorov a vecný a menný register.

    Publikácia, ktorá vznikla v spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity Komenského v Bratislave nie je len „suchým“ právnickým textom. Je popretkávaná názornými príkladmi uplatnenia interpretácie, napríklad aj na legende o cárovi, na ktorej autori demonštrujú význam syntaktického výkladu, a napríklad problém nepochopenia účelu právnej normy ilustrujú na opise epizódy detského seriálu „Hurvínkův rok“. Publikácia sa tak otvára nielen právnikom, ale napríklad aj študentom práva, pre ktorých môže predstavovať zrozumiteľnú a čitateľsky zaujímavú pomôcku pri štúdiu. Popri tom sa môžu tiež dozvedieť, ktorý súd odkazuje v odôvodnení svojho rozhodnutia na Exupéryho „Malého princa“, ktorý sudca vo svojom disente spomína bájneho vtáka Fénixa a ktorá sudkyňa odkazuje pri odôvodnení svojho názoru na báseň Jana Nerudy Dědova mísa.

    Pri výklade aplikačnou praxou sa autori pozastavujú pri argumentácii tzv. „ustálenou judikatúrou“. Keďže Civilný sporový poriadok v ustanovení § 220 ods. 3 s pojmom „ustálená rozhodovacia prax“ operuje priamo v normatívnom texte, naberá kapitola „výklad aplikačnou praxou“ na význame. Autori trefne konštatujú, že v súčasnosti mnohí právnici pojem „ustálená judikatúra“ používajú pri odkaze na akékoľvek rozhodnutie súdu, ktorým sa snažia preukázať opodstatnenosť svojich interpretačných záverov. Rozhodnutia súdov, ktoré nemožno zaradiť do kategórie ustálenej judikatúry, však nie sú bez významu, ale slúžia ako argument, a to tak pre strany sporu ako aj pre súd. Autori si kladú otázku, ako správne argumentovať judikatúrou a zároveň ponúkajú čitateľovi aj riešenie.

    Čitateľsky zaujímavou je aj siedma kapitola venujúca sa už spomínanej eristickej argumentácii v práve. Ide o takú argumentáciu, ktorej cieľom je presvedčiť bez ohľadu na pravdivosť tvrdenia. Autori uvádzajú príklady základných úskokov (stigmatizácia, zahmlievanie, snaha o vyvolanie predsudku, retorzia a i) a v osobitnej podkapitole sa tiež venujú technikám presviedčania a dominancie. Odkazujúc na publikované diela napríklad uvádzajú zoznam bodov, ktoré je potrebné mať na pamäti, ak ide o snahu presvedčiť druhého a venujú sa tiež mentálnemu tréningu. Do pozornosti tiež dávajú knihu Glorie Beck „Zakázaná rétorika“, ktorá ponúka tridsať najúčinnejších manipulatívnych techník, z ktorých autori vybrali napríklad techniku jazykovej manipulácie. Zaujímavou je tiež podkapitola „Niektoré skúsenosti s eristikou v právnej praxi“, kde autori uvádzajú svoje vlastné skúsenosti s eristickou argumentáciou účastníkov súdnych konaní, advokátov, ale aj sudcov. Niektoré prípady pobavia, niektoré nahnevajú alebo pobúria.

    Pár slov o autoroch:

    JUDr. Mgr. Michal Mrva, PhD. LL.M je advokátom a odborným asistentom na Katedre teórie práva a sociálnych vied Právnickej fakulty UK v Bratislave. Okrem právnickej fakulty absolvoval aj štúdium politológie na Filozofickej fakulte UK a štúdium odboru všeobecného európskeho práva na Université du Luxembourg. Vo svojej vedecko-odbornej činnosti sa zameriava najmä na problematiku záväznosti súdnych rozhodnutí, právnej interpretácie a čiastočne sa tiež venuje otázkam demokracie a štátnej suverenity.

    JUDr. Mgr. Martin Turčan, PhD. je absolventom práva a teológie na Univerzite Komenského v Bratislave. V súčasnosti pracuje ako odborný asistent na na Katedre teórie práva a sociálnych vied Právnickej fakulty UK v Bratislave. Vo svojej vedecko-odbornej činnosti sa orientuje najmä na problematiku vzťahu práva, morálky, náboženstva a tiež na problematiku právnej interpretácie a argumentácie.

    Publikácia, ktorá je určená odbornej aj laickej verejnosti, je dostupná ako tlačená kniha, ale aj ako e-kniha a môžete si ju zakúpiť TU.

    Ohodnoťte článok
    Hlasovalo: 7383

    Nový príspevok

    Nové v judikatúre

    Hľadať všade
    PoUtStŠtPiSoNe
    :