KLIMEK, L. Zákon o európskom zatýkacom rozkaze. Komentár. Bratislava : Wolters Kluwer SR s. r. o., 2019, 1160 s.
Zákon č. 154/2010 Z. z. o európskom zatýkacom rozkaze v znení neskorších predpisov patrí medzi najkomplikovanejšie právne predpisy trestného práva. Dôvodom častého nepochopenia tohto zákona je jeho zdanlivá „cudzosť“. Tento zákon sa vymyká klasickým trestnoprávnym zákonom svojím účelom (úprava osobitného inštitútu a konania v európskom rozmere), vznikom (požiadavka Európskej únie), aplikáciou (medzištátna na európskej úrovni), ako aj judikatúrou (vnútroštátna a tiež Súdneho dvora EÚ).
Komentár ku každému ustanoveniu zákona je písaný veľmi zrozumiteľným jazykom a spôsobom. Jednotlivé ustanovenia sú doplnené rozsiahlou judikatúrou – hlavne Najvyššieho súdu SR a Súdneho dvora EÚ.
Publikácia je prostriedkom na to, aby právna obec prekonala nevedomosť, ktorá spôsobuje „cudzosť“ tak európskeho zatýkacieho rozkazu, ako aj konania o európskom zatýkacom rozkaze.
"Ak ste dosiaľ nerozumeli zákonu č. 154/2010 Z. z. o európskom zatýkacom rozkaze, tak pri práci s týmto komentárom mu rozumieť budete." odvážne tvrdí autor v predslove. Komentár je primárne adresovaný aplikačnej praxi – najmä sudcom, prokurátorom a advokátom. Napriek tomu, že zákon obsahuje komplikované pojmy, ako aj ustanovenia, komentár ku každému jeho ustanoveniu je písaný veľmi zrozumiteľným jazykom a spôsobom.
„Na jednej strane je text komentára ako celku rozsiahly. Na druhej strane, kvalitný a precízne spracovaný komentár predsa nemôže byť písaný spôsobom „copy-shake-paste“ často veľa neprezradzujúcej dôvodovej správy a ustanovení súvisiacich zákonov. V texte sú spracované teoretické a praktické poznatky. Pramenia jednak z odbornej literatúry, dokumentov orgánov EÚ, súvisiacej vnútroštátnej a európskej právnej úpravy a v neposlednom rade z judikatúry – hlavne Najvyššieho súdu SR a Súdneho dvora EÚ, ktorej je venovaný rozsiahly priestor. Spracovať judikatúru Súdneho dvora EÚ v prístupnej podobe bola náročná výzva. Samotné rozhodnutia, ako aj návrhy na začatie konaní či stanoviská/návrhy generálnych advokátov sú často veľmi komplikované, a teda málo zrozumiteľné. Ich spracovanie v zrozumiteľnej podobe a hlavne v zrozumiteľnom jazyku si vyžaduje obetu v podobe nikdy nekončiacich nočných hodín.“ uvádza okrem iného autor komentára v predslove.
Pár slov o autorovi:
Doc. JUDr. et PhDr. mult. Libor Klimek, PhD. pôsobí ako docent na Katedre trestného práva Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Zárovej je riaditeľom jej Kriminologického a kriminalistického výskumného centra. Taktiež prednáša na Právnickej fakulte Lipskej Univerzity v Nemecku. Na Právnickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe je členom komisie pre štátne doktorské skúšky a komisie pre obhajoby dizertačných prác v odbore Trestné právo. Na Ústave právnych vied Poľskej akadémie vied vo Varšave je národným expertom pre slovenské trestné právo na účely medzinárodného vedeckého projektu.
Pravidelne prednáša na medzinárodných kongresoch, konferenciách a prednáškových pobytoch doma a v zahraničí. Publikoval viac než 150 diel, a to vo viacerých krajinách sveta. Jeho diela boli citované napríklad v Anglicku, Belgicku, Číne, Chorvátsku, Iráne, Taliansku, Južnej Kórei, Maďarsku, Nemecku, Holandsku, Nórsku, Poľsku, Portugalsku, Rusku, Spojených štátoch amerických a Švajčiarsku. Citoval ho taktiež Európsky parlament a generálny advokát Súdneho dvora EÚ (vo veci C-268/17, AY).
- Obsah publikácie si prečítajte TU
- Ukážku publikácie si prečítajte TU
- Komentár k Zákonu o európskom zatýkacom rozkaze si môžete zakúpiť priamo u vydavateľa TU (VSTUP DO OBCHODU)
Súvisiace články
- Základy trestného práva Európskej únie
- Počítačová kriminalita
- Vzájomné uznávanie peňažných sankcií v Európskej únii
- Judikatúra Súdneho dvora EÚ vo veciach trestných
- Judikatúra Súdneho dvora EÚ v konaní o európskom zatýkacom rozkaze
- Judikatúra Najvyššieho súdu SR v konaní o európskom zatýkacom rozkaze
- Justičná revue 2/2011
- Justičná revue 11/2012
- Justičná revue 2/2013
- Justičná revue 8-9/214
- Justičná revue 2/2015
- Justičná revue 11/2015
- Justičná revue 12/2015
- Justičná revue 1/2016
- Justičná revue 8-9/2016
- Justičná revue 8-9/2017
- Justičná revue 2/2019