Piatok, 29. marec 2024 | meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava
Predplatné
Piatok, 29. marec 2024 | meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava
TlačPoštaZväčšiZmenši

Princípy dobrej verejnej správy a Rada Európy

najpravo.sk • 26.5. 2013, 22:36

Košičiarová, S.: Princípy dobrej verejnej správy a Rada Európy, IURA EDITION, 2012, 556 strán, mäkká väzba

Nová právna monografia Princípy dobrej verejnej správy a Rada Európy z pera profesorky Košičiarovej sa komplexne venuje problematike presadzovania princípov dobrej verejnej správy v súlade s odporúčaniami Výboru ministrov Rady Európy. Autorka v predslove uvádza, že právo na dobrú verejnú správu vyjadruje právo súkromnej osoby, aby jej štát garantoval, že verejná správa bude fungovať na princípoch dobrej verejnej správy. V európskom kontexte sa právo na dobrú verejnú správu považuje sa súčasť práva na dobré vládnutie (good governance).

Tieto princípy, implicitne vyjadrené v čl. 1 ods. 1 ústavy, predstavujú základné právne požiadavky vo vzťahu k verejnej správe, ktoré je Slovenská republika povinná garantovať nielen prostredníctvom právnej úpravy, ale aj prostredníctvom rozhodovacej činnosti verejnej správy a súdov. Ich uplatňovanie má zabezpečiť efektívnosť a účinnosť výkonu verejnej správy bez toho, aby boli dotknuté základné práva a slobody súkromných osôb. Autorka komplexným spôsobom analyzuje a vysvetľuje podstatu a chápanie týchto princípov v európskom právnom priestore a ich ústavnoprávne aspekty.

Princípy dobrej verejnej správy a Rada Európy

Ku kľúčovým témam v publikácii patria otázky ochrany jednotlivca v súvislosti s výkonom verejnej správy, správneho trestania osôb a postavenia súdov pri prieskume rozhodnutí a postupov orgánov verejnej správy.

Okrem judikatúry slovenských a českých súdov sa monografia venuje analýze rozsudkov Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré mali vplyv na slovenskú zákonnú úpravu v oblasti výkonu verejnej správy.

Autorka objasňuje pochybenia zákonodarcu, ako aj orgánov verejnej správy aplikujúcich platné právne predpisy v rozpore s princípmi dobrej verejnej správy.

Princípy dobrej verejnej správy a Rada Európy

Monografia v prílohe obsahuje slovenské preklady textov všetkých odporúčaní Výboru ministrov Rady Európy, ktoré sa stali východiskom pre obsah Kódexu dobrej verejnej správy.

Monografia autorky, ktorá pôsobí na Katedre správneho práva, práva životného prostredia a finančného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave je výsledkom štvorročného vedeckého výskumu, ktorého cieľom bolo vyhodnotiť mieru transpozície záväzkov Rady Európy v slovenskej právnej úprave.

Monografia sa člení na 7 kapitol:

  1. Rada Európy a princípy európskeho správneho práva
  2. Princípy dobrej verejnej správy a ich ústavnoprávne aspekty
  3. Rozhodovacia činnosť verejnej správy a ochrana jednotlivca
  4. Verejná správa a zodpovednosť
  5. Právne postavenie úradných osôb
  6. Verejná správa a výkon rozhodnutí
  7. Súdy a verejná správa

Princípy dobrej verejnej správy a Rada Európy

    Autorka sa vo svojej monografii dotýka mnohých aktuálnych tém. V podkapitole 5.5 analyzuje Odporúčane Výboru ministrov o etickom kódexe verejných činiteľov. Zaujme myšlienka, že úspešný postup v boji proti korupcii má byť založený na prevencii, výchove a vynútiteľnosti, pričom každý z uvedených prvkov je kľúčový, rovnocenný a komplementárny. Kódexy správania, resp. etické kódexy, musia v praxi zabezpečovať realizáciu všetkých týchto aspektov. Autorka tiež upozorňuje na vysvetľujúce memorandum, ktoré upravuje, čo by mal kódex správania určený zamestnancom vo verejnej správe obsahovať.

    Zaujme aj siedma kapitola „Súdy a verejná správa", v ktorej okrem iného autorka uvádza, že úrad ombudsmana, ktorý nie je súčasťou verejnej správy nemusí reprezentovať len jedna osoba. Môže ísť aj o viac osôb, pričom je dôležité, aby boli nezávislé, a to aj politicky. Ich nezávislosť má zabezpečiť už aj sám spôsob ich ustanovenia, pričom pri výbere sa má dbať aj na ich osobné kvality. Nezávislosť ombudsmana zvyšuje jeho dôveru v očiach verejnosti. Autorka zdôrazňuje, že za účelom ochrany práv a slobôd súkromných osôb by mal mať ombudsman právo hodnotiť nielen zákonnosť, ale aj spravodlivosť administratívnych aktov.

    Autorka sa v tejto kapitole zaoberá aj pojmami nezávislosť a nestrannosť súdu, právom na spravodlivé súdne konanie, predbežnou súdnou ochranou či požiadavkami na účinnosť súdneho prieskumu správnych aktov a postupov orgánov verejnej správy.

    Princípy dobrej verejnej správy a Rada Európy

    Publikácia je prednostne určená sudcom, advokátom, prokurátorom a zamestnancom verejnej správy, nepochybne je však veľmi cennou a hodnotnou pomôckou aj pre študentov právnických fakúlt.

    Recenzovanú právnu monografiu si môžete zakúpiť TU (KLIKNITE) 

    Ohodnoťte článok
    Hlasovalo: 1574
    PoUtStŠtPiSoNe
    :