Sobota, 2. marec 2024 | meniny má Anežka , zajtra Bohumil/Bohumila
Predplatné
Sobota, 2. marec 2024 | meniny má Anežka , zajtra Bohumil/Bohumila
TlačPoštaZväčšiZmenši

Definícia priateľského vzťahu

- zet -  • 20.5. 2014, 18:14

Vzťahom priateľským sa vo všeobecnosti chápe hlboký (až emocionálny) vzťah založený na dôvere, úprimnosti, družnosti, prívetivosti, vzájomnej pomoci, tolerancii, porozumení, ale aj účasti na spoločnom duševnom i duchovnom živote a pod. Je preto dôležité odlišovať priateľstvo od iných medziľudských vzťahov. Vzťah ku spoločnej záujmovej činnosti ani príslušnosť k nej samé osebe neprezrádzajú existenciu vzťahu, ktorý by svojou intenzitou bolo možné bez ďalšieho označiť za vzťah priateľský.

(uznesenie Najvyššieho súdu zo 16. apríla 2014, sp. zn. 8 Nc 12/2014)

Z odôvodnenia:

JUDr. Ladislav Mejstrík, ako zákonný sudca určený na prerokovanie a rozhodnutie veci v odvolacom konaní vedenej pod sp. zn. 9 Co 599/2013 na Krajskom súde v Žiline predložili Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky námietku zaujatosti, ktorú voči nemu vzniesla žalovaná spolu so svojím vyjadrením k námietke.

Žalovaná v námietke zaujatosti zo 17. februára 2014 (č. l. 487 - 489 spisu) uviedla, že má pochybnosť o nezaujatosti sudcu odvolacieho senátu JUDr. Ladislava Mejstríka pre priateľský vzťah so žalobcom, vzájomné tykanie si týchto osôb, spoločné absolvovanie posedení ako napr. oslava päťdesiatky a podobne. Uvedené zakladá dôvody pre vylúčenie sudcu. „Iba podporne" uvádza, že sudca je bytom v obci B. a je poľovníkom a v tejto oblasti vykonáva hospodára i žalobca.

Obsah ZDARMA pre prihlásených používateľov

Tento text je dostupný pre všetkých prihlásených užívateľov portálu Najprávo.sk.

Získajte ešte viac benefitov a prístup k prémiovému obsahu objednaním predplatného.

Zaregistrovať sa

Už som prihlásený, zobraziť článok v sekcii premium
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2047

Nový príspevok

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: