Sobota, 15. jún 2024 | meniny má Vít , zajtra Blanka
Predplatné
Sobota, 15. jún 2024 | meniny má Vít , zajtra Blanka
TlačPoštaZväčšiZmenši

Preukazovanie pomerov pri návrhu na oslobodenie od súdnych poplatkov

najpravo.sk • 4.11. 2012, 10:05

Účastník, ktorý žiada o oslobodenie od súdnych poplatkov a tvrdí, že nemá dostatok prostriedkov na zaplatenie súdneho poplatku, musí takéto tvrdenie aj preukázať.

Oslobodenie od súdnych poplatkov musia odôvodňovať pomery účastníka a zároveň nesmie ísť o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva. Pre posúdenie možnosti priznania takéhoto oslobodenia súd zisťuje osobné, majetkové a zárobkové pomery žiadateľa, prihliada k výške súdneho poplatku, pričom berie do úvahy všetky individuálne okolnosti daného prípadu, aby nedošlo k situácii, že neschopnosťou účastníka konania zaplatiť súdny poplatok dôjde k porušeniu jeho práva v prístupe na súd. Účastník je povinný svoje pomery, ktoré sú rozhodné na posúdenie dôvodnosti jeho žiadosti, preukázať.

(uznesenie Najvyššieho súdu SR zo 16. 3. 2011, sp. zn. 3 Sžo 1/2011)

Z odôvodnenia:

Napadnutým uznesením krajský súd nepriznal žalobcovi oslobodenie od súdnych poplatkov v konaní o preskúmanie rozhodnutia žalovaného č. P-57/09:2595/2008 zo dňa 30.10.2009. Uznesenie odôvodnil tým, že z pripojeného potvrdenia o osobných, majetkových a zárobkových pomeroch žalobcu, ktoré predložil súdu vyplýva, že je ženatý, pracuje ako advokát, jeho mesačný čistý príjem je 1 000 EUR, podľa jeho vyhlásenia nevlastní majetok väčšej hodnoty, príjmy z iných zdrojov nemá, jeho manželka je bez pracovného pomeru a má vyživovaciu povinnosť k trom deťom. Príjem žalobcu tvorí dostatočný základ na to, aby žalobca seba a ani svoju rodinu nevystavil ohrozeniu sociálnej núdze a bol schopný uniesť súdny poplatok, ktorý predstavuje sumu 66 EUR.

Obsah ZDARMA pre prihlásených používateľov

Tento text je dostupný pre všetkých prihlásených užívateľov portálu Najprávo.sk.

Získajte ešte viac benefitov a prístup k prémiovému obsahu objednaním predplatného.

Zaregistrovať sa

Už som prihlásený, zobraziť článok v sekcii premium
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1682

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: