Pondelok, 27. máj 2024 | meniny má Iveta , zajtra Viliam
Predplatné
Pondelok, 27. máj 2024 | meniny má Iveta , zajtra Viliam
TlačPoštaZväčšiZmenši

Dôvodová správa k zákonu č. 453/2021 Z. z.

najpravo.sk • 25.3. 2022, 12:44

Všeobecná časť

Skupina poslancov Národnej rady Slovenskej republiky predkladá návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 55/2017 Z. z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Predmetom návrhu zákona je posilnenie právomocí generálneho tajomníka služobného úradu vo vzťahu k vedúcim zamestnancom, s kontrolnou právomocou štatutárneho orgánu a štátneho zamestnanca vo verejnej funkcii. Navrhovaná právna úprava vychádza z právneho stavu platného do 31.5.2017.

Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, zákonmi a ďalšími všeobecne záväznými právnymi predpismi, ako aj s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie.

Predpokladá sa, že návrh zákona môže mať mierne negatívny vplyv na rozpočet verejnej správy. Návrh zákona nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, životné prostredie, informatizáciu spoločnosti, ani žiadne sociálne vplyvy.

Osobitná časť

Čl. I

  1. Legislatívno-technická úprava nadväzujúca na bod 2.
  2. Predmetným ustanovením navrhovaného zákona sa rozširuje právomoc a zavádza nová povinnosť generálneho tajomníka služobného úradu. Štátnozamestnanecký pomer vedúceho zamestnanca v prípade odvolania ostáva zachovaný. Návrh vychádza z právnej úpravy účinnej do 31. 5. 2017. Navrhuje sa lehota 10 dní, v ktorej musí generálny tajomník v zmysle odseku 6 vykonať zákonnú povinnosť.
  3. Legislatívno-technická úprava nadväzujúca na bod 2.
  4. Legislatívno-technická úprava nadväzujúca na bod 2.

Čl. II

Zákon ustanovuje účinnosť zákona dňom vyhlásenia.

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 286

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: