Piatok, 19. apríl 2024 | meniny má Jela , zajtra Marcel
Predplatné
Piatok, 19. apríl 2024 | meniny má Jela , zajtra Marcel
TlačPoštaZväčšiZmenši

242/2011 Z. z.

Edmund Horváth • 8.8. 2011, 06:23

Dôvodová správa

A. Všeobecná časť

Cieľom predloženého vládneho návrhu zákona je upraviť poskytovanie vianočného príspevku v závislosti od konkrétnej sumy dôchodku, čím sa odstránia pásmové rozpätia a predíde sa situáciám, pri ktorých dôchodok z dôvodu malého prekročenia prechádzal do iného pásma, v ktorom sa vianočný príspevok poskytol v nižšej sume.

Vládny návrh zákona nemení okruh oprávnených osôb na nárok na vianočný príspevok, ten ostáva zachovaný.

Suma vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku sa určuje podľa vzorca navrhovaného v prílohe predloženého návrhu zákona. Podstatou nového vzorca na výpočet vianočného príspevku je previazanie výšky vianočného príspevku s výškou životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Výška vianočného príspevku bude pre nízke dôchodky, resp. úhrny súm dôchodkov, konštantná a potom sa bude so stúpajúcou výškou dôchodku, resp. úhrnu súm dôchodkov, lineárne znižovať. Horná hranica pre poskytnutie vianočného príspevku bude určená ako 60 % z priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky vykázanej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa vyplatí vianočný príspevok.

Vládny návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, s ostatnými zákonmi, s medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná.

Vplyv vládneho návrhu zákona na rozpočet verejnej správy, na podnikateľské prostredie, na hospodárenie obyvateľstva, na sociálnu inklúziu, rovnosť príležitostí a rodovú rovnosť, na zamestnanosť, na životné prostredie a na informatizáciu spoločnosti je uvedený v doložke vybraných vplyvov.

B. Osobitná časť

K Čl. I

K bodu 1

Navrhuje sa vymedzenie hornej hranice nároku na vianočný príspevok v zákone, ktorá predstavuje 60 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky vykázanej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom sa vypláca vianočný príspevok.

K bodu 2

Ide o legislatívno-technické zmeny v nadväznosti na navrhovanú zmenu v bode 1.

K bodu 3

Navrhuje sa jednoduchý spôsob výpočtu výšky vianočného príspevku, ktorý má zabezpečiť k dôchodkovému príjmu prevyšujúcemu životné minimum lineárne klesajúcu výšku vianočného príspevku v závislosti od rastúcej výšky dôchodkového príjmu, pričom naďalej ostáva zachovaná horná hranica pre nárok. Z uvedených požiadaviek ako aj z prirodzenej požiadavky spojitosti funkcie vianočného príspevku vyplýva, že vzorec pre výpočet vianočného príspevku musí mať tvar VP = 66,39 – α * (D – ŽM) s kladným parametrom α. Pre predmetný parameter α bola vybraná konkrétna hodnota 0,10 z dôvodu, aby výdavky na vianočný príspevok v roku 2011 boli približne na úrovni výdavkov roka 2010.

Navrhuje sa zaokrúhľovanie vianočného príspevku na eurocenty nahor.

K bodu 4

Navrhuje sa, aby sa ustanovenie sumy zodpovedajúcej 60 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky vykázanej Štatistickým úradom Slovenskej republiky po kalendárnom roku 2011 vyhlásilo opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a uverejnilo v Zbierke zákonov Slovenskej republiky najneskôr do 30. septembra príslušného kalendárneho roka.

K bodu 5

Vyhlasuje sa suma zodpovedajúca 60 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky na rok 2011.

K bodu 6

Na výpočet vianočného príspevku niektorým poberateľom dôchodku sa v prílohe návrhu zákona navrhuje vzorec, ktorého základom je previazanie výšky vianočného príspevku s výškou životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

K Čl. II

Navrhuje sa, aby zákon nadobudol účinnosť 1. augusta 2011.

Bratislava 28. apríla 2011

Iveta Radičová, v. r.

predsedníčka vlády

Slovenskej republiky

Jozef Mihál, v. r.

podpredseda vlády a

minister práce, sociálnych vecí a rodiny

Slovenskej republiky 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1160
PoUtStŠtPiSoNe
: