Za minulý mesiac (máj 2012) polícia odhalila pri dohľade nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky 481 vodičov, ktorý sa jazdou pod vplyvom alkoholu dopustili trestného činu. Od novembra minulého roku je jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo pod vplyvom inej návykovej látky, či odmietnutie vyšetrenia na zistenie ich prítomnosti v tele vodiča trestné. Takéto konanie je trestným činom ohrozovania pod vplyvom návykovej látky, za ktorý vodičom hrozí trest odňatia slobody až na jeden rok.
V máji policajti odhalili najviac prípadov trestného činu ohrozovania pod vplyvom návykovej látky u vodičov v Bratislavskom kraji (75). Približne rovnaký počet prípadov polícia odhalila v Banskobystrickom (69), Prešovskom (68), Trnavskom (67) a Košickom kraji (62). Menej ako 60 prípadov zistili v Žilinskom (58) a Trenčianskom kraji (44), najmenej odhalených vodičov páchajúcich trestný čin jazdou pod vplyvom alkoholu bol v Nitrianskom kraji (38).
Obvinenie z trestného činu a hrozba odňatia slobody až na jeden rok nie je to jediné čo vodičov v takýchto prípadoch čaká. V každom prípade, ak je vodič motorového vozidla dôvodne podozrivý, že požil alkohol, inú návykovú látku alebo odmietne vyšetrenie na ich zistenie, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti vo vzťahu k závislosti od týchto látok. Výška hladiny alkoholu v tele vodiča pritom nie je rozhodujúca. Platí to ako pre vodičov pod vplyvom alkoholu do jedného promile, tak aj pre vodičov pod vplyvom alkoholu nad jedno promile. Na vykonanie preskúmania zdravotnej spôsobilosti policajt určí vodičovi primeranú lehotu. Zároveň sa mu zadrží vodičský preukaz. Závislosť vodiča posudzuje psychiater. Ak psychiater zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa však vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.
Nakoľko je jazda pod vplyvom alkoholu jednou z častých príčin dopravných nehôd, polícia preventívne vykonáva dopravno-bezpečnostné akcie zamerané práve na odhaľovanie takýchto prípadov. Pri akciách zameraných na alkohol sa pri kontrole vyšetreniu na jeho zistenie nevyhne žiaden vodič.
Zdroj: Polícia Slovenskej republiky
Ilustračné foto: stock.xchng
Súvisiace články
- Blaváci znesú viac než východniari?
- Šoférovať budú môcť aj sedemnásťroční
- Rozvodovosť konečne klesla
- Viete, kde vás odsúdia najrýchlejšie?
- Chystáte sa do Chorvátska?
- Mediálna šikana osoby verejne činnej za konanie jej blízkej osoby
- Pri každej cestnej kontrole bude vodič aj fúkať
- Policajti budú šoférov testovať na drogy
- Vodiči sa trestov neboja, pijú stále