Piatok, 29. marec 2024 | meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava
Predplatné
Piatok, 29. marec 2024 | meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava
TlačPoštaZväčšiZmenši

NÁZOR ADVOKÁTA: Karanténa a obmedzenie osobnej slobody uzneseniami vlády SR počas pandémie COVID-19

JUDr. Pavol Kollár, advokát • 4.5. 2020, 20:19

Vláda Slovenskej republiky svojím opatrením účinným od dňa 06. apríla 2020 nariadila všetkým osobám, ktoré vstúpia na územie Slovenskej republiky izoláciu v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie diagnostiky COVID-19 s tým, že následne po zistení negatívneho výsledku sa týmto osobám nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní, a to aj osobám žijúcim s touto osobou v spoločnej domácnosti. Uvedené opatrenie sa nevzťahuje na určité taxatívne vymenované osoby (zdroj: https://www.korona.gov.sk/prijate-opatrenia/). Nie je pritom všeobecnej verejnosti známe, že by bol všeobecne vyhlásený v Slovenskej republike ani núdzový stav a ani výnimočný stav, ktoré upravuje ústavný zákon č. 227/2002 Z.z. o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“), ktorý by oprávňoval vládu SR obmedzovať osobné slobody občanov SR. Vláda SR prijala a publikovala uznesenia vlády SR č. 45/2020 Z.z., č. 49/2020 Z.z., č. 64/2020 Z.z., č. 72/2020 Z.z. a č. 84/2020 Z.z.. Všetky predmetné uznesenia (okrem uznesenia č. 72/2020) sa vzťahujú na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a poskytovateľov sociálnych služieb a na zákaz uplatňovania ich práva na štrajk. Uznesenie vlády SR č. 72/2020 Z.z. (účinné od 08.04.2020 do 13.04.2020) obmedzilo dočasne slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania, pričom toto jediné obmedzenie v značnom rozsahu vylučovali jeho početné výnimky.

Pre ozrejmenie pojmov je potrebné poukázať na oba pojmy. Výnimočný stav môže v zmysle článku 4 zákona na návrh vlády vyhlásiť prezident len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k teroristickému útoku, k rozsiahlym pouličným nepokojom spojeným s útokmi na orgány verejnej moci, drancovaním obchodov a skladov alebo s inými hromadnými útokmi na majetok alebo dôjde k inému hromadnému násilnému protiprávnemu konaniu, ktoré svojím rozsahom alebo následkami podstatne ohrozuje alebo narušuje verejný poriadok a bezpečnosť štátu, ak ho nemožno odvrátiť činnosťou orgánov verejnej moci a ak je znemožnené účinné použitie zákonných prostriedkov; výnimočný stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Vyhlásenie výnimočného stavu neprichádzalo a neprichádza v zmysle zákona do úvahy.

Núdzový stav v zmysle článku 5 zákona môže vláda SR vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie; núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Vláda SR je uznesením povinná špecifikovať v akom nevyhnutnom rozsahu a na aký nevyhnutný čas vyhlasuje núdzový stav, pričom čas nesmie presiahnuť 90 dní. Pri vyhlásení núdzového stavu možno napríklad obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto a obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase. Je evidentné, že buď vláda SR pozabudla splniť a zverejniť uvedené zákonné náležitosti v zmysle zákona alebo jednoducho ani neexistujú predpoklady na vyhlásenie núdzového stavu a obmedzenie voľného pohybu osôb na území Slovenskej republiky.

Článok 1 ods. 2 zákona výslovne uvádza, že základnou úlohou verejnej moci aj v čase núdzového stavu je dodržiavania základných práv a slobôd. Článok 2 Ústavy Slovenskej republiky (zákon č. 460/1992 Z.z.) ustanovuje, že štátne orgány (aj vláda SR) môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Článok 17 Ústavy Slovenskej republiky  ustanovuje, že osobná sloboda sa zaručuje a nikoho nemožno pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Okrem iného aj pri obvinených a podozrivých z trestných činov môžu byť tieto osoby zadržané len v prípadoch ustanovených zákonom, oboznámené s dôvodmi zadržania a najneskôr do 48 hodín musí rozhodnúť o ich väzbe sudca – obmedzenie osobnej slobody. Uvedené vyplýva tak z Ústavy SR ako aj ustanovenia § 87 ods. 2 Trestného poriadku (zákon č. 301/2005 Z.z.).  

Ak nie je núdzový stav vyhlásený vládou SR a v zmysle zákona ani nemôže byť vyhlásený pre celé územie Slovenskej republiky; a ani o obmedzení osobnej slobody ľudí (povinnej karanténe minimálne 14 dní), prichádzajúcich domov do Slovenskej republiky, nerozhoduje vecne a miestne príslušný všeobecný sudca Slovenskej republiky; je preto otázne na základe akých zákonných oprávnení vôbec vláda SR obmedzuje obyvateľov Slovenskej republiky na osobnej slobode. Z rôznych médií je pritom všeobecne a verejne známe, že vláda SR obmedzuje bezdôvodne na osobnej slobode všetky osoby, či už s akýmikoľvek príznakmi akejkoľvek choroby alebo bez nich, a to aj viac ako 14 dní, pričom sú tieto osoby neraz aj v neoddelených priestoroch od ľudí nakazených práve vírusom COVID-19. Uvedenú skutočnosť už okrem iných kritizoval verejne aj verejný ochranca práv v SR. Vláda uvedenú protiprávnu situáciu do dnešného dňa vôbec relevantne neriešila a nevyvodila personálnu zodpovednosť za daný protiprávny stav vo svojich radoch. Je z daného dôvodu už teraz viac než zrejmé, že po odpadnutí všetkých obmedzení súvisiacich s vírusom COVID-19 sa budú množiť viaceré žaloby voči Slovenskej republiky za jej početné protiprávne a protiústavné konania voči občanom Slovenskej republiky. Jedným z dostupných procesných postupov bude žaloba v zmysle zákona č. 514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci alebo priamo ústavné sťažnosti poškodených občanov na Ústavný súd Slovenskej republiky.

Vzhľadom na vyššie uvedené je potrebné dúfať, že vláda SR prestane neodkladne a bezdôvodne obmedzovať základné práva a slobody občanov Slovenskej republiky garantované najvyšším zákonom – Ústavou Slovenskej republiky a tiež nebude naďalej ohrozovať zdravie zdravých občanov ich núteným pobytom v blízkosti ľudí už nakazených vírusom COVID-19, nakoľko uvedené konanie zodpovedných členov vlády SR môže mať aj trestnoprávne následky. 

Vyhotovil: V Bratislave dňa 04.05.2020

JUDr. Pavol Kollár, MBA, advokát a konateľ
Advokátska kancelária JUDr. Pavol Kollár, s.r.o.
www.judrkollar.sk

Ilustračné foto: pixabay.com

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1388

Nový príspevok

Odozva na NÁZOR ADVOKÁTA: ...

JUDr. Pavol Kollár Ďakujem, že si môžem prečítať aj názor advokáta, ktorý sa nebojí, že ho začnú prenasledovať (skoro by som povedala) aj z vlastných radov, pretože to už v súčasnosti vyzerá tak, že sa aj súdy boja rozhodovať, aby sa neznepáčili a nestali sa pre niekoho nepohodlnými. Prešlo už (bez jedného dňa) 6 mesiacov, od kedy ste napísali v závere Názoru advokáta: Karanténa a obmedzenie osobnej slobody uzneseniami vlády SR počas pandémie COVID-19..."Vzhľadom na vyššie uvedené je potrebné dúfať, že vláda SR prestane neodkladne a bezdôvodne obmedzovať základné práva a slobody občanov Slovenskej republiky garantované najvyšším zákonom – Ústavou Slovenskej republiky a tiež nebude naďalej ohrozovať zdravie zdravých občanov ich núteným pobytom v blízkosti ľudí už nakazených vírusom COVID-19, nakoľko uvedené konanie zodpovedných členov vlády SR môže mať aj trestnoprávne následky. " Bojím sa, že ste Vy a aj my, bežní ľudia, dúfali márne. Pracujem ako SZČO vo vlastnej kancelárii, kde neprijímam ani klientov, pretože všetko riešime mailom, poštou a telefonicky. Mám ischemickú chorobu srdca a keďže už dávnejšie nechodievam medzi ľudí, som aj náchylnejšia na infekcie. Aj z toho dôvodu, ale aj preto, že nesúhlasím s celoplošným testovaním testami, ktoré nemajú žiadnu výpovednú hodnotu o skutočnom zdravotnom stave takto testovanej osoby, tejto (podľa môjho názoru) nezmyselnej akcie som sa nezúčastnila. Teraz nesmiem vychádzať z domu, alebo iba medzi 01:00 - 05:00 hod. Chodievala som do kancelárie o 05:30 hod., takže by mi to až tak neprekážalo ísť o tú polhodinku skôr. No keďže sa vlastne domov zrejme môžem vrátiť až po 01:00 hod., tak sa mi to nevyplatí. Takže som prestala chodiť domov z kancelárie. Z dôvodu oznámenia o tom, že mi pošta doručí nasledujúci deň do miesta bydliska doporučenú zásielku som sa domov síce vrátila, pretože bez negatívneho testu by ma na poštu nevpustili, ale keďže účty a všetky náklady platiť musím, potrebujem sa vrátiť naspäť do kancelárie. A tak tam zajtra pôjdem medzi 01:00 - 05:00 hod. Ako účtovníčka - ekonómka musím vykonávať prácu zodpovedne, potrebujem aj trochu oddychu, a to nočné vychádzkové obdobie mi nevyhovuje, takže určite ostanem znovu v kancelárii. No prečo Vám to vlastne píšem? Chcem iba vedieť, či aj za prípadné rozbitie rodín bude možné žalovať tých, ktorí rozhodujú bez akéhokoľvek medicínskeho a právneho povedomia a znalosti aspoň základných práv a slobôd, ktoré sú garantované Ústavou Slovenskej republiky. Ďakujem, že si môžem prečítať Vaše názory a možno sa dočítam, čo máme robiť, keď nám bez mihnutia oka ničia životy, zdravie (bez možnosti pobytu na čerstvom vzduchu v prírode), živobytie či dokonca narušujú a rozbíjajú rodinné vzťahy. Prajem Vám veľa zdravia a síl vo Vašom osobnom i pracovnom živote. S pozdravom Vaša čitateľka Ľudmila Kajuchová

Ľuda | 03.11.2020 22:13
PoUtStŠtPiSoNe
: