Štvrtok, 18. apríl 2024 | meniny má Valér , zajtra Jela
Európsky deň za práva pacientov
Predplatné
Štvrtok, 18. apríl 2024 | meniny má Valér , zajtra Jela
Európsky deň za práva pacientov
TlačPoštaZväčšiZmenši

Polícia a zastavenie vozidla

Marcel Ružarovský • 6.7. 2015, 13:34

Predstavte si, že vediete vozidlo a za vami ide vozidlo polície, ktoré použije zvláštne výstražné svetlo (kombinácia modrého a červeného svetla). Sme povinní v takomto prípade zastaviť vozidlo? Ako má policajt správne zastavovať vozidlá? Môže nás zastaviť aj policajt v civile? Aké právomoci má v tomto smere obecná polícia? Odpovede na tieto otázky nájdete v nasledujúcom článku.

Policajt je jednou z oprávnených osôb, ktorá môže dávať pokyny na zastavenie vozidla. Nemusí mať ani služobnú rovnošatu, teda môže byť v civilnom odeve, ale v zmysle § 63 zákona o cestnej premávke je povinný byť označený s vonkajším označením „POLÍCIA“.

Policajt môže zastaviť vozidlo jedným z nasledujúcich spôsobov:

  • zdvihnutím ruky,

  • zdvihnutím zastavovacieho terča alebo

  • svietidlom vyžarujúcim svetlo červenej farby, ktorým pohybuje v hornom polkruhu.

Znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky. Preto by bolo vhodné, aby policajt dával znamenie na zastavenie vozidla v dostatočnom časovom predstihu, kedy vodič vozidla má reálnu možnosť vozidlo riadne a bezpečne zastaviť, a nemusel by „šliapať na brzdy“. Taktiež je povinnosťou policajta svoj úkon na zastavenie vozidla vykonať jasne a zreteľne, aby bolo vodičovi zastavovaného vozidla jednoznačne zrejmé, že ho zastavuje. Zastavenie vozidla, podľa môjho názoru, je nevhodné napríklad v blízkosti železničných priecestí či križovatiek, kde by mohlo prísť k ohrozeniu alebo k obmedzeniu bezpečnosti cestnej premávky.

Policajt je ďalej oprávnený pokyn na zastavovanie vozidla dávať aj z vozidla idúceho pred zastavovaným vozidlom, ako aj z vozidla idúceho za zastavovaným vozidlom.

Z idúceho vozidla môže policajt dávať toto znamenie:

  • kývaním ruky zvisle hore a dolu,

  • vysunutím zastavovacieho terču alebo

  • rozsvietením nápisu STOP umiestneného na vozidle

Pokyn na zastavenie vozidla v tomto prípade možno zdôrazniť zvláštnym výstražným svetlom, prípadne aj zvláštnym zvukovým znamením podľa § 40 zákona o cestnej premávke.

Pri zastavovaní vozidla idúceho pred vozidlom, z ktorého policajt v rovnošate dáva pokyn na zastavenie vozidla, sa zvláštne výstražné svetlo a zvláštne výstražné zvukové znamenie použije vždy. Teda, ak vás zastavuje policajt z vozidla, ktoré ide za vami, musí použiť zvláštne výstražné svetlo a zvláštne výstražné zvukové znamenie. Tieto zvláštne výstražné znamenia sa musia použiť súčasne. Vyhláška k zákonu o cestnej premávke používa spojku „a“, teda obe podmienky na zastavenie vozidla musia byť splnené kumulatívne. Ak sa použije len zvláštne výstražné svetlo, nie sme povinní zastaviť vozidlo (okrem prípadu, že by to vyžadovala situácia v cestnej premávke).

Aj pri zastavovaní vozidiel z idúceho vozidla platia tzv. „základné pravidlá zastavovania“, teda znamenie na zastavenie vozidla sa musí dávať včas, zreteľne a s ohľadom na okolnosti cestnej premávky, aby vodič mohol bezpečne zastaviť vozidlo a aby sa neohrozila bezpečnosť cestnej premávky.

Obecná polícia a zastavenie vozidla

Podobne ako príslušníci Policajného zboru aj príslušníci obecnej polície majú právo zastavovať vozidlá, avšak v obmedzenom rozsahu. Táto právomoc im vyplýva zo zákona č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov.

Príslušník obecnej polície je oprávnený pri plnení úloh zastaviť vozidlo len v dvoch prípadoch, a to:

  1. ak vodič vozidla spáchal priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ktorý je oprávnený prejednať v blokovom konaní podľa § 3 ods. 1 písm. f) zákona o obecnej polícii, alebo

  2. ide o vozidlo, po ktorom bolo vyhlásené pátranie.

Obecná polícia je oprávnená v blokovom konaní prejednať priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím pokynu vyplývajúceho:

  • z dopravnej značky zákaz zastavenia, zákaz státia, zákaz vjazdu, zákaz odbočovania, zákaz otáčania, prikázaný smer jazdy, prikázaný smer obchádzania, vyhradené parkovisko, obytná zóna, pešia zóna, školská zóna, zóna s dopravným obmedzením a parkovisko,

  • zo všeobecnej úpravy cestnej premávky, ktorou sa zakazuje zastavenie, státie a vjazd vozidiel (§ 23 a nasledujúce zákona o cestnej premávke).

Ak teda ako vodič vozidla neuposlúchnete pokyn vyplývajúci z dopravnej značky, napr. zákaz odbočovania, príslušníci obecnej polície sú oprávnení vás zastaviť a sankcionovať za takéto porušenie zákona.

Zákon o obecnej polícii však už neupravuje spôsob zastavovania vozidiel príslušníkmi obecnej polície. Príslušníci obecnej polície musia preto postupovať podľa § 13 ods. 2 vyhlášky k zákonu o cestnej premávke, t.j. rovnako ako ich kolegovia z Policajného zboru.

Autor: Bc. Marcel Ružarovský
Ilustračné foto: MV SR

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2272

Nový príspevok

Polícia a zastavenie vozidla

Môže ma zastaviť osoba z civilného vozidla, ktorému blikajú za sklom červené a modré svetlá? Som povinný zastaviť? Aký má mať vozidlo polície vzhľad (používajú aj neoznačené). Ďakujem.

Dedo | 22.01.2019 23:22
PoUtStŠtPiSoNe
: