Dostali ste výpoveď? "Vyhodili" Vás z práce? Myslíte si, že neprávom? Myslíte si, že nemal zamestnávateľ pre to dôvod? Ako ďalej postupovať?
Podať žalobu o neplatnosť skončenia pracovného pomeru na súde. Ale poďme po poriadku...
Ako môže zamestnávateľ postupovať
Zamestnávateľ môže ukončiť so zamestnancom pracovný pomer dohodou. Pri dohode sa, samozrejme, jedná o dvojstranný právny úkon, čo znamená, že sa jedná o obojstranné ukončenie pracovného pomeru, s ktorým súhlasia obe strany, ako zamestnávateľ, tak i zamestnanec.
Zamestnávateľ môže ukončiť so zamestnancom pracovný pomer výpoveďou. Výpoveď je, samozrejme, jednostranný právny úkon, ktorým ukončuje pracovný pomer jednostranne zamestnávateľ, bez ohľadu na to, či s tým zamestnanec súhlasí, alebo nie. V tomto prípade pôjde skôr o ten nesúhlas. Asi málokto z nás by súhlasil s daním výpovede.
Zamestnávateľ môže ukončiť so zamestnancom pracovný pomer okamžitým skončením. Okamžité skončenie pracovného pomeru je takisto, samozrejme, jednostranný právny úkon, ktorým ukončuje pracovný pomer jednostranne zamestnávateľ. Takisto bez ohľadu na to, či s tým zamestnanec súhlasí, alebo nie. Navyše, v tomto prípade dôjde k skončeniu pracovného pomeru okamžite, doručením tohto písomného ukončenia zamestnancovi.
Zamestnávateľ môže ukončiť so zamestnancom pracovný pomer v skúšobnej dobe. I v tomto prípade skončenia pracovného pomeru sa jedná, samozrejme, o jednostranný právny úkon. Bez ohľadu na vyslovenie súhlasu, či nesúhlasu zamestnanca.
Čo však robiť, ak ste dostali výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru?
V prvom rade, v oboch prípadoch, musí zamestnávateľ tento právny úkon, to znamená ukončenie (či už výpoveď alebo okamžité skončenie) riadne zamestnancovi doručiť a z toho plynie i to, že ho musí písomne vyhotoviť. Je to zákonná podmienka. Je ňou postihnuteľná nezákonnosť výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru. To znamená, že ak Vám zamestnávateľ výpoveď iba ústne oznámi, či už pred stovkou svedkov, nie je takáto výpoveď platná. Musíte toto písomné vyhotovenie i prevziať, teda ma doručené. Preukázateľne podpísané Vašim menom a s uvedením dátumu prevzatia. Ak má zamestnávateľ tieto obe podmienky splnené, to znamená, že písomne vypracovanú výpoveď či okamžité skončenie pracovného pomeru Vám doručil, Vy ste ju prevzali, podpísali, uviedli dátum, nasledujú ďalšie kroky...
V prvom rade Vás nemôže zamestnávateľ "vyhodiť", teda dať Vám výpoveď z hocijakého dôvodu. Tieto dôvody sú upravené v Zákonníku práce. I dôvody na okamžité skončenie.
Tieto zákonom ustanovené výpovedné dôvody musí zamestnávateľ vo svojej písomnej výpovedi presne a jasne vymedziť. Vymedziť tak, aby nebolo možné zameniť tento dôvod s iným dôvodom. A tento dôvod, uvedený vo výpovedi, nemôže dodatočne zamestnávateľ meniť. To isté platí i v prípade okamžitého skončenia pracovného pomeru.
Doručená písomná výpoveď je a čo ďalej...
Takže si výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru riadne prečítajte a zistite, či tam dôvody Vášho „vyhadzovu" sú uvedené. Ak s týmito dôvodmi nesúhlasíte a myslíte si, či dokonca ste presvedčení, že sú nedôvodné, vykonštruované, nezákonné, podajte na súd v lehote 2 mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť, žalobu na súde o neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou či okamžitým skončením pracovného pomeru.
Ešte pred podaním žaloby, alebo súbežne, zašlite zamestnávateľovi písomný list, v ktorom mu oznámite, že nesúhlasíte s dôvodmi, uvádzanými vo výpovedi, či okamžitom skončení pracovného pomeru a zároveň oznámte zamestnávateľovi, že i naďalej trváte na tom, aby Vás zamestnávateľ i naďalej zamestnával. Takéto oznámenie síce podľa Zákonníka práce nemusí byť písomné, ale pre istotu všetky úkony vykonávajte písomnou formou, pre prípad preukazovania a dokazovania.
Predmetné učiňte iba v prípade, že naozaj chcete, aby Vás zamestnávateľ, v prípade vyslovenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru, zamestnal a uhradil Vám náhradu mzdy. Ak by ste totiž netrvali na tom, aby Vás v prípade vyslovenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru, zamestnávateľ zamestnal, podľa Zákonníka práce sa Váš pracovný pomer ukončí a Vy budete mať nárok iba na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Je preto dobré premyslieť si, či naozaj chcete po prípadnom vyslovení neplatnosti rozviazania pracovného pomeru súdom, znova nastúpiť k zamestnávateľovi do práce. Alebo sa jedná z Vašej strany iba o akúsi pomstu, či dokazovanie sebe a ostatným, že zo strany zamestnávateľa sa jednalo o nezákonné konanie, ktoré však nepovedie k tomu, že sa opätovne vrátite k zamestnávateľovi. Napr. pre zlé a narušené medziľudské vzťahy, či Vašu osobnú neprekonateľnú averziu k Vášmu nadriadenému, kolegom, vedúcemu...
Takisto je dobré mať na zreteli i ten fakt, že zamestnávateľ môže byť v súdnom spore zastúpený advokátskou kanceláriou, právnikmi, ktorí si budú účtovať trovy právneho zastúpenia a v prípade, že spor prehráte, budete tieto náklady musieť hradiť zamestnávateľovi vy. A môže sa jednať o stovky, či tisícky eur.
V neposlednom rade si musíte byť vedomí i tej skutočnosti, že pred súdom je možné a v medziach normy dovolené všetko... To znamená, že sa povyťahujú i veci, ktoré by ste nechceli počuť, či o ktorých by ste najradšej pomlčali. A protistrana Vás určite nebude šetriť a vykreslí Vás v nie najlepšom svetle a nie najkrajšími farbami.
Rozhodli ste sa podať návrh na neplatné skončenie pracovného pomeru
Spory o neplatné skončenie pracovného pomeru prejednávajú okresné súdy. Miestna príslušnosť je daná podľa adresy odporcu, v tomto prípade podľa adresy zamestnávateľa.
Vo svojom žalobnom návrhu o neplatnosť skončenia pracovného pomeru je potrebné uviesť všetky údaje o Vašej osobe (titul, meno, priezvisko, trvalé, prechodné bydlisko, zástupcu, dátum narodenia, e-mail, telefónne číslo) a o osobe zamestnávateľa (názov, adresa sídla, PSČ, IČO, meno osoby, ktorá koná v mene zamestnávateľa). Podstatnú obsahovú časť takejto žaloby tvorí presný, úplný popis okolností, udalostí, vecí, skutočností a faktov, ktoré viedli ku skončeniu pracovného pomeru. Uvediete v ňom, kedy ste u zamestnávateľa uzatvorili pracovný pomer, druh, funkciu, dátum. Uvediete, aká bola Vaša stručná náplň práce, čo ste pre zamestnávateľa vykonávali, ako ste to vykonávali. Uvediete, kedy Vám bola doručená výpoveď, či okamžité skončenie pracovného pomeru a dôvody, ktoré viedli zamestnávateľa k takémuto kroku. Vyjadríte sa k daným dôvodom, ozrejmíte súdu, v čom nesúhlasíte so zamestnávateľom (odporcom), prečo si myslíte, že jeho úvahy a rozhodnutie sú nesprávne, nezákonné, nedôvodné. Tieto tvrdenia je potrebné i doložiť dôkazmi, preukazujúcimi ich pravdivosť a naopak nezákonnosť odporcovho konania. Môže sa jednať o doloženie rôznych písomností, správ, kontrol, auditov, výpovede svedkov a pod.
Záverom uvediete petit žaloby, ktorým bude Vaša žiadosť súdu, aby svojim rozhodnutím vyslovil neplatnosť výpovede alebo okamžitého skončenia pracovného pomeru a poprípade zaviazal odporcu na úhradu trov konania, ak Vám nejaké vznikli. Podľa zákona o súdnych poplatkoch č. 71/1992 Zb. je navrhovateľ v konaní o určenie neplatnosti rozviazania pracovného pomeru a pri uplatnení nárokov z neplatného rozviazania pracovného pomeru oslobodený od platenia súdneho poplatku (§ 4 ods. 2 písm. d) zákona č. 71/1992 Zb.).
A potom Vám neostáva nič iné, iba veriť, že svoj spor vyhráte... Veľa šťastia.
JUDr. Monika Kiklicová
mona.kiklicova@gmail.com
Súvisiace články
- Neschopný zamestnanec - čo s ním?
- Kedy možno so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer?
- Výpoveď zamestnávateľa pre porušenie pracovných povinností (vzor)
- Výpoveď zamestnávateľa pre porušenie pracovnej disciplíny (vzor)
- Výpoveď po novele Zákonníka práce
- Neplatnosť skončenia pracovného pomeru (vzor žaloby)
- Výpoveď z pracovného pomeru
- Neplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru
- Dôvod výpovede z pracovného pomeru
- Uplatnenie nároku na náhradu mzdy z neplatného rozviazania pracovného pomeru
- Dôvod výpovede z pracovného pomeru
- Skutkové vymedzenie výpovedného dôvodu
- Smrť zamestnanca počas konania o neplatnosť skončenia pracovného pomeru
- Právo domáhať sa určenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru
- Výklad prejavu vôle pri skončení pracovného pomeru