Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
Predplatné
Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
TlačPoštaZväčšiZmenši

Kedy možno so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer?

Monika Kiklicová • 13.11. 2011, 07:34

Chceli by ste so zamestnancom ukončiť okamžite pracovný pomer a neviete, či tým neporušíte Zákonník práce? Poradíme Vám.

Čo je okamžité skončenie pracovného pomeru?

Okamžité skončenie pracovného pomeru je jednostranný právny úkon účastníka pracovného pomeru adresovaný druhému účastníkovi tohto pomeru, ktorý smeruje k skončeniu pracovného pomeru. Toľko právna definícia. Jedná sa zo strany zamestnávateľa o tak závažný zásah do práv zamestnanca, že takto skončiť pracovný pomer so zamestnancom možno len výnimočne, keď nie je spravodlivé ani správne a žiaduce, aby zamestnávateľ zamestnanca zamestnával i počas výpovednej doby. V tomto prípade pracovný pomer končí okamihom doručenia písomného okamžitého skončenia pracovného pomeru.

Zákonník práce v § 68 ods. 1 upravuje zákonné dôvody takéhoto ukončenia pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Sú iba dva :

  • a) Ak bol zamestnanec odsúdený pre úmyselný trestný čin.
  • b) Ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu.

V prvom prípade sa vyžaduje, aby bol zamestnanec odsúdený pre úmyselný trestný čin a toto rozhodnutie musí byť právoplatné. Nie je v takomto prípade dôležité, akého trestného činu sa zamestnanec dopustil. Nie je dôležitá dĺžka trestu (na ako dlho bol odsúdený), ani druh trestu ( či bol odsúdený na trest odňatia slobody, alebo na iný druh trestu ) ani to, či spáchanie trestného činu zamestnanca súvisela alebo nie s jeho výkonom práce, s plnením jeho pracovných povinností alebo bola spáchaná v priamej súvislosti s ňou, či nebola. Podstatné pre uplatnenie tohto zákonného dôvodu je iba to, že sa musí jednať o úmyselný trestný čin. A musí nadobudnúť právoplatnosť.

Čo sa považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny, pre ktoré možno so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer?

Zákonník práce priamo nedefinuje a nešpecifikuje, čo sa rozumie pod pojmom porušenie pracovnej disciplíny. Zákonník práce pre účely skončenia pracovného pomeru rozlišuje medzi menej závažným porušením pracovnej disciplíny a závažným porušením pracovnej disciplíny. Zákonník práce ani neustanovuje, ako treba postupovať pri posudzovaní, či sa jedná o menej závažné alebo závažné porušenie pracovnej disciplíny, a z čoho pri tom vychádzať. Jedným zo základných hľadísk pri rozhodovaní o postihu za porušenie pracovnej disciplíny je intenzita porušenia pracovnej disciplíny.

Hodnotenie intenzity porušenia pracovnej disciplíny závisí od konkrétnych okolností a ovplyvňuje ho tak osoba zamestnanca, funkcia ktorú zastáva, jeho doterajší postoj k plneniu pracovných povinností, spôsob a intenzita porušenia konkrétnych pracovných povinností, ako aj situácia, v ktorej k porušeniu došlo, dôsledky porušenia pre zamestnávateľa, či konanie zamestnanca spôsobilo zamestnávateľovi škodu a pod. ( Najvyšší súd Slovenskej republiky sp.zn. 3 Cdo 12/2008, sp.zn. 3 Cdo 218/2007)

Zákonník práce uvádza, že najčastejšie sa bude jednať o konanie zamestnanca, ktoré súvisí so zavineným porušením pracovnej disciplíny, základných právnych povinností zamestnanca, ktoré vyplývajú jednak z § 81 ZP, z iných právnych predpisov, pracovnoprávnych noriem, interných pokynov a predpisov zamestnávateľa, kolektívnej zmluvy, organizačného či pracovného poriadku...

Menej závažné porušenie pracovnej disciplíny

Za menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno považovať

  • oneskorený príchod do zamestnania,
  • skorší odchod zo zamestnania,
  • opustenie pracoviska a odchod zamestnanca bez oznámenia a predchádzajúceho súhlasu zamestnávateľa a zapísania sa do evidencie dochádzky,
  • fajčenie na pracovisku,
  • neoznámenie prekážky v práci zamestnávateľovi, ak je zamestnancovi dopredu takáto prekážka známa (návšteva lekára, školy, školenie, sprevádzanie rodinného príslušníka na vyšetrení, úmrtie v rodine, narodenie dieťaťa, svadba, nepredvídané prerušenie premávky alebo meškanie pravidelnej verejnej dopravy, znemožnenie cesty do zamestnania z poveternostných dôvodov vozidlom, presťahovanie, hľadanie nového miesta..),
  • nedôslednosť,
  • nedodržanie termínu úlohy a pod. 

Závažné porušenie pracovnej disciplíny

Za závažné porušenie pracovnej disciplíny možno považovať:

  • požívanie alkoholu na pracovisku,
  • príchod na pracovisko po predchádzajúcom požití alkoholických nápojov,
  • nepodrobenie sa skúške na alkohol, odmietnutie vyšetrenia alkoholu,
  • nájdenie alkoholu v krvi po podrobení sa skúške alkoholu,
  • to isté platí i o omamných a psychotropných látkach,
  • zavinené porušovanie bezpečnostných predpisov,
  • založenie požiaru a vznik škody,
  • krádež,
  • sprenevera,
  • fyzické útoky na ostatných zamestnancov, napadnutie zamestnancov (nebodaj svojho šéfa),
  • krátkodobá či dlhodobá absencia zamestnanca (zavinená),
  • nedovolené používanie služobného motorového vozidla na súkromné účely,
  • krádež pohonných hmôt,
  • výkon práce pre seba a iné osoby počas pracovnej doby,
  • nerešpektovanie príkazov zamestnávateľa,
  • urážky a hrubé osočovanie,
  • výkon činnosti zamestnanca konkurenčného charakteru bez súhlasu zamestnávateľa, alebo napriek jeho zákazu (žiadosti o zdržanie sa takejto činnosti)... 

Čo robiť, ak zamestnanec porušil závažne pracovnú disciplínu?

Ak teda vo Vašej firme, podniku zamestnanec preukázateľne závažne porušil pracovnú disciplínu, môžete s ním okamžite skončiť pracovný pomer. Toto ukončenie musí byť písomné a je povinnosťou, aby bolo i riadne a preukázateľne doručené zamestnancovi ( jeho podpis a uvedenie dátumu ). Preto je najspoľahlivejším spôsobom doručiť okamžité skončenie osobne (buď na pracovisku alebo priamo v bydlisku zamestnanca) v sprievode svedka (jedného ďalšieho zamestnanca pre prípad, že by za zamestnanec, ktorému sa okamžité skončenie doručuje, odmietol prevziať list a podpísať prebratie listu). Takisto je možné doručiť list doporučenou poštovou zásielkou, ktorú musí osobne zamestnanec si prísť vyzdvihnúť na poštu a podpísať jej prevzatie. Dňom doručenia alebo osobného prevzatia, obdržania tohto listu sa skončí pracovný pomer zamestnanca s Vami.

Ak nie je okamžité skončenie pracovného pomeru urobené písomne (napr. v návale zúrivosti šéfa z konania zamestnanca, ktorý ho ústne vyhodí a pošle domov s tým, aby sa už zajtra nevracal...) a pokiaľ nie je doručené, je NEPLATNÉ!

V liste sa musí presne vymedziť skutkovo dôvod okamžitého skončenia. To znamená, že musíte presne opísať aké chovanie, konanie, skutok, čin, či porušenie zamestnanca Vás viedlo k uplatneniu okamžitého skončenia pracovného pomeru. Tento dôvod nemožno dodatočne meniť. Ak to neuvediete, ale iba napíšete ... týmto s Vami okamžite rozväzujeme pracovný pomer... A nič viac, takéto ukončenie je NEPLATNÉ!

Podľa novely Zákonníka práce sa od 1.9.2011 nevyžaduje prerokovanie takéhoto ukončenia pracovného pomeru so zástupcami zamestnancov, teda s odbormi.

Dôležitým faktom a podmienkou je i to, aby ste okamžite skončili pracovný pomer so zamestnancom v lehote 2 mesiacov odo dňa, keď ste sa o závažnom porušení pracovnej disciplíny dozvedeli!

Vzor okamžitého skončenia pracovného pomeru nájdete na stránke, v Radách a vzoroch.

V prípade, že by zamestnanec s Vašim uhlom pohľadu na vec nesúhlasil a podal na súde žalobu o neplatnosť okamžitého skončenia pracovného pomeru, je na Vás, aby ste preukázali, že zamestnanec skutočne závažne porušil pracovnú disciplínu, čím, ako a kedy. A je i vecou súdu, aby posúdil, že takéto konanie, správanie, skutok či porušenie zamestnanca, skutočne napĺňa skutkovú podstatu závažného porušenia pracovnej disciplíny, ktorá má za následok okamžité skončenie pracovného pomeru. 

Monika Kiklicová

JUDr. Monika Kiklicová
mona.kiklicova@gmail.com 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2819

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: