Utorok, 19. marec 2024 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
Predplatné
Utorok, 19. marec 2024 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
TlačPoštaZväčšiZmenši

Ako úspešne vyhľadávať judikáty – čast I.

Kolektív viacerých autorov • 6.7. 2011, 11:01

Počas letných mesiacov bude portál najprávo postupne uverejňovať jednotlivé diely seriálu o judikátoch, ktorý je určený predovšetkým širokej verejnosti. V seriáli si vysvetlíme, čo to vlastne judikát je, ako vzniká, kde ho treba vyhľadať a aký je jeho význam. Budeme sa venovať rôznym postupom, napríklad vyhľadávaniu judikátu, pokiaľ vieme jeho číslo alebo vyhľadávaniu judikátov k určitému problému resp. téme. Jednotlivé diely seriálu budú obsahovať konkrétne postupy a množstvo praktických príkladov a úloh, ktoré si budú môcť čitatelia sami vyskúšať a tak sa naučiť úspešne vyhľadávať judikáty.

Čo je to judikát?

Judikát je vlastne každé súdne rozhodnutie. V praxi sa však slovo judikát nepoužíva v takomto širokom význame, skôr sa jeho význam zužuje na súdne rozhodnutia vyšších či najvyšších súdnych inštancií, ktoré obsahujú zásadné právne závery alebo výklad určitej právnej normy, ktoré môžu byť využiteľné aj v ďalších prípadoch, teda možno nimi argumentovať v iných súdnych sporoch.

Sú judikáty právne záväzné?

Určite si viete vybaviť situáciu z amerického filmu, kde asistentka advokáta vyhľadáva pracne v knižnici medzi tisíckami rôznych judikátov a v poslednej chvíli pribehne na súd s nájdeným judikátom v ruke a advokát poukazom na tento judikát vyhrá spor.

Mnoho ľudí u nás po vzore takýchto filmov žije v presvedčení, že pokiaľ nájde nejaké súdne rozhodnutie v obdobnej veci a poukáže na neho, súd je povinný rozhodnúť rovnako.

Nie sme však v Amerike a situácia u nás je mierne odlišná. Súdne rozhodnutia (judikáty) na Slovensku nie sú všeobecne právne záväzné, tak ako v anglosaských právnych systémoch súdne precedensy, v ktorých predchádzajúce súdne rozhodnutie nadobúda všeobecnú záväznosť pre ďalšie prípady. U nás rozhodnutia vyšších súdov (alebo aj súdov rovnakého stupňa) zaväzujú len v konkrétnom tom spore, v ktorom sa toto rozhodnutie vydalo. Pre iné obdobné spory sú len akousi výkladovou pomôckou, ktorá môže napomôcť jednak rýchlejšiemu vyriešeniu obdobného sporu, keďže sa danou témou už raz nejaký súd zaoberal a jednak aj k zjednocovaniu rozhodovacej činnosti súdov, a teda, aby v skutkovo a právne rovnakých veciach súdy nevydávali rozdielne rozhodnutia.

Ústavný súd Slovenskej republiky však zastáva názor, že napriek skutočnosti, že v právnom poriadku Slovenskej republiky rozhodnutia všeobecných súdov vo veci samej nezaväzujú ostatných sudcov rozhodnúť analogicky v podobných prípadoch, taká situácia, keď súdy v druhovo rovnakej veci rozhodujú protichodným spôsobom, podkopáva efektivitu fungovania systému spravodlivosti a neguje jeho elementárny princíp a základný predpoklad, ktorým je požiadavka, aby sa o rovnakých veciach rozhodovalo rovnakým spôsobom.

Ako vzniká judikát

Judikáty teda nie sú ničím umelo vytvoreným (určitou výnimkou sú tzv. stanoviská, ktoré môže Najvyšší súd vydať vtedy, ak súdy alebo senáty najvyššieho súdu v rovnakých sporoch rozhodujú rozdielne). Judikáty sú teda rozhodnutia v bežných sporoch na súdoch.

Ako teda vzniká judikát? Vysvetlime si to na jednoduchom príklade:

Jano zažaloval na súde Fera a chce od neho, aby mu zaplatil zmluvnú pokutu za to, že mu neskoro vrátil požičané peniaze, pričom žiada 100% výšky pôžičky ako zmluvnú pokutu. Fero tvrdí, že takáto pokuta je už nemorálna a Janovi ju nemieni zaplatiť. Jano však tvrdí, že táto pokuta bola dojednaná v ich vzájomnej zmluve o pôžičke, Fero o nej vedel a napriek tomu zmluvu podpísal, pričom so zmluvnou pokutou v takejto výške teda súhlasil a musí mu ju zaplatiť.

Tento ich spor sa z dôvodu odvolania a dovolania dostane aj na Najvyšší súd, ktorý dá za pravdu Ferovi a v rozhodnutí uvedie, že zmluvná pokuta vo výške 100% z požičanej sumy je výrazne amorálna a tým pádom v rozpore s dobrými mravmi, a preto je takéto zmluvné dojednanie neplatné. Fero teda spor vyhral a Jano odchádza s dlhým nosom.

Následne sa toto rozhodnutie zverejní a ostatní ľudia by si na základe názoru, ktorý vyslovil v tomto prípade Najvyšší súd, už do zmlúv radšej nemali dávať takú vysokú zmluvnú pokutu na zabezpečenie svojho záväzku, ako si dali Jano s Ferom, aby nedopadli na súde tak, ako Jano, teda neúspešne. Aj súd si totiž môže toto rozhodnutie Najvyššieho súdu vyhľadať a rozhodnúť obdobne ako v spore Jana s Ferom.

Čo je to právna veta?

V súvislosti s judikátmi sa častokrát spomína slovo „právna veta". Ide o akýsi vyabstrahovaný názor, ktorý vyslovil súd a ktorý teda zo súdneho rozhodnutia vyplýva, alebo je v ňom výslovne uvedený. V modelovom prípade sporu Jana a Fera, ktorý sme uviedli vyššie by mohla byť právnou vetou napríklad veta: „Zmluvná pokuta dojednaná v zmluve o pôžičke vo výške 100% z požičanej sumy je v rozpore s dobrými mravmi a ak sa takáto zmluvná pokuta v zmluve dojednala, je toto dojednanie neplatné".

Právna veta judikátu sa uvádza v úvode judikátu, a to z dôvodu, aby čitateľ vedel, čomu sa rozhodnutie venuje a aké názory v ňom boli uvedené. Za právnou vetou by malo nasledovať samotné rozhodnutie, kde si môže čitateľ prečítať, ako celý spor prebiehal, aké zákony súd aplikoval a ako sa nakoniec súd k tomuto názoru dopracoval.

Kde možno judikáty nájsť?

Zásadné súdne rozhodnutia, teda také, ktorých závery môžu byť nápomocné právnej praxi pri riešení obdobných sporov, sa publikujú v rôznych zdrojoch. Tým najznámejším je Zbierka rozhodnutí a stanovísk Najvyššieho súdu SR, pričom rozhodnutia uverejnené v tejto zbierke dostávajú okrem svojej vlastnej spisovej značky (teda čísla, pod ktorým sa spor na súde prejednával), napríklad 3 Cdo 23/2010 ďalší identifikačný znak, a to publikačné číslo, napríklad „R 1/2011", ktoré vyjadruje poradie a rok, v ktorom bolo rozhodnutie publikované v Zbierke rozhodnutí a stanovísk.

Aby ste sa k týmto rozhodnutiam dopracovali nie je nevyhnutné si predplácať tlačenú formu zbierky, žijeme už predsa v 21. storočí a máme k dispozícii internet a aj mnohé počítačové aplikácie, o ktorých si budeme hovoriť v budúcom dieli.

Avšak nie len súdne rozhodnutia publikované v oficiálnej zbierke sú judikátmi. Aj rôzne súkromné vydavateľstvá si vytvárajú vlastné výbery judikátov, teda súdnych rozhodnutí, z ktorých si sami vyabstrahujú právnu vetu a rozhodnutie uverejnia. Najznámejšou takouto zbierkou je časopis Zo súdnej praxe vydávaný vydavateľstvom IURA EDITION, judikáty sú tam taktiež číslované, získavajú jedinečné číslo a v praxi sa označujú ako napríklad „1/2011 ZSP".

Aj portál www.najpravo.sk si vytvára vlastnú zbierku judikátov, sleduje rozhodovaciu činnosť súdov a z niektorých zaujímavých súdnych rozhodnutí vyberie aj právnu vetu a rozhodnutie zverejní tematicky začlenené v sekcii Judikatúra.

Zbierka judikátov na portáli www.najpravo.sk je na Slovensku jedinečná, keďže ide o jedinú vlastnú zbierku judikátov, ktorá je prístupná širokej verejnosti zadarmo v takejto forme.

O čom si povieme nabudúce?

Nabudúce v letnom seriáli o judikátoch začneme vyhľadávať judikát, ktorý by nám mohol pomôcť vyriešiť náš spor. Pripravte sa na množstvo ukážok, príkladov a úloh. Nebojte sa, naučíme vás vyhľadať si judikát, ktorý vám môže pomôcť. 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2728

Nový príspevok

spor s RTVS

Dobrý deň Dostal som sa do sporu s RTVS pre zámerné neplatenie "zástrčkového zákona". Súd BB to posunul automaticky exekútorovi. Podal som odpor a znova to príslušn7 súd BaV posunul exekútorovi. Teraz hľadám postup ako pokračovať. Mám dva dni list exekútora so žiadnym termínom. Ako vybavené. Občan plať, rozhodli sme.

Abelo | 03.07.2020 12:20
PoUtStŠtPiSoNe
: