Piatok, 29. marec 2024 | meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava
Predplatné
Piatok, 29. marec 2024 | meniny má Miroslav , zajtra Vieroslava
TlačPoštaZväčšiZmenši

Čo všetko podlieha exekúcii?

Júlia Čechová • 25.3. 2012, 17:02

Súdny exekútor má zo zákona č. 233/1995 Z.z. o súdnych exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok) priznané značné možnosti postihnutia majetku dlžníka (povinného). Základné členenie spôsobov vykonávania exekúcie spočíva v podstate pohľadávky, a to či je pohľadávkou peňažnou alebo nepeňažnou.

V prípade peňažnej pohľadávky môže exekútor vymáhať dlžnú sumu týmito spôsobmi:

  • a) zrážkami zo mzdy a z iných príjmov,
  • b) prikázaním pohľadávky,
  • c) predajom hnuteľných vecí,
  • d) predajom cenných papierov,
  • e) predajom nehnuteľnosti,
  • f) predajom podniku,
  • g) príkazom na zadržanie vodičského preukazu.

V prípade nepeňažnej pohľadávky môže exekútor pristúpiť k:

  • a) odobratiu alebo zničeniu veci na náklady povinného,
  • b) rozdeleniu spoločnej veci,
  • c) uskutočnením prác a výkonov.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že exekúcia môže postihnúť naozaj takmer celý majetok povinného. Pri výbere spôsobu prihliada súdny exekútor práve na majetkové pomery povinného a na základe ich vyhodnotenia pristúpi k výberu spôsobu, ktorý bude podľa neho najefektívnejší.

Do najčastejších spôsobov priebehu exekúcie patria určite predaj hnuteľných a nehnuteľných vecí, zrážky zo mzdy a iných príjmov a v prípade vymáhania výživného sa v praxi často využíva príkaz na zadržanie vodičského preukazu.

Pri predaji hnuteľných vecí súdny exekútor upovedomí oprávneného aj povinného o začatí exekúcie a zároveň zakáže povinnému, aby nakladal s vecami, ktoré súdny exekútor spíše. Upovedomenie o začatí exekúcie predajom hnuteľných vecí doručuje exekútor povinnému až pri vykonávaní súpisu vecí podliehajúcich exekúcii. Ak povinný nie je pri vykonávaní súpisu prítomný, doručí sa mu upovedomenie o začatí exekúcie spolu s upovedomením o tom, že sa vykonal súpis a ktoré veci sa spísali. Na tento účel je exekútor oprávnený na osobnú prehliadku povinného a bytu a iných priestorov, kde sa majetok povinného nachádza. V prípade odmietnutia súčinnosti zo strany povinného pri vykonávaní prehliadky bytu a iných priestorov je exekútor oprávnený si vstup do týchto priestorov aj vymôcť. Spísané veci sa predajú na dražbe , ktorú vykoná exekútor.

Exekúciu predajom nehnuteľnosti možno vykonať len vtedy, ak oprávnený s exekúciou predajom nehnuteľnosti, ktorá je označená v upovedomení o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti súhlasí a ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného. Blokácia nehnuteľnosti ešte neznamená aj jej predaj. Je to najmä nástroj, ktorým exekútor motivuje povinného predmetnú pohľadávku riešiť. Ak už ale v priebehu výkonu exekúcie zistí, že iný spôsob k vymoženiu pohľadávky nie je možné uplatniť rozhodne exekútor o predaji nehnuteľnosti. Exekútor poverený vykonaním exekúcie upovedomí oprávneného i povinného o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti a označí nehnuteľnosť, ktorej sa exekúcia týka, zakáže povinnému, aby nehnuteľnosť previedol na niekoho iného alebo aby ju zaťažil a uloží povinnému, aby do troch dní od doručenia upovedomenia o začatí exekúcie oznámil exekútorovi, či a kto má k nehnuteľnosti predkupné právo. Exekúcia sa vykoná dražbou; vykoná ju exekútor. Cenu nehnuteľnosti určí exekútorom prizvaný súdny znalec. O rozvrhnutí výťažku dražby nehnuteľnosti spíše exekútor zápisnicu. Rozvrh výťažku podlieha schváleniu súdom.

Aj pri zrážkach zo mzdy exekútor upovedomuje povinného a oprávneného o tomto spôsobe výkonu exekúcie. Zároveň prikáže platiteľovi mzdy aby odo dňa doručenia príkazu na začatie exekúcie zrážkami zo mzdy povinného vykonával zo mzdy povinného určené zrážky a nevyplácal zrazené sumy povinnému. Zrážky sa vykonávajú z čistej mzdy povinného. Exekučný poriadok umožňuje v tomto prípade, aby sa oprávnený s povinným dohodli na nižších zrážkach ako by podľa zákona mali byť. Exekútor to v tom prípade vyzve platiteľa mzdy, aby zrážal mesačne len dohodnutú sumu.

V prípade vymáhania výživného je efektívnym spôsobom zadržanie vodičského preukazu povinného. Tento inštitút zabezpečenia pohľadávky výživného sa vzťahuje aj na vodičov z povolania, argumentácia povinných, že ho potrebujú k výkonu svojho povolania, neobstojí. Exekučný príkaz na zadržanie vodičského preukazu exekútor doručí orgánu Policajného zboru, príslušnému podľa miesta pobytu povinného, ako aj oprávnenému a povinnému. Ak pominú dôvody exekúcie (napríklad uspokojením pohľadávky z výživného), exekútor bezodkladne vydá príkaz na vrátenie vodičského preukazu. Príkaz sa znova doručuje orgánu Policajného zboru, upovedomuje sa aj povinný.

Ako z uvedených informácii vyplýva, exekúcia naozaj nie je len bezzubým inštitútom. Niekedy môže jej priebeh vážne narušiť život a majetkové pomery dlžníka. Zákonodarca myslel však aj na tieto prípady a snaží sa ich zmierniť vylúčením niektorých vecí z exekúcie. Sú nimi:

  • a) bežné súčasti odevov, bielizeň a obuv,
  • b) nevyhnutné vybavenie domácnosti, a to posteľ povinného a členov jeho rodiny, stôl, stoličky podľa počtu členov jeho rodiny, chladnička, sporák, varič, vykurovacie teleso, palivo, práčka, periny a posteľná bielizeň, bežný kuchynský riad, rádioprijímač,
  • c) domáce zvieratá s výnimkou tých, ktoré slúžia na podnikanie,
  • d) veci povinného slúžiace na plnenie jeho pracovných úloh alebo na podnikanie do výšky 331,94 eura,
  • e) zdravotnícke potreby a iné veci, ktoré povinný potrebuje vzhľadom na svoju chorobu alebo telesnú chybu,
  • f) veci, na ktoré sa poskytli dávky sociálnej pomoci alebo peňažné príspevky na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia,
  • g) snubný prsteň a obrúčka,
  • h) hotové peniaze do sumy 99,58 eura,
  • i) študijná literatúra a hračky. 

JUDr. Júlia Čechová

JUDr. Júlia Čechová
súdny exekútor
Parašutistov 8
917 01 Trnava

e-Mail: cechova@exekutortrnava.sk; julia.cech@gmail.com
Mobil: 0949 175 935
Tel/fax: 033 544 73 41 

     

      Ohodnoťte článok
      Hlasovalo: 4873

      Nový príspevok

      PoUtStŠtPiSoNe
      :