Otázka čitateľa
Chcela by som sa informovať ohľadom právnych dôsledkov vyhrážania. Nedávno sa mi suseda vyhrážala fyzickým násilím. Tento incident som nahlásila polícii a chcela by som vedieť, aký trestný postih jej môže hroziť za takéto konanie. Aké sú právne následky vyhrážania sa fyzickým násilím a ako sa u nás trestá tento druh trestného činu?
Odpoveď
Skutková podstata trestného činu nebezpečného vyhrážania chráni jednotlivcov pred vyhrážkami usmrtením, spôsobením ťažkej ujmy na zdraví alebo inej ťažkej ujmy, ktoré boli vyslovené takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu, že páchateľ toto konanie voči poškodenému aj zrealizuje. Tieto podmienky musia byť naplnené všetky spoločne, teda kumulatívne.
Pod pojmom ťažká ujma na zdraví je potrebné si predstaviť buď takú poruchu zdravia, ktorá trvá dlhší čas, teda najmenej 42 dní, zmrzačenie, stratu alebo podstatné zníženie pracovnej spôsobilosti, ochromenie ruky či nohy, strata alebo podstatné oslabenie funkcie zmyslového ústrojenstva, poškodenie dôležitého orgánu, mučivé útrapy, vyvolanie potratu alebo usmrtenie plodu.
Inou ťažkou ujmou rozumieme také konanie páchateľa, ktoré môže viesť napr. k ujme na cti, dobrej povesti, v rodinnom živote, a to za predpokladu, keď je táto ujma považovaná za ťažkú objektívne a poškodený ju ako ťažkú ujmu aj pociťuje.
Ak sa páchateľ vyhrážal takým spôsobom, ako je opísané vyššie, teda došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu nebezpečného vyhrážania, tak v tom prípade mu hrozí trest odňatia slobody vo výmere až na 1 rok. V prípade, ak by páchateľ naplnil kvalifikovanú skutkovú podstatu tohto trestného činu, ktorá počíta s vážnejším protispoločenským konaním oproti základnej skutkovej podstate, hrozil by mu trest odňatia slobody až na 3 roky.
-----------------------
Na otázku čitateľa odpovedal
Alexandra Ondrušová
Za správnosť zodpovedá
JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát