Streda, 19. marec 2025 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
Predplatné
Streda, 19. marec 2025 | meniny má Jozef , zajtra Víťazoslav
TlačPoštaZväčšiZmenši

Môžem vziať trestné oznámenie späť?

najpravo.sk • 4.12. 2024, 16:03

Otázka čitateľa

CNedávno som ho podala proti osobe, ktorá mi spôsobila škodu. Po urovnaní sporu by som však potrebovala vedieť, či je možné trestné oznámenie vziať späť. Ako postupovať v prípade, že si želám zastaviť trestné stíhanie po vzájomnej dohode so stranou, proti ktorej som trestné oznámenie podala?

Odpoveď

Začiatok trestného konania je v podmienkach Slovenskej republiky ovládaný zásadou legality. Podľa tejto zásady, orgány činné v trestnom konaní sú povinné stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedeli, ak nie je ustanovené inak. V súlade so zásadou oficiality sú následne spoločne so súdom povinné konať z úradnej povinnosti, ak zákon neustanovuje inak a to tak, aby bol v každom jednotlivom prípade naplnený účel trestného konania, a teda aby trestné činy boli náležite zistené, ich páchatelia boli podľa zákona spravodlivo potrestaní a výnosy z trestnej činnosti boli odňaté, rešpektujúc základné práva a slobody fyzických osôb a právnických osôb.

V dôsledku uvedeného, možnosť späťvzatia trestného oznámenia náš právny poriadok nepozná, napriek tomu však upravuje inštitút súhlasu poškodeného, ako obligatórnu výnimku zo zásady legality a výnimku zo zásady oficiality. Trestný poriadok taxatívne vypočítava trestné činy, pri ktorých trestné stíhanie proti tomu, kto je vo vzťahu k poškodenému osobou, voči ktorej by mal poškodený ako svedok právo odoprieť výpoveď, ako aj pre trestný čin opilstva, ak inak vykazuje znaky skutkovej podstaty niektorého z týchto trestných činov, možno začať a v už začatom trestnom stíhaní pokračovať iba so súhlasom poškodeného. Ak je však poškodených jedným skutkom niekoľko, stačí súhlas pre trestné stíhanie aj len jedného z nich. Súhlas poškodeného tak predstavuje spôsob, ktorým môže poškodený v zákonných medziach ovplyvniť možnosť trestného stíhania osoby, ktorej čin by inak naplnil znaky skutkovej podstaty niektorého z uvedených trestných činov tak, ako sú vymedzené v osobitnej časti Trestného zákona. Súhlas poškodeného však nemožno využiť, ak takýmto činom bola spôsobená smrť alebo poškodeným je štát, obec, vyšší územný celok, právnická osoba s majetkovou účasťou štátu alebo právnická osoba, ktorá hospodári s verejnými financiami.

Poškodený je oprávnený oznámiť prejav vôle, ktorým výslovným vyhlásením berie súhlas s trestným stíhaním späť prokurátorovi alebo policajtovi písomne alebo ústne do zápisnice, a to až dovtedy, kým sa odvolací súd odoberie na záverečnú poradu. Takýmto späťvzatím udeleného súhlasu na trestné stíhanie je daná neprípustnosť trestného stíhania, kedy platí, že trestné stíhanie nemožno začať, a ak už bolo začaté, nemožno v ňom pokračovať a musí byť zastavené, ak je trestné stíhanie podmienené súhlasom poškodeného a nebol súhlas daný alebo bol vzatý späť.

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedal 

Bc. Marek Spišák

 

Za správnosť

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

 
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 89
PoUtStŠtPiSoNe
: