Nedeľa, 21. júl 2024 | meniny má Daniel , zajtra Magdaléna
Predplatné
Nedeľa, 21. júl 2024 | meniny má Daniel , zajtra Magdaléna
TlačPoštaZväčšiZmenši

Určenie otcovstva

Ondrej Randiak • 4.4. 2024, 18:06

Otázka čitateľa

Chcela by som sa informovať o lehotách pri určení otcovstva. Mám trojročné dieťa a jeho biologický otec doteraz nebol právne určený, pretože sme neuzavreli manželstvo a on otcovstvo oficiálne neuznal. Aký je časový limit pre podanie žiadosti o určenie otcovstva a aké kroky sú potrebné na začatie tohto procesu? Je možné riešiť to aj teraz, keď je dieťa už trojročné?

 

Odpoveď

Problematiku určovania otcovstva upravuje Zákon o rodine. Podľa Zákona o rodine sa otcovstvo určuje na základe domnienok otcovstva ustanovených Zákone o rodine, súhlasným vyhlásením rodičov alebo rozhodnutím súdu. Zákon o rodine však nepozná vekovú hranicu, do dovŕšenia ktorej by bolo potrebné uznať otcovstvo. To znamená, že otcovstvo je možné určiť v akomkoľvek veku dieťaťa.

Vo vašom prípade prichádza do úvahy určenie otcovstva súhlasným vyhlásením rodičov alebo rozhodnutím súdu. Pre súhlasné vyhlásenie rodičov je však potrebné, aby okrem vás aj otec vyhlásil, že je rodičom dotknutého dieťaťa. Bez jeho vyhlásenia nie je možné týmto spôsobom určiť otcovstvo.

Z vášho pohľadu však máte možnosť určiť otcovstvo súdnou cestou. Zákon o rodine výslovne uvádza, že  dieťa, matka alebo muž, ktorý tvrdí, že je otcom, môže navrhnúť, aby otcovstvo určil súd. Teda aj vy, ako matka dieťa, môžete takýto návrh na súd podať. V prípade súdneho konania pôjde o určenie otcovstva tzv. III. domnienkou, podľa ktorej sa za otca považuje muž, ktorý s matkou dieťaťa súložil v čase, od ktorého neprešlo do narodenia dieťaťa menej ako 170 a viac ako 300 dní, ak jeho otcovstvo nevylučujú závažné okolnosti. V súdnom spore budete musieť preukázať, že ste s otcom mali súlož v zmienenom rozhodnom období. V prípade, ak sa vám túto skutočnosť podarí preukázať, automaticky bude tento domnelý otec považovaný za otca dieťaťa. Samozrejme, aj domnelý otec sa môže v súdnom konaní brániť a zaprieť otcovstvo.

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedal

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 64
PoUtStŠtPiSoNe
: