Piatok, 13. december 2024 | meniny má Lucia , zajtra Branislava, Bronislava
Predplatné
Piatok, 13. december 2024 | meniny má Lucia , zajtra Branislava, Bronislava
TlačPoštaZväčšiZmenši

Skončenie pracovného pomeru na dobu určitú

najpravo.sk • 4.12. 2024, 16:01

Otázka čitateľa

Potrebovala by som poradiť ohľadom premeny trestu. Môj brat bol nedávno odsúdený na trest odňatia slobody a zvažujeme možnosť požiadať o jeho premenu na alternatívny trest - domáce väzenie alebo podmienečné prepustenie. Aké sú prosím podmienky a proces pre takúto zmenu trestu? Podľa čoho sa určuje vhodnosť odsúdenej osoby?
 

Odpoveď

 

V prípade pracovného pomeru na dobu určitú sa vo väčšine prípadov tento končí uplynutím doby, na ktorú bol uzavretý, teda na základe právnej udalosti bez potreby právneho úkonu smerujúcemu k jeho skončeniu. Pred jeho skončením zamestnávateľ nie je povinný zamestnancovi ponúknuť inú vhodnú prácu a taktiež nie je potrebné ani predchádzajúce prerokovanie zo strany zástupcov zamestnancov, resp. predchádzajúci súhlas príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, ak ide o skončenie pracovného pomeru zamestnanca so zdravotným postihnutím.

Okrem uplynutia doby môže pracovný pomer založený na dobu určitú skončiť aj pred uplynutím dohodnutej doby, a to spôsobmi upravenými v § 59 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov. Podľa tohto ustanovenia možno pracovný pomer skončiť na základe:

  • právneho úkonu (dohodou, výpoveďou, okamžitým skončením alebo skončením v skúšobnej dobe),
  • právnej udalosti (uplynutie času, na ktorý bol dohodnutý alebo smrť zamestnanca),
  • úradného rozhodnutia alebo
  • zákona. 

Čo sa týka Vašich práv, máte predovšetkým:

(i.) nárok na vyplatenie celej mzdy za odpracovaný čas, a to až do skončenia pracovného pomeru,

(ii.) nárok na dovolenku; v prípade, ak ste ju nevyčerpali všetku, máte nárok na jej vyplatenie alebo čerpanie do konca pracovného pomeru a

(iii.) nárok na odstupné, ktoré však nie je absolútne a priznáva sa vtedy, ak pracovný pomer skončí výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až b), teda ak sa zamestnávateľ alebo jeho časť zrušuje alebo premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta práce alebo ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách, alebo aj z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov. Je však potrebné dodať, že Zákonník práce súčasne umožňuje poskytnutie odstupného pri skončení pracovného pomeru aj v iných prípadoch.

Pokiaľ teda pracovný pomer bude končiť uplynutím doby na ktorú bol dojednaný, nárok na odstupné Vám nevzniká.

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedala

Bc. Alexandra Ondrušová

 

Za správnosť

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

 
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 6
PoUtStŠtPiSoNe
: