Otázka čitateľa
Odpoveď
Prácu nadčas charakterizujeme nasledovnými znakmi:
- práca na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom,
- nad ustanovený pracovný čas vyplývajúci z vopred stanoveného rozvrhnutia pracovného času,
- mimo rámec rozvrhu pracovných zmien.
Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 25 % priemerného zárobku.
Namiesto mzdy za prácu nadčas môže zamestnávateľ so zamestnancom dohodnúť čerpanie náhradného voľna, pričom zamestnancovi patrí náhradné voľno, v ktorom práca nadčas trvala.
V prvom rade je potrebné vzniknutú situáciu riešiť so zamestnávateľom. Ak sú v zamestnaní zriadené odbory, zamestnanec má právo na ich pomoc. Taktiež je tu možnosť obrátiť sa prostredníctvom podnetu na inšpektorát práce v prípade, ak zamestnávateľ porušuje zákon, pričom tento preverí situáciu a prijme potrebné opatrenia na nápravu. Ak sa daná situácia žiadnym zo spôsobov nevyrieši, zamestnanec môže situáciu riešiť podaním žaloby na civilný súd, a to buď návrhom na vydanie platobného rozkazu alebo žalobou o zaplatenie mzdy alebo iných mzdových nárokov.
Ak zamestnanec pre nevyplatenie mzdy chce ukončiť pracovný pomer, môže tak urobiť prostredníctvom okamžitého skončenia pracovného pomeru, a to do 1 mesiaca odo dňa, keď sa dozvedel o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru, v tomto prípade ak zamestnávateľ po uplynutí 15 dní po splatnosti mzdy túto zamestnancovi nevyplatí. Vtedy vzniká zamestnancovi nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu 2 mesiacov.
-----------------------
Bc. Alexandra Ondrušová
Za správnosť
JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát