Streda, 11. december 2024 | meniny má Hilda , zajtra Otília
Predplatné
Streda, 11. december 2024 | meniny má Hilda , zajtra Otília
TlačPoštaZväčšiZmenši

Nárok na odstupné pri skončení pracovného pomeru

najpravo.sk • 4.12. 2024, 16:00

Otázka čitateľa

Chcel by som vás poprosiť o právnu radu ohľadom nároku na odstupné. Pracoval som v jednej spoločnosti viac ako desať rokov, nedávno som však bol nečakane prepustený z dôvodu redukcie pracovných miest. Chcel by som vedieť, aký mám právny nárok na odstupné v takomto prípade. Ako sa vypočíta výška odstupného a aké sú podmienky, ktoré musia byť splnené, aby som mal nárok na takúto finančnú kompenzáciu?

Odpoveď

Zákonník práce vymedzuje konkrétne zákonné možnosti a predpoklady pre poskytnutie odstupného pri skončení pracovného pomeru, pričom fakultatívne predznamenáva, že zamestnávateľ je oprávnený poskytnúť zamestnancovi odstupné aj v iných prípadoch ako v zákonom explicitne stanovených.

V prípade skončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa z dôvodu tzv. nadbytočnosti zamestnanca, a teda okrem iného aj z dôvodu redukcie pracovných miest u zamestnávateľa, zamestnancovi vzniká zákonný nárok na odstupné za predpokladu, že jeho pracovný pomer u zamestnávateľa trval aspoň dva roky. Výška odstupného je následne diferencovaná podľa doby trvania pracovného pomeru u zamestnávateľa, pričom po vzniku nároku na odstupné sa vypláca najmenej v sume priemerného mesačného zárobku zamestnanca u zamestnávateľa, ktorý je následne navyšovaný na základe doby trvania pracovného pomeru. Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov. Za predpokladu, že pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov, ale menej ako dvadsať rokov, zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak však pracovný pomer trval aspoň dvadsať rokov, zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume až štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

Ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak, platí, že po splnení zákonných predpokladov zamestnávateľ vypláca po skončení pracovného pomeru odstupné v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy.

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedal

Bc. Marek Spišák

 

Za správnosť

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

 
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 37
PoUtStŠtPiSoNe
: