Utorok, 23. júl 2024 | meniny má Oľga , zajtra Vladimír
Predplatné
Utorok, 23. júl 2024 | meniny má Oľga , zajtra Vladimír
TlačPoštaZväčšiZmenši

Náhrada za nevyčerpanú dovolenku

Ondrej Randiak • 4.4. 2024, 18:07

Otázka čitateľa

Potreboval by som právnu radu ohľadom čerpania dovolenky počas výpovednej lehoty. Nedávno som dostal výpoveď a zaujíma ma, ako je to s čerpaním dovolenky v tomto období, keďže mám za tento rok ešte nevyčerpanú časť dovolenky. Mám právo túto dovolenku využiť počas výpovednej doby? Ak ju nevyčerpám, funguje to tak, že mi ju bude musieť zamestnávateľ finančne nahradiť?

 

Odpoveď

Čerpanie dovolenky určuje výlučne zamestnávateľ, a to po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov. Zamestnávateľ musí určiť čerpanie dovolenky tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Zamestnanci si často myslia, že to oni určujú, kedy budú čerpať dovolenku. Avšak, je to zamestnávateľ, ktorý určuje, kedy bude zamestnanec čerpať dovolenku. Pokiaľ teda chcete čerpať dovolenku počas výpovednej doby, musí vám jej čerpanie určiť zamestnávateľ.

Čo sa týka súbehu čerpania dovolenky a výpovednej doby, tak Zákonník práce tento súbeh nevylučuje. To znamená, že počas výpovednej doby môžete čerpať dovolenku, a to v priebehu ktoréhokoľvek dňa, až do skončenia pracovného pomeru.

Pokiaľ ide o nevyčerpanú dovolenku, tak pri skončení pracovného pomeru vám patrí náhrada mzdy za nevyčerpané dni dovolenky. Podľa Zákonníka práce, za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Nakoľko vy ste si dovolenku nemohli vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru, náhradu za nevyčerpané dni dovolenky vám vyplatí zamestnávateľ pri skočení pracovného pomeru.

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedal

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 65
PoUtStŠtPiSoNe
: