Piatok, 6. december 2024 | meniny má Mikuláš , zajtra Ambróz
Predplatné
Piatok, 6. december 2024 | meniny má Mikuláš , zajtra Ambróz
TlačPoštaZväčšiZmenši

Hmotná zodpovednosť zamestnanca pri pokladni

najpravo.sk • 4.12. 2024, 16:00

Otázka čitateľa

Potreboval by som právnu radu ohľadom hmotnej zodpovednosti zamestnanca pracujúceho pri pokladni. Ako pokladník v obchode som bol obvinený zo zodpovednosti za chýbajúcu hotovosť v pokladni. Chcel by som vedieť, do akej miery môže byť zamestnanec hmotne zodpovedný za chýbajúce finančné prostriedky a aké sú moje práva v tejto situácii. Ako môžem dokázať nevinu alebo obmedziť svoju zodpovednosť?

Odpoveď

Ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok.

Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať je Zákonníkom práce koncipovaná ako subjektívna zodpovednosť s prezumpciou viny zamestnanca. Predpokladmi vzniku tejto osobitnej zodpovednosti zamestnanca za škodu je škoda vo forme schodku na zverených hodnotách, platná dohoda o hmotnej zodpovednosti, zavinenie zamestnanca, ktoré sa predpokladá, existencia pracovného pomeru a skutočnosť, že ku škode došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Vina zamestnanca sa prezumuje, preto zamestnávateľ nie je povinný preukazovať zavinenie zamestnanca. Do úvahy však prichádza možná exkulpácia zamestnanca, a teda zamestnanec sa zbaví zodpovednosti celkom alebo sčasti, ak preukáže, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez jeho zavinenia.

Z hľadiska rozsahu zodpovednosti zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať, zamestnanec zodpovedá za skutočnú škodu, to znamená, že zamestnávateľ je oprávnený od zamestnanca požadovať náhradu škody v plnej sume. Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.

Za predpokladu, že viacerí zamestnanci zodpovedajú za schodok spoločne, jednotlivým zamestnancom sa určí podiel náhrady podľa pomeru ich priemerných zárobkov, pričom zárobok ich vedúceho a jeho zástupcu sa započítava v dvojnásobnej sume. Takto určený podiel náhrady pri spoločnej hmotnej zodpovednosti nesmie u jednotlivých zamestnancov s výnimkou vedúceho a jeho zástupcu presiahnuť sumu rovnajúcu sa ich priemernému mesačnému zárobku pred vznikom škody. Ak sa takto určenými podielmi neuhradí celá škoda, zvyšok je povinný uhradiť vedúci a jeho zástupca podľa pomeru svojich priemerných zárobkov. Ak sa však zistí, že schodok alebo jeho časť zavinil niektorý zo spoločne zodpovedných zamestnancov, uhradí schodok tento zamestnanec podľa miery svojho zavinenia. Zvyšnú časť schodku následne uhradia všetci spoločne zodpovední zamestnanci podľa určených podielov náhrady.

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedal

Bc. Marek Spišák

 

Za správnosť

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

 
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 29
PoUtStŠtPiSoNe
: