Streda, 17. júl 2024 | meniny má Bohuslav , zajtra Kamila
Predplatné
Streda, 17. júl 2024 | meniny má Bohuslav , zajtra Kamila
TlačPoštaZväčšiZmenši

Dedenie po manželovi

Ondrej Randiak • 4.4. 2024, 18:10

Otázka čitateľa

Obraciam sa na vás s otázkou týkajúcou sa dedenia nehnuteľnosti. Môj manžel a ja sme spoluvlastníkmi rodinného domu, ktorý sme si spoločne kúpili počas nášho manželstva. Nemáme deti, ale manžel má syna z predchádzajúceho vzťahu. Chcela by som vedieť, aké sú moje práva na dedenie tohto domu v prípade manželovho úmrtia. Ako sa v takom prípade delí majetok medzi mnou a jeho dieťaťom z prvého manželstva?

 

Odpoveď

Z vášho prípadu je zrejmé, že existujú dedičia z tzv. prvej dedičskej skupiny. Ide o dedičov, ktorí ako prví dedia po poručiteľovi. V prvej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, každý z nich rovnakým dielom. Vo vašom prípade tak dedičom budete vy a syn vášho manžela, pričom každý z vás bude dediť majetok rovnakým dielom, teda v jednej polovici. Skutočnosť, že syn vášho manžela nie je aj vašim synom, je pre účely dedenia bezpredmetná. Tento syn bude dediť po vašom manželovi, jeho otcovi, avšak nie po vás, nakoľko nie ste jeho predkom.

Nakoľko však počas manželstva nadobúdate majetok do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, pred dedením musí dôjsť k vyporiadaniu BSM. Zákon v tomto prípade umožňuje vyporiadať BSM priamo v dedičskom konaní. Civilný mimosporový poriadok výslovne uvádza, že ak zaniklo manželstvo poručiteľa jeho smrťou alebo vyhlásením za mŕtveho, vyporiada sa bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v konaní o dedičstve po poručiteľovi. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov sa môže vyporiadať dohodou medzi pozostalým manželom a dedičmi, uzavretou písomne alebo ústne do zápisnice, ktorá podlieha schváleniu súdom. Ak nedôjde k dohode, rozhodne o vyporiadaní súd.

Predmetom dedenia následne bude len ten majetok, ktorý je vo výlučnom vlastníctve vášho manžela (ten ktorý nepatrí do BSM) a majetková hodnota, ktorú nadobúdne váš manžel počas vyporiadana BSM.

Pokiaľ teda do BSM patrí rodinný dom, je nutné vyporiadať BSM, pričom tento rodinný dom môžete nadobudnúť do osobného vlastníctva už v rámci vyporiadania BSM. Je však nutné mať na pamäti, že pri vyporiadaní BSM platí zásada, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Teda ak vy v rámci vyporiadania BSM nadobudnete rodinný dom, rovnako veľkú majetkovú hodnotu musí nadobudnúť aj váš manžel.

-----------------------

Na otázku čitateľa odpovedal

JUDr. Ing. Ondrej Randiak, advokát

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 62
PoUtStŠtPiSoNe
: