Iba existencia vlastníckeho práva, resp. spoluvlastníckeho podielu, bez skúmania celkovej majetkovej situácie žiadateľa nemôže byť prekážkou prístupu k súdu.
Pokiaľ sa žiada, aby účastník konania za účelom zaplatenia súdneho poplatku predal alebo prenajal nehnuteľnosť, ktorú vlastní, je to neprijateľné z dôvodu prednosti práva na dôstojný život, ako aj práva na ochranu vlastníctva. Je namieste pripomenúť aj časový aspekt, najmä reálnu možnosť, že účastník konania v lehote na zaplatenie súdneho poplatku, aj s prihliadnutím na prípadné konanie o oslobodenie od súdneho poplatku, predá, resp. prenajme danú nehnuteľnosť za cenu primeranú jej reálnej hodnote, nehovoriac o prípadoch, kedy je takáto nehnuteľnosť v režime podielového spoluvlastníctva alebo bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
(uznesenie Najvyššieho súdu SR z 3. 10. 2012, sp. zn. 8Sžo/45/2012)
Z odôvodnenia:
Napadnutým uznesením Krajský súd v Banskej Bystrici (ďalej len „krajský súd") navrhovateľovi neustanovil zástupcu z radov advokátov a neoslobodil ho od súdnych poplatkov v konaní pred správnym súdom o preskúmanie rozhodnutia odporcu.
Svoje rozhodnutie krajský súd odôvodnil poukazom na § 30 OSP v spojení s § 246c ods. 1 OSP, v zmysle ktorého: „Účastníkovi, u ktorého sú predpoklady, aby bol oslobodený od súdnych poplatkov, ustanoví sudca alebo poverený zamestnanec súdu na jeho žiadosť zástupcu z radov advokátov, ak je to potrebné na ochranu jeho záujmov. O tejto možnosti súd účastníka poučí."
Preskúmajúc podmienky ustanovené v § 138 ods. 1 OSP pre oslobodenie od súdnych poplatkov, krajský súd dospel k záveru, že pomery účastníka neodôvodňujú oslobodenie od súdneho poplatku, ktorého výška 66 eur navyše nie je vysoká.
Keďže u navrhovateľa nedošlo k naplneniu už prvého zákonného predpokladu pre ustanovenie zástupcu z radov advokátov, súd navrhovateľovi neustanovil zástupcu z radov advokátov. Z tohto dôvodu tiež uzavrel, že navrhovateľovi nepatrí ani oslobodenie od súdnych poplatkov.
Proti tomuto uzneseniu krajského súdu podal v lehote ustanovenej zákonom navrhovateľ odvolanie (§ 204 ods. 1 OSP v spojení s § 246c ods. 1 veta prvá OSP). Žiadal, aby ho Najvyšší súd Slovenskej republiky (ďalej len „najvyšší súd") zrušil a oslobodil ho od súdnych poplatkov a ustanovil mu advokáta.
Poukázal na ním už skôr predložené uznesenie Krajského súdu v Žiline č. k. 20S/440/2011-31 z 31. januára 2012 (č.l. 35 v tunajšej veci), ktorým mu bolo priznané oslobodenie od súdnych poplatkov, pričom jeho majetkové pomery sa nezmenili.
Na zistenie krajského súdu, že navrhovateľ je spoluvlastníkom v ½ bytu v Č. a tiež rodinného domu a pozemkov v Z., na ktorom je síce vedená ťarcha v podobe doživotného užívacieho práva v prospech matky navrhovateľa, ale navrhovateľ má, podľa súdu možnosť riešiť svoju finančnú situáciu predajom alebo prenájmom nehnuteľností, resp. vyporiadaním podielového spoluvlastníctva k bytu, navrhovateľ uviedol, že toto nie je dobre možné. V byte bývajú aj jeho deti, navyše na ňom viaznu exekúcie a je stále predmetom konania o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov.
Najvyšší súd Slovenskej republiky ako súd odvolací (§ 246c OSP v spojení s ust. § 10 ods. 2 OSP) preskúmal odvolaním napadnuté uznesenie krajského súdu a konanie mu predchádzajúce (§ 246c ods. 1 veta prvá OSP v spojení s § 212 a nasl. OSP), vec prejednal bez prejednávania (§ 250ja ods. 2 veta prvá OSP) a dospel k záveru, že odvolaniu navrhovateľa je nutné priznať úspech.
Predmetom konania, v ktorom navrhovateľ žiadal ustanovenie zástupcu z radov advokátov, je preskúmanie rozhodnutia Centra právnej pomoci, ktorým navrhovateľovi nebol priznaný nárok na poskytnutie právnej pomoci.
Toto rozhodnutie podlieha preskúmaniu súdov podľa ustanovení tretej hlavy piatej časti OSP, čo vyplýva z § 10 ods. 5 veta druhá zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.
Podľa § 250l ods. 1 OSP podľa ustanovení tejto hlavy sa postupuje v prípadoch, v ktorých zákon zveruje súdom rozhodovanie o opravných prostriedkoch proti neprávoplatným rozhodnutiam správnych orgánov.
Podľa § 250l ods. 2 OSP pokiaľ v tejto hlave nie je ustanovené inak, použije sa primerane ustanovenie druhej hlavy s výnimkou § 250a OSP.
Podľa § 250a OSP navrhovateľ musí byť zastúpený advokátom, pokiaľ nemá právnické vzdelanie buď sám, alebo jeho zamestnanec (člen), ktorý zaňho na súde koná; to neplatí vo veciach, v ktorých je daná vecná príslušnosť okresného súdu, alebo ak ide o preskúmanie rozhodnutia a postupu vo veciach zdravotného poistenia, sociálneho zabezpečenia vrátane nemocenského poistenia, dôchodkového zabezpečenia, štátnych sociálnych dávok, sociálnej pomoci a poistenia v nezamestnanosti, aktívnej politiky trhu práce a garančného fondu, poskytovania zdravotnej starostlivosti, vo veciach priestupkov a vo veciach azylu a doplnkovej ochrany.
Podľa § 246c ods. 1 veta prvá OSP pre riešenie otázok, ktoré nie sú priamo upravené v tejto časti, sa použijú primerane ustanovenia prvej, tretej a štvrtej časti tohto zákona.
Podľa § 30 OSP v znení účinnom od 1. januára 2012 účastníka, ktorý požiada o ustanovenie advokáta a u ktorého sú predpoklady, aby bol oslobodený od súdnych poplatkov, súd odkáže na Centrum právnej pomoci. O tejto možnosti súd účastníka poučí.
Podľa § 372u OSP sa na konania začaté do 31. decembra 2011 použijú predpisy účinné od 1. januára 2012.
Napadnuté uznesenie krajského súdu bolo vydané 16. júla 2012, čiže plne v režime Občianskeho súdneho poriadku v znení zákona č. 322/2011 Z. z., účinnom od 1. januára 2012.
V zmysle novej právnej úpravy ponecháva OSP súdom právomoc rozhodovať o oslobodení od súdnych poplatkov podľa § 138 OSP, ale právomoc rozhodovať o ustanovení, resp. neustanovení zástupcu z radov advokátov preniesol na Centrá právnej pomoci podľa zákona č. 327/2005 Z. z. o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi a o zmene a doplnení zákona č. 586/2003 Z. z. o advokácii a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 8/2005 Z. z. (ďalej len „zákon o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi").
Krajský súd pri vydávaní uznesenie o neustanovení advokáta postupoval podľa právneho predpisu v čase vydania rozhodnutia už neúčinného, pričom z novej právnej úpravy vyplýva, že od 1. januára 2012 nie je daná právomoc súdov o tejto veci rozhodovať. Rozhodnutím o žiadosti navrhovateľa krajský súd rozhodol vo veci, ktorá nepatrí do právomoci súdov, teda zaťažil konanie vadou podľa § 221 ods. 1 písm. a/ OSP, a preto najvyšší súd zrušil preskúmavané rozhodnutie vo výroku o nepriznaní zástupcu z radov advokátov.
Keďže pre toto konanie zákon nevyžaduje povinné zastúpene navrhovateľa advokátom, je namieste dopytom zistiť, či zotrváva na svojej žiadosti, z ktorej jednoznačne vyplýva, že o „ustanovenie bezplatného advokáta" požiadal z dôvodu presvedčenia, že „musí byť zastúpený advokátom".
Krajský súd navrhovateľa riadne poučí o tom, že konanie o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia odporcu je konaním, v ktorom zákon nevyžaduje zastúpenie advokátom a že ak aj napriek tomu by navrhovateľ trval, že chce byť zastúpený „bezplatným" advokátom, musí sa v zmysle § 30 OSP obrátiť so žiadosťou na Centrum právnej pomoci, t.j. odporcu,
Posudzujúc ďalej zákonnosť napadnutého výroku o nepriznaní oslobodenia od súdnych poplatkov navrhovateľovi, sa najvyšší súd nemôže stotožniť s dôvodmi krajského súdu. Poukazuje pritom na už ustálenú rozhodovaciu prax súdov v Slovenskej republike, z ktorej jednoznačne vyplýva, že pri skúmaní celkového majetkového statusu účastníka konania na účely rozhodovania o priznaní, resp. nepriznaní oslobodenia od súdnych poplatkov nemá byť nosným dôvodom negatívneho rozhodnutia súdu vlastnícke právo k nehnuteľnosti, prípadne k hnuteľnej veci svedčiace žiadateľovi, ktorého však celkové majetkové a sociálne postavenie nezodpovedá ani sume určenej zákonom [§ 4 ods. 1 písm. i/ zákona č. 327/2005 Z. z.]. Inak povedané, iba existencia vlastníckeho práva, resp. spoluvlastníckeho podielu, bez skúmania celkovej majetkovej situácie žiadateľa nemôže byť prekážkou prístupu k súdu.
Právo na prístup k súdu zahŕňa zákaz vytvárať neprimerané prekážky v prístupe k súdu. Tento zákaz okrem iného vyžaduje, aby neboli vytvárané také procesno-právne podmienky, ktoré sťažujú prístup k súdu, nie sú odôvodnené sledovaním legitímneho cieľa a nespĺňajú požiadavku spravodlivej rovnováhy medzi použitými prostriedkami a sledovaným legitímnym cieľom, a teda maria účel práva na súdnu ochranu. Takéto prekážky totiž obmedzujú prístup k súdu v jeho podstate a treba ich považovať za nesúladné nielen s čl. 6 ods. 1 Dohovoru, ale aj s čl. 1 ods. 1 a čl. 46 ods. 1 ústavy.
Pokiaľ sa žiada, aby účastník konania za účelom zaplatenia súdneho poplatku predal alebo prenajal nehnuteľnosť, ktorú vlastní, je to neprijateľné z dôvodu prednosti práva na dôstojný život, ako aj práva na ochranu vlastníctva. Je namieste pripomenúť aj časový aspekt, najmä reálnu možnosť, že účastník konania v lehote na zaplatenie súdneho poplatku, aj s prihliadnutím na prípadné konanie o oslobodenie od súdneho poplatku, predá, resp. prenajme danú nehnuteľnosť za cenu primeranú jej reálnej hodnote, nehovoriac o prípadoch, kedy je takáto nehnuteľnosť v režime podielového spoluvlastníctva alebo bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Požiadavkou, aby z dôvodu zaplatenia súdneho poplatku, alebo uhradenia nákladov spojených so zastúpením advokátom v konaní, sa vytvára pre účastníka konania neprimeraná prekážka a v neposlednom rade aj stav, kedy je účastníkovi konania odnímaná možnosť konať pred súdom.
Zo súdneho spisu, z dokladov predložených navrhovateľom, je zrejmé, že jeho osobné a majetkové pomery odôvodňujú priznanie oslobodenia od súdnych poplatkov a že v tomto momente nemožno konštatovať, že ide o svojvoľné alebo zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva.
Z predloženého tlačiva pre dokladovania pomerov účastníka konania, ktorý navrhuje, aby mu bolo priznané oslobodenie od súdnych poplatkov, má navrhovateľ príjem vo forme mzdy vo výške 120 eur mesačne od decembra 2011 a vo forme mesačného peňažného príspevku na opatrovanie vo výške 169,08 eura od januára do júna 2011 a následne od júla 2011 vo výške 195,27 eura. Od 1. mája 2009 je navrhovateľ vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Jeho náklady spojené s bývaním predstavujú približne 66 eur mesačne, na cestu do zamestnania minie mesačne asi 180 eur. Je voči nemu vedených viacero exekučných konaní.
Z tohto dôvodu najvyšší súd dospel k záveru, že je namieste výrok napadnutého uznesenia krajského súdu o nepriznaní oslobodenia od súdneho poplatku zmeniť (§ 246c ods. 1 veta prvá OSP v spojení s § 220 OSP) a navrhovateľovi priznať oslobodenie od súdnych poplatkov v celom rozsahu. Tento judikát pochádza z portálu www.najpravo.sk
Najvyšší súd považuje za vhodné opakovane upriamiť pozornosť navrhovateľa na skutočnosť, že v konaní podľa tretej hlavy piatej časti Občianskeho súdneho poriadku, teda v rámci rozhodovania o opravnom prostriedku, sa povinné zastúpenie advokátom nevyžaduje. Pokiaľ by však navrhovateľ, na základe výzvy krajského súdu trval na svojej žiadosti, krajský súd, odkáže navrhovateľa podľa § 30 OSP na Centrum právnej pomoci. V tejto súvislosti má najvyšší súd za potrebné zdôrazniť, že predmetom tohto konania je práve rozhodovanie o opravnom prostriedku proti rozhodnutiu Centra právnej pomoci, ktorým rozhodol o neposkytnutí právnej pomoci navrhovateľovi.
Toto rozhodnutie prijal Najvyšší súd Slovenskej republiky v senáte pomerom hlasov 3:0 (§ 3 ods. 9 zákona č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení účinnom od 1. mája 2011).
Zdroj: nssr.gov.sk
Tvorba právnej vety: najprávo.sk
Súvisiace články
- Súdne poplatky
- Uloženie náhrady trov konania účastníkovi oslobodenému od súdnych poplatkov
- Priznanie oslobodenia od súdnych poplatkov podnikateľovi
- Predpoklady pre oslobodenie od súdnych poplatkov
- Oslobodenie správcu konkurznej podstaty od súdnych poplatkov
- Neplatnosť právnych úkonov podľa Zákonníka práce
- Vylúčenie veci na samostatné konanie
- Predpoklady pre priznanie oslobodenia od súdnych poplatkov
- Nepriznanie náhrady trov právneho zastúpenia za prevzatie veci a prípravu zastúpenia v dovolacom konaní
- Rozvod manželstva
- Oslobodenie od súdnych poplatkov (návrh na priznanie)
- Nedostatok finančných prostriedkov ako dôvod pre priznanie oslobodenia
- Dostal som platobný rozkaz
- Zrušenie účasti spoločníka v s.r.o.
- Ministerstvo spravodlivosti chce obmedziť oslobodenie od súdnych poplatkov
- Súdne poplatky
- Oslobodenie právnickej osoby od súdnych poplatkov
- Vzťah oslobodenia od súdnych poplatkov k povinnosti nahradiť trovy konania úspešnému účastníkovi
- Súdne poplatky
- Predpoklady pre ustanovenie zástupcu z radov advokátov
- Dôkazné bremeno pri návrhu na oslobodenie od súdnych poplatkov
- Podmienky pre ustanovenie účastníkovi zástupcu z radov advokátov
- Je spotrebiteľ oslobodený od súdneho poplatku vždy?
- Oslobodenie spotrebiteľa od súdnych poplatkov
- Odštepný závod ako účastník konania
- Definícia procesných podmienok, funkčná príslušnosť
- Funkčná príslušnosť a neodstrániteľný nedostatok podmienky konania
- Nepriznanie oslobodenia od súdnych poplatkov a následný postup súdu
- Preukázanie pomerov odôvodňujúcich oslobodenie od súdnych poplatkov
- Predpoklady pre oslobodenie od súdnych poplatkov
- Vymedzenie spotrebiteľských zmlúv
- Nesúhlas súdu s názorom poplatníka o jeho zákonnom oslobodení
- Poučenie o práve na ustanovenie advokáta
- 273/2007 Z. z.
- 341/2005 Z. z.
- 36/2005 Z. z.
- Advokát § 30 OSP (vzor uznesenia o ustanovení advokáta a priznaní oslobodenia)
- Oslobodenie od súdnych poplatkov a ustanovenie advokáta § 30, § 138 OSP (vzor uznesenia)
- Nepriznanie oslobodenia od SP z dôvodu zrejmej bezúspešnosti § 138 OSP (vzor uznesenia)
- Nepriznanie oslobodenia od SP z dôvodu nepreukázania majetkových pomerov § 138 OSP (vzor uznesenia)
- Oslobodenie od SP čiastočné § 138 ods. 1 OSP (vzor uznesenia)
- Procesné zavinenie na zastavení exekúcie z dôodu straty účinnosti exekučného titulu
- AKTUALIZOVANÉ: Oslobodenie správcu od súdneho poplatku
- Oslobodenie správcu od súdnych poplatkov
- Oslobodenie podnikateľov od súdnych poplatkov
- Vecné oslobodenie konaní vo veciach ochrany pred nezákonným zásahom orgánu verejnej správy
- Odvolanie voči trovám konania (vzor)
- Oslobodenie správcu od súdnych poplatkov
- Nepriznanie oslobodenia od súdnych poplatkov v priebehu odvolacieho konania
- Záväzky z úverov ako dôvod pre priznanie oslobodenia od súdnych poplatkov
- Poplatky sa zvyšovať nebudú
- Čo by mohlo reálne pomôcť justícii alebo pomenovali sme to pravým menom
- Oslobodenie podnikateľov od súdnych poplatkov
- Preukazovanie pomerov pri návrhu na oslobodenie od súdnych poplatkov
- Oslobodenie správcu len v konaniach týkajúcich sa tunelovania úpadcu
- Bezúspešné uplatňovanie práva
- Predpoklady pre ustanovenie zástupcu z radov advokátov
- Nerešpektovanie príkazu na zastavenie konania pre litispendenciu pri konaní o vyporiadanie BSM
- Oslobodenie neziskovej organizácie od súdnych poplatkov
- Predpoklady pre priznanie oslobodenia od súdnych poplatkov podnikateľovi
- Oslobodenie správcu od súdneho poplatku – neexistencia vecného obmedzenia
- Súdny poplatok za elektronické podanie a vecné oslobodenie konania
- Posudzovanie otázky, či v súdnom konaní došlo k zbytočným prieťahom
- Kedy je súd povinný poučiť účastníka o práve na ustanovenie zástupcu
- 200/2011 Z. z. ZÁKON o Obchodnom vestníku
- Dokedy sa budeme všetci skladať na súdne konania iných?
- Povinnosť zaplatiť súdny poplatok za elektronické podanie a náhrada trov za vyhotovenie rovnopisov podaní
- Sociálne pomery účastníkov ako dôvod pre prikázanie veci inému súdu
- Ako podať námietky proti exekúcii?
- Postúpenie pohľadávky na subjekt v úpadku
- Prípustnosť peňažného obmedzenia práva na prístup jednotlivca k súdu
- Predpoklady pre oslobodenie fyzickej osoby od súdnych poplatkov
- Chýbajúci obsah doporučenej zásielky súdu
- Neúspech v podnikaní ako dôvod pre oslobodenie od súdnych poplatkov
- Preukazovanie pomerov pre priznanie oslobodenia od súdnych poplatkov
- Veľká novela Občianskeho súdneho poriadku je schválená
- 332/2011 Z. z.
- Stavba domu a vznik bezpodielového spoluvlastníctva manželov
- Óespéčko do tretice
- 381/2011 Z. z.
- Predpoklady vzniku prekážky litispendencie
- Zrejme bezúspešné uplatňovanie alebo bránenie práva
- 388/2011 Z. z.
- Rozhodovanie o náhrade trov ustanoveného advokáta Centrom právnej pomoci
- Aplikácia § 213 ods. 2 OSP pri rozhodovaní o trovách konania
- Dôvody hodné osobitného zreteľa pre nepriznanie náhrady trov konania
- Smrť oprávnenej osoby počas konania o ochrane osobnosti
- Ako by politici menili justíciu?
- Novinky pri žiadaní o oslobodenie od súdnych poplatkov
- Nevykonanie dôkazu a prípustnosť dovolania
- Presun poplatkovej povinnosti za elektronické podanie na odporcu
- Európsky platobný rozkaz v otázkach a odpovediach
- 547/2011 Z. z.
- Spoplatnenie antidiskriminačných žalôb
- Oslobodenie podnikateľa v strate od súdnych poplatkov
- ÚVAHA: Spotrebiteľská ochrana môže paradoxne spotrebiteľov poškodiť
- Nemajetní notorickí žalobcovia by nemali byť automaticky oslobodení od súdnych poplatkov
- Súdne poplatky: Odpovede na otázky čitateľov
- ÚVAHA: Je rekodifikácia Občianskeho súdneho poriadku vôbec potrebná?
- Súdne poplatky: Odpovede na otázky čitateľov
- Súdne poplatky čakajú zmeny
- Za žalobu za nezákonné rozhodnutie štátu bude poplatok 20 eur
- Protiústavnosť poplatku za námietky proti exekúcii
- Spoplatnenie námietky zaujatosti a vecné oslobodenie konania
- Právo na súdnu ochranu, definícia právneho posúdenia veci
- Judikatúra vo veciach súdnych poplatkov
- Nemožnosť nadobudnutia veci od nevlastníka na dobrovoľnej dražbe
- Bulletin slovenskej advokácie 12/2012
- 286/2012 Z. z.
- Hromadné podania sa už žalobcom neoplatia
- Dôvody na vylúčenie sudcu z prejednania a rozhodnutia veci
- Vzťah z bezdôvodného obohatenia
- Bulletin slovenskej advokácie 6/2013
- Úmrtie účastníka zmluvy
- Vylúčenie sudcov súdu, ktorý založil zodpovednosť podľa zákona 514/2003 Z. z.