Pondelok, 11. november 2024 | meniny má Martin, Maroš , zajtra Svätopluk
Predplatné
Pondelok, 11. november 2024 | meniny má Martin, Maroš , zajtra Svätopluk
TlačPoštaZväčšiZmenši

Zákon o súdnych poplatkoch – komentár

Janka Kotová • 15.10. 2014, 17:34

HORVÁTH, E.: Zákon o súdnych poplatkoch – komentár, Wolters Kluwer, 2. doplnené a prepracované vydanie, 2014, 266 strán, tvrdá väzba

Asi nebudem preháňať, ak poviem, že problematika súdnych poplatkov na Slovensku je nerozlučne spätá s osobou JUDr. Edmunda Horvátha, ktorý sa jej dlhodobo profesijne venuje, pôsobil v tejto oblasti aj ako lektor Justičnej akadémie a už viac ako desaťročie v tejto oblasti publikuje. Prvý komentár k zákonu o súdnych poplatkoch tohto autora uzrel svetlo sveta v roku 2004 vo vydavateľstve Poradca, v roku 2006 už pod hlavičkou vydavateľstva Iura edition vyšiel prepracovaný komentár, ktorý sa stal na dlhé obdobie najpoužívanejšou pomôckou v oblasti súdnych poplatkov. Odvtedy bol však poplatkový zákon novelizovaný šestnásťkrát, a teda ďalšie, prepracované a doplnené vydanie komentára k súdnym poplatkom od JUDr. Edmunda Horvátha verejnosť už očakávala. Rozhodne nemožno tvrdiť, že ide len o mierne aktualizovaný text prvého vydania. Podľa môjho názoru je druhé vydanie úplne iným, podstatne rozšíreným, na viacerých miestach úplne prepracovaným a zároveň vyzretým dielom.

Nový komentár „narástol“ o stovku strán, pribudla mu atraktívna tvrdá Edmund Horváth: Zákon o súdnych poplatkoch - komentár 2014väzba, ktorú ocení každý, kto s poplatkovým zákonom dennodenne pracuje. Forma však určite nie je tým, čo čitateľov zaujíma. Ako je to teda s obsahovou stránkou nového komentára?

Autor v predslove uvádza: „V komentári som sa snažil vysporiadať so všetkými dotazmi zo strany odbornej právnickej verejnosti, s ktorými som sa stretával počas seminárov organizovaných Justičnou akadémiou a s ktoré dostávam aj v súčasnosti. Oslobodenie spotrebiteľov od súdnych poplatkov, oslobodenie správcov od súdnych poplatkov, spoplatňovanie tzv. hromadných podaní, elektronických podaní, vyrubovanie poplatkov v konaniach o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov, v dedičských konaniach, vzťah zákonného oslobodenia na spoplatnenie jednotlivých úkonov súdov, problematika spoplatňovania žalôb na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím orgánu verejnej moci alebo jeho nesprávnym úradným postupom, námietky zaujatosti, vracanie poplatkov, to je len zlomok okruhov, ktoré v praxi spôsobujú výkladové problémy a ku ktorým som sa v komentári snažil zaujať svoj názor.“

Edmund Horváth: Zákon o súdnych poplatkoch - komentár 2014

V publikácii je viditeľná snaha o vyriešenie takmer všetkých interpretačných problémov,  ktoré v súčasnosti rezonujú v oblasti súdnych poplatkov, autor komparuje viaceré právne názory, zaujíma vlastný názor neraz podporený judikatúrou. Len pre názornosť rozsahu výkladu, napríklad výklad ustanovenia § 4 upravujúceho zákonné oslobodenie od súdnych poplatkov má viac ako 40 strán. Autor tiež poukazuje na súčasnú odbornú literatúru (časopiseckú) iných renomovaných autorov v oblasti súdnych poplatkov, čo vidno napríklad pri výklade k položke 18a sadzobníka (poplatky v konaní o dedičstve), podrobne sa venuje problematike spoplatňovania hromadných podaní ako aj elektronických podaní, zaujali ma tiež názory autora na riešenie vracania súdnych poplatkov pri duplicitnom platení poplatku ako aj riešenie situácie, keď bol návrh na náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom podaný za obdobie zákonného oslobodenia týchto konaní a opravný prostriedok proti rozhodnutiu prvostupňového súdu už za obdobie po legislatívnej zmene, ktorá tieto návrhy, a teda aj odvolania spoplatnila.

Edmund Horváth: Zákon o súdnych poplatkoch - komentár 2014

Do pozornosti by som dala tiež vyčerpávajúce názory na otázku spoplatnenia konania o vyporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov vrátane súvisiacich otázok, ako je napríklad uzavretie zmieru v tomto konaní a podobne. Sympatickým sa mi javí hlavne skutočnosť, že kým v prvom vydaní komentára síce boli prezentované viaceré vlastné názory autora, v druhom vydaní už autor uvádza viaceré existujúce názory na tú-ktorú problematiku, ale sa snaží zároveň zaujať názor, ktorý z daných interpretačných prúdov by mohol byť v intenciách zásad poplatkového zákona tým „správnym“.

Edmund Horváth: Zákon o súdnych poplatkoch - komentár 2014

Publikáciou by mal bezpochyby disponovať každý súd, je možné ju odporučiť vyšším súdnym úradníkom, advokátom, sudcom, podnikateľom, som toho názoru, že z úrovne jej spracovania nebude sklamaný nikto, kto ju zoberie do rúk. Ak by aj náhodou nenašiel riešenie konkrétnej poplatkovej situácie, určite nájde výkladovú pomôcku, ktorá mu vyriešeniu jeho problému napomôže.

Komentár si môžete zakúpiť TU.

Bc. Janka Kotová
študentka Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 5807

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: