Najprávo.sk - právny informačný systém pre odborníkov a širokú verejnosť

Zákon o rodine

25.3. 2012, 19:17 |  Peter Csank

HORVÁTH, E. – VARGA, E.: Zákon o rodine – komentár vo forme lístkovnice, Bratislava, IURA EDITION, 2007, 980 strán

Dňa 19. januára 2005 Národná rada Slovenskej republiky schválila zákon č. 36/2005 Z. z. o rodine, ktorý nadobudol účinnosť 1. apríla 2005. Tento priniesol do oblasti rodinného práva niektoré nové inštitúty (inštitút majetkového opatrovníka, konanie o osvojiteľnosti a i.), zmeny priniesol aj do existujúcich (výchovné opatrenia, osvojenie, výživné, určovanie rodičovstva a i.) a vyvolal v radoch odbornej verejnosti širokú diskusiu týkajúcu sa predovšetkým aplikácie niektorých jeho ustanovení v praxi.

Vydavateľstvo IURA EDITION uviedlo v decembri 2006 na knižný trh komentár k novému zákonu o rodine v obľúbenej a praktickej edícii lístkovníc s možnosťou priebežnej aktualizácie publikácie. Autori, ktorých profesijné pôsobenie je späté s justíciou, na predmetnom komentári intenzívne pracovali už od jeho predloženia na rokovanie národnej rady, čo dosvedčuje o. i. aj nezvyčajne veľký rozsah komentára, ktorý ho radí rozhodne k najrozsiahlejším komentárom k zákonu o rodine, ktoré môžeme nájsť na našom knižnom trhu.

Publikácia je rozdelená na štyri časti, v prvej, najrozsiahlejšej nachádzame samotný komentár, v druhej vzory podaní a rozhodnutí, tretia obsahuje výňatky súvisiacich predpisov a štvrtá podrobný vecný register. Vydavateľstvo zvolilo, čo sa týka samotného textu komentára, overenú štruktúru, kde po znení ustanovenia nasledujú súvisiace predpisy a následne samotný komentár, ktorý je na záver doplnený judikatúrou.

Ako som sa mohol aj sám presvedčiť, komentár nevznikal „od stola", autori jednotlivé sporné otázky konzultovali s pracovníkmi orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, matrík, oslovili aj predkladateľa zákona za účelom objasnenia zámeru niektorých ustanovení, svoje právne názory konzultovali tiež s viacerými sudcami a vyššími súdnymi úradníkmi opatrovníckych oddelení a starostlivosti súdu o maloletých. Autori sa prelúskali množstvom publikovanej aj nepublikovanej judikatúry, predovšetkým Nejvyššího soudu České republiky a Ústavního soudu České republiky a toto ich úsilie je badateľné na výbornom spracovaní judikatúry, ktoré možno bez nadsádzky nazvať komplexným. Pri starších judikátoch poznámky autorov v ich texte usmerňujú na konkrétne ustanovenia nového zákona.

V judikatúre nachádzame aj mimoriadne zaujímavé rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky PL. ÚS 26/05 v rámci ktorého sa riešil súlad ustanovení § 24 a § 25 Zákona o rodine s Ústavou Slovenskej republiky, prelomové rozhodnutie Ústavního soudu České republiky II. ÚS 363/03, ktoré „kritizovalo" zaužívanú prax súdov, ktoré rozhodovali o styku dieťaťa s rodičom, ktorému nebolo dieťa po rozvode zverené do osobnej starostlivosti, len na čas víkendov a prázdnin, rozhodnutie Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 30Cdo 2873/2005, ktoré riešilo predpoklady pozbavenia výkonu rodičovských práv, nepublikované rozhodnutie Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 26 Cdo 1544/2005 riešiace právo manžela užívať byt v dome, ktorého vlastníkom je druhý z manželov, či iné aj nepublikované rozhodnutia, pričom autori z judikátov na viacerých miestach vyberali state aj z ich odôvodnení a poukazovali na závažné závery z nich vyplývajúce aj v texte komentára.

V samotnom texte komentára, ktorý pri niektorých ustanoveniach dosahuje aj rozsah 10 strán, autori nezatvárajú oči pri problematických miestach, zaujímajú názory, definujú pojmy, pre ktoré absentujú legálne definície. Pozoruhodným je napríklad zadefinovanie pojmov „nevera" či „záujem dieťaťa" a i.

Autori akcentujú dôležitosť Dohovoru o právach dieťaťa, ktorý je v odbornej literatúre častokrát opomínaný (Oznámenie Federálneho ministerstva zahraničných vecí č. 104/1991 Zb.). K niektorým ustanoveniam je pripojený stručný historický exkurz do vývoja príslušných inštitútov, počnúc prvým spoločným (česko – slovenským) rodinným kódexom po odstránení právneho dualizmu v tejto oblasti práva u nás (zákon č. 265/1949 Sb. o rodinnom práve), autori upozorňujú na súvislosti s inými predpismi, v diele zapracovali aj procesnoprávne a trestnoprávne súvislosti a na mnohých miestach komparujú slovenskú rodinnoprávnu úpravu s českou.

Autori pomerne obšírne a zaujímavo spracovali problematiku určovania a zapierania rodičovstva vrátane otázok asistovanej reprodukcie, problematiku osvojenia, náhradnej starostlivosti, poručníctva, zaujímavým je tiež obsiahla analýza rozdielov v právnom postavení zosobášených párov a nezosobášených partnerov, postupy pri pomerne aktuálnej problematike uzatvárania sobášov na významných historických miestach, hradoch, zámkoch, v altánkoch vlastných záhrad a pod., či podrobne rozobratá problematika uzavierania manželstva pred orgánom cirkvi.

Ďalšia časť publikácie je venovaná vzorom podaní pre občanov (návrhy na začatie konania, žiadosti) ako aj vzorom súdnych rozhodnutí (najmä rozsudkom). Čo sa týka vzorov súdnych rozhodnutí, ich zaradenie do publikácie možno hodnotiť ako mimoriadny, ojedinený a pomerne odvážny počin v slovenskej odbornej právnickej literatúre. Výsledku však nie je čo vytýkať. Publikované vzory odrážajú možné životné situácie a je zjavné, že boli vypracované autormi s praktickými skúsenosťami v danej oblasti, rešpektujú ustanovenia Občianskeho súdneho poriadku aj ustanovenia Spravovacieho a kancelárskeho poriadku pre súdy, pričom mi nedá nezdôrazniť, že autori sa pri ich tvorbe museli vysporiadať s inštitútmi, ktoré ešte neboli praxou vôbec overené a viselo nad nimi množstvo interpretačných otáznikov.

Po vzoroch podaní a rozhodnutí v publikácii nasledujú výňatky z dvadsiatichôsmich súvisiacich predpisov a deviatich medzinárodných dokumentov vrátane relevantného nariadenia Rady (ES) o súdnej právomoci a uznávaní a výkone rozsudkov v manželských veciach a vo veciach rodičovských práv a povinností. Publikácia sa tak stáva komplexným dielom, kde si čitateľ môže súvisiaci predpis, na ktorý odkazuje komentár, vyhľadať priamo v ďalšej časti diela.

Publikáciu uzatvára podrobný vecný register, ktorý obsahuje abecedne zoradené pojmy nielen zo samotného zákona a komentára, ale aj zo súvisiacich predpisov.

Záverom možno dodať, že recenzovaný komentár k zákonu o rodine je pozoruhodnou a kvalitnou publikáciou, ktorá nesklame ani náročného čitateľa, autori majú na danú problematiku vlastné názory, ktoré si vedia v diele aj obhájiť. Citlivá a špecifická oblasť práva, ktorou rodinné právo bezpochyby je, vyžaduje určitý vzťah k danej problematike, ktorý autori dostatočne preukázali, naviac praktické zameranie diela a prepracované vzory podaní a rozhodnutí zvyšujú jeho využiteľnosť v praxi. Moje nadšenie z toho diela, ktoré sa zaradí na popredné miesto v súčasnej právnickej spisbe, bude bezpochyby zdieľať každý, kto ho zoberie do rúk.

JUDr. Peter Csank
sudca Okresného súdu Revúca 

Poznámka redakcie: Recenzia bola uverejnená aj v časopise Justičná revue 10/2007. Recenzovaná publikácia vyšla v roku 2009 vo vydavateľstve IURA EDITION aj v klasickej knižnej podobe. Redakcia najprávo.sk uverejnila túto recenziu so súhlasom jej autora z dôvodu, že vydavateľstvo IURA EDITION pripravuje z dôvodu dlhodobého vypredania tohto titulu v klasickej knižnej podobe vydanie druhého doplneného vydania. Recenzovanú publikáciu v aktuálnom znení vo forme tzv. neustále aktualizovanej lístkovnice si môžete zakúpiť TU (Kliknite).


Najprávo.sk - právny informačný systém pre odborníkov a širokú verejnosť