Utorok, 23. apríl 2024 | meniny má Vojtech , zajtra Juraj
Svetový deň kníh a autorských práv
Predplatné
Utorok, 23. apríl 2024 | meniny má Vojtech , zajtra Juraj
Svetový deň kníh a autorských práv
TlačPoštaZväčšiZmenši

Vyhláška č. 193/2020 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka o likvidácii. Komentár.

najpravo.sk • 22.6. 2021, 19:37

STRAPÁČ, P., ĎURANA, M. Vyhláška č. 193/2020 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka o likvidácii. Komentár. 1. vydanie. Bratislava : Wolters Kluwer SR s. r. o., 2021 68 s. ISBN: 978-80-571-0346-2. mäkká väzba

Cieľom publikácie je poskytnúť komplexný komentár a analýzu vykonávacích predpisov k likvidácii obchodných spoločností, ako aj poukázať a vysvetliť niektoré ustanovenia o likvidácii obchodných spoločností.

Ako vyplýva zo samotného vymedzenia predmetu právnej úpravy, t. j. vymedzenia okruhu spoločenských vzťahov, ktoré sú upravované vo vyhláške č. 193/2020 Z. z., sa teda publikácia zaoberá najmä otázkou určenia podrobností o výške preddavku na úhradu odmeny a výdavkov likvidátora, stanovenie pravidiel na určenie výšky tzv. zákonnej odmeny za výkon funkcie likvidátora, ako aj náhrady výdavkov.

Uvedenými pravidlami pre výpočet odmeny a náhrady výdavkov sa pritom riadi právny vzťah medzi likvidátorom a likvidovanou právnickou osobou v prípade jeho nedobrovoľného ustanovenia a za splnenia určitých podmienok aj v prípade jeho dobrovoľného ustanovenia. V neposlednom rade tak, ako vyplýva z príslušných odkazov hmotnoprávnej úpravy na vykonávací predpis, sa autori zaoberajú analýzou náležitostí zoznamu majetku spoločnosti.

Pri analýze vykonávacích predpisov autori poskytujú i analýzu príslušných hmotnoprávnych ustanovení, z ktorých vykonávací predpis vychádza tak, aby poskytli ucelený obraz nevyhnutný na správnu aplikáciu daného predpisu. Okrem samotnej analýzy sa však zaoberajú i kritickými momentmi a úskaliami danej úpravy a v tejto súvislosti podávajú určité stanovisko na riešenie danej situácie.

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 627

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: