Daniel, P.: Správa a vymáhanie pohľadávok, Wolters Kluwer, 2013, 472 strán, mäkká väzba
Odborná monografia „Správa a vymáhanie pohľadávok" poskytuje komplexný prehľad o problematike súvisiacej s pohľadávkami a ich vymáhaním. Dôsledne prepája právne, ekonomické, daňové, finančno-analytické a psychologické témy a sprístupňuje čitateľovi široké spektrum oblastí, ktorými sa profesionáli v oblasti pohľadávok zaoberajú. Publikácia poukazuje na práva veriteľov a nutnosť ich ochrany pred úmyselným, ako aj neúmyselným porušovaním platobnej disciplíny zo strany dlžníkov.
Autor publikácie Mgr. Ing. Peter Daniel, PhD. pri tvorbe monografie spolupracoval s expertmi z praxe, čo je zárukou, že monografia v maximálnej miere pokrýva komplex tém, ktorých sa knihy s podobným zameraním na slovenskom knižnom trhu dotkli len čiastočne. Autor pôsobil ako vysokoškolský učiteľ finančného riadenia podniku a kapitálových trhov, pôsobil na Vysokej škole ekonomickej, neskôr na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela a napokon na jej Fakulte financií. V roku 2002 prešiel z akademickej sféry do podnikovej praxe a prevzal zodpovednosť za riadenie odboru billing back office v spoločnosti Slovenské telekomunikácie po tom, čo sa stala dcérskou spoločnosťou skupiny Deutsche Telekom. Od roku 2005 viedol vo vtedajšom Slovak Telekome centralizovaný odbor správy pohľadávok s viac než 150 zamestnancami a po fúzii Slovak Telekomu so spoločnosťou T-Mobile Slovensko v roku 2010 riadil spoločný tím súdneho a mimosúdneho vymáhania pohľadávok za značky T-Com aj T-Mobile. Od roku 2012 je manažérom pohľadávok v jednej z najväčších globálnych spoločností – Johnson Controls International, kde riadi tím vymáhajúci pohľadávky v dvanástich jazykoch od dlžníkov v 16 krajinách Európy. Od roku 2009 je spoločníkom spoločnosti poskytujúcej povinné celoživotné vzdelávanie konkurzným správcom. Publikoval viac než 130 odborných a vedeckých článkov a bol spoluautorom mnohých učebných textov z oblasti podnikových financií. Prednášal ucelené predmety študentom na univerzitách v USA, Švédsku a Českej republike, odborné prednášky predniesol na univerzitách v Belgicku, Španielsku a Indii.
Predmetnú publikáciu lektorovali: JUDr. Jozef Ďurica, JUDr. Michal Havrlent, Ing. Peter Hetteš, doc. RNDr. Eduard Hozlár, CSc. a Ing. Michal Šoltes.
Publikácia sa člení na nasledovné kapitoly:
- Ako definujú pohľadávku rôzne profesie (s podkapitolami napríklad účtovnícke videnie pohľadávok, pohľadávka z hľadiska právnika a i.)
- Organizácia správy a vymáhania pohľadávok (s podkapitolami napríklad kto sa má v podniku zaoberať pohľadávkami, budovanie útvaru správy a vymáhania pohľadávok a i.)
- Obchodný úver a kreditný manažment (s podkapitolami napríklad úrok z obchodného úveru, kreditné riziká a ich minimalizácia, pozitívne a negatívne registre dlžníkov a i.)
- Controlling pohľadávok (s podkapitolami napríklad analýza pohľadávok vo vzťahu k ekonomike podniku, analýza platobnej situácie zákazníka a i.)
- Účtovné a daňové aspekty pohľadávok (s podkapitolami napríklad základné účtovné operácie s pohľadávkami, ohodnocovanie pohľadávok znalcom a i.)
- Interné vymáhanie pohľadávok (s podkapitolami napríklad telefonické a písomné vymáhanie pohľadávok, segmentácia a typológia dlžníkov a i.)
- Externé mimosúdne vymáhanie (s podkapitolami napríklad kedy a prečo vybrať inkasnú agentúru, náklady vymáhania a provízia agentúry, priebeh spolupráce inkasnej agentúry a veriteľa a i.)
- Hmotnoprávne aspekty správy pohľadávok (s podkapitolami napríklad zánik pohľadávky započítaním, zmena v osobe veriteľa alebo dlžníka, faktoring ako špecifická forma postúpenia pohľadávky, sekuritizácia pohľadávok a i.)
- Procesnoprávne aspekty správy pohľadávok (s podkapitolami napríklad neskrátené súdne konanie, rozkazné konania pri vymáhaní pohľadávok, výkon rozhodnutia – exekúcia, rozhodcovské konanie, pohľadávky v dedičskom konaní, trestné konanie a pohľadávky a i.)
- Vymáhanie cezhraničných pohľadávok (s podkapitolami napríklad určenie rozhodného práva v rámci EÚ a mimo EÚ, oneskorené platby v obchodných transakciách, európsky platobný rozkaz, spory s nízkou hodnotou, európsky exekučný titul, európsky príkaz na zablokovanie účtov a i.)
Každú kapitolu uzatvára slovensko-anglický slovník pojmov konkrétnej kapitoly, čo musíme jednoznačne oceniť, nakoľko ide o výnimočnú pomôcku. Knižku uzatvára index pojmov, ktorý pomôže pri vyhľadávaní.
Prepojenie ekonomického, daňového a právneho náhľadu na správu a vymáhanie pohľadávok dáva jednotlivým sféram mnohé odpovede. Knižka je spracovaná prakticky, prehľadne a názorne. Nie je primárne určená len právnickej obci alebo ekonómom, knižka by mala osloviť hlavne podnikateľskú verejnosť. Čo v nej zaujme, je predovšetkým praktický pohľad v širších súvislostiach.
Publikáciu si môžete zakúpiť TU.