Streda, 29. máj 2024 | meniny má Vilma , zajtra Ferdinand
Predplatné
Streda, 29. máj 2024 | meniny má Vilma , zajtra Ferdinand
TlačPoštaZväčšiZmenši

Repetitórium rekodifikovaného trestného práva

najpravo.sk • 4.4. 2012, 19:40

Jaroslav Ivor, Jozef Záhora: Repetitórium rekodifikovaného trestného práva, IURA EDITION, 2011, 191 strán vo formáte A4

Pred pár rokmi sa chystal môj dobrý známy na odbornú profesnú skúšku a ako rýdzeho civilistu som sa ho opýtal: „A na trest sa budeš z čoho pripravovať?" Podozrievavo na mňa pozrel, pokrútil hlavou nad mojou nevedomosťou a odpovedal: „No z čoho asi, z repetitória predsa!". Mysliac si, že si pravdepodobne skúšobné otázky už vypracoval, prípadne sa k vypracovaným otázkam dostal inak, som v rozhovore pokračoval: „Si si sám vypracoval otázky?". Znechutenie nad mojimi otázkami vyvrcholilo pristátím knihy vo formáte A4 na mojom stole na vysvetlenie môjho interesu. To bolo moje prvé oboznámenie sa s Repetitóriom rekodifikovaného trestného práva, avšak ešte s niektorým z jeho prvých vydaní.

Len pre vysvetlenie, slovník cudzích slov vysvetľuje pojem „repetitórium" ako pomôcku na opakovanie učebnej látky. Nuž, výstižnejší názov autori tomuto dielku ani nemohli dať.

Autori, t. j. prof. JUDr. Jaroslav Ivor, DrSc. a doc. JUDr. Jozef Záhora, PhD., obidvaja z Paneurópskej vysokej školy pripravili túto knižku ako učebný text, ktorý reagoval na rekodifikáciu trestného práva na Slovensku, ktorá prebehla ešte v roku 2005 prijatím nového Trestného zákona (zákon č. 300/2005 Z. z.) a Trestného poriadku (zákon č. 301/2005 Z. z.). Siedme, doplnené a prepracované vydanie tohto diela prezrádza mimoriadny záujem študentov o takýto druh učebného textu.

Repetitórium rekodifikovaného trestného práva poskytuje základný prehľad trestného práva hmotného a procesného po jeho rekodifikácii. Autori po kladných skúsenostiach a pozitívnych ohlasoch na predchádzajúce študijné texty „Základy trestného práva", ktoré vyšli v niekoľkých zmenených a doplnených vydaniach, nadviazali na netradičný spôsob spracovania textu. Zmapovali problematiku rekodifikovaného trestného práva hmotného a trestného práva procesného a túto zostavili do ucelených celkov viac ako 130 hesiel. Pri jednotlivých heslách použili najmä definovanie pojmov, ich delenie, štruktúru, so stručným výkladom a odkazmi na príslušné ustanovenia Trestného zákona a Trestného poriadku v zneniach účinných od 1. novembra 2011, pričom využili viaceré formy názorného, najmä grafického spracovania. Ako dodávajú autori, takýmto prístupom však možno postihnúť iba najzákladnejšie trestnoprávne inštitúty a pri štúdiu je nevyhnutné súčasne pracovať aj s textom samotných trestných kódexov.

Repetitórium má slúžiť na základnú orientáciu pri štúdiu trestného práva, jeho ambíciou nie je (ako uvádzajú aj sami autori) nahrádzať vysokoškolské učebnice, komentáre či iné trestnoprávne monografie. Je určené najmä poslucháčom rôznych foriem rekvalifikačných kurzov, avšak ako doplnková literatúra môže byť veľmi dobre využitá i pre študentov právnického bakalárskeho a magisterského štúdia, či iných záujemcov o štúdium základov trestného práva.

Recenzovaný učebný text si môžete zakúpiť TU (KLIKNITE). 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2003

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: