Knápková, D. – Tittlová, M.: Kompendium penológie, Wolters Kluwer, 2015, 124 strán, mäkká väzba
Uloženie trestu, ochranných opatrení, ich výkon a dosiahnutie jednotlivých aspektov účelu trestu aj ochranných opatrení je to, čo je konečným cieľom a zmyslom trestného konania. V rámci neho je možné vidieť komplex rôznych procesných úkonov rôznych subjektov a rôznej povahy, ktoré smerujú k tomu, aby trestné činy boli včas odhalené, ich páchatelia zistení a spravodlivo potrestaní.
Penológia ako jedna z vedných disciplín, objektom skúmania ktorej je trest, filozofické, etické, psychologické, pedagogické, medicínske aj technické súvislosti trestov a ochranných opatrení, ich výkon a účinnosť, patrí v rámci vysokoškolského štúdia na fakultách práva a na vysokých školách s bezpečnostnými študijnými odbormi k frekventovane vyhľadávaným študijným predmetom.
Vzhľadom na vývoj spoločenských podmienok a legislatívy v súčasnosti na knižnom trhu absentuje aktuálna odborná publikácia, ktorá by sa prierezovo venovala základným penologickým otázkam a ktorá by mohla súčasne slúžiť na vedecké aj pedagogické účely. Predkladaná učebnica tak vypĺňa toto vákuum, prezentuje základné penologické otázky v prehľadnej, zrozumiteľnej a aktuálnej podobe.
Autorky nemali za cieľ nahradiť touto učebnou pomôckou komplexnú vysokoškolskú učebnicu penológie a odporúčané vedecké a odborné zdroje v podobe dostupných monografií a odborných prác. Predkladajú komplex aktuálnych poznatkov vzťahujúcich sa na parciálne penologické oblasti v stručnej, prehľadnej, zrozumiteľnej a odbornej podobe.
Publikácia sa člení na 12 kapitol:
- Vznik a vývoj väzenstva
- Vývoj väzenstva na Slovensku
- Penitenciárna veda a penológia
- Vzťah penológie k iným vedným disciplínam
- Medzinárodná spolupráca vo väzenstve
- Systém trestných sankcií
- Procesné a zabezpečovacie opatrenia a ich výkon
- Výkon trestu odňatia slobody
- Výkon trestov bez odňatia slobody
- Výkon ochranných opatrení
- Vykonávacie konanie trestné
- Postpenitenciárna starostlivosť
Okrem študentov právnických fakúlt a študentov odborov s bezpečnostným zaradením môže slúžiť tak odbornej, ako aj laickej verejnosti ako pomôcka poskytujúca prehľad o základných penologických kategóriách.
Pár slov o autorkách:
JUDr. Danka Knápková, PhD. absolvovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a takmer 15 rokov pôsobila v exekutíve. Od roku 2006 až do súčasnosti pôsobí na Ústave verejného práva Fakulty práva Paneurópskej vysokej školy na pozícii tajomníčky Ústavu verejného práva a odbornej asistentky na Oddelení trestného práva, kriminalistiky a kriminológie. Pedagogicky sa spolupodieľa na výučbe kriminológie a penológie. Je členkou odborných sekcií Spoločnosti pre trestné právo a kriminológiu.
JUDr. Marcela Tittlová, PhD. absolvovala Fakultu práva Bratislavskej vysokej školy práva, následne začala pôsobiť ako interná doktorandka na Ústave verejného práva, na Oddelení trestného práva, kriminalistiky a kriminológie v odbore Trestné právo. V súčasnosti pôsobí na Ústave verejného práva ako odborná asistentka v odbore Tresné právo. Pedagogicky sa spolupodieľa na výučbe trestného práva, kriminalistiky, kriminológie a penológie. Je autorkou desiatok článkov trestnoprávnej a kriminologickej povahy.
Učebnicu Kompendium penológie si môžete zakúpiť TU (VSTUP DO OBCHODU).
Súvisiace články
- Zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov
- Diplomatické a konzulárne právo
- Živnostenské právo
- Judikatúra vo veciach nemajetkovej ujmy
- Civilný sporový poriadok - komentár
- Judikatúra vo veciach exekučného konania
- Zákon o kolektívnom vyjednávaní - komentár
- Ekonomické a právne aspekty neziskových organizácií
- Účtovné predpisy pre podvojné účtovníctvo podnikateľov
- Daňové podvodné konania a ich dokazovanie
- Odpočúvanie a záznam telekomunikačnej prevádzky
- Zodpovednosť za vady
- Korupcia - vybrané kriminologické a trestnoprávne aspekty
- Judikatúra vo veciach obchodných spoločností a družstva