Rumana, I. – Šingliarová, I.: Judikatúra vo veciach slobodného prístupu k informáciám, 2014, Wolters Kluwer, 360 strán, mäkká väzba
Publikácia „Judikatúra vo veciach slobodného prístupu k informáciám“ obsahuje súdne rozhodnutia, ktoré sudcovia Najvyššieho súdu SR vydali alebo použili ako interpretačné pomôcky pri súdnom prieskume zákonnosti rozhodnutí vo veciach podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Cieľom tejto publikácie je priblížiť rozhodovaciu činnosť verejnosti pod označením reálnych účastníkov súdneho konania. Základ tvoria rozsudky Najvyššieho súdu SR. Doplnkom sú nálezy a uznesenia Ústavného súdu SR. Na vybrané problémy autori upozorňujú v osobitnej poznámke.
Autormi publikácie sú:
JUDr. Ivan Rumana
Sudcom je od roku 1996, pôsobil na Krajskom súde v Žiline v oblasti obchodného a správneho súdnictva. Od roku 2005 je sudcom Najvyššieho súdu Slovenskej republiky so zaradením na správnom kolégiu, kde pôsobí ako jeden z určených sudcov, ktorí z odbornej stránky vedú evidenciu judikatúry, pripravujú podklady do Zbierky stanovísk najvyššieho súdu a rozhodnutí súdov Slovenskej republiky. Je externým členom pedagogického zboru Justičnej akadémie Slovenskej republiky. Problematiku zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám rozhoduje ako predseda odvolacieho senátu.
Mgr. Ina Šingliarová
V roku 2009 absolvovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave a od roku 2010 pôsobí ako asistentka predsedu senátu Najvyššieho súdu SR. Spracováva podkladové stanoviská a pripravuje koncepty rozhodnutí pre rozhodovaciu činnosť senátu okrem iného aj vo veciach súdneho prieskumu zákonnosti rozhodnutí v oblasti slobodného prístupu k informáciám.
„Judikatúra v Slovenskej republike plní funkciu presvedčovacieho precedensu a je použiteľná ako argumentačný nástroj. Posúdenie, či konkrétny prípad má prvky niektorého z judikovaných prípadov, je vecou konkrétnych okolností.“ uvádzajú autori v predslove publikácie. Zaujímavým je tiež označovanie judikátov v predmetnej publikácii. „Zverejňovanie rozhodnutí iba pod spisovou značkou považujeme za abstraktné a ťažko zapamätateľné. Priezvisko fyzickej osoby a názov právnickej osoby preto dáva pomenovanie súdnemu prípadu a právnej vete, ktorá je s ním spojená. Ide o publikačný postup, ktorý je používaný pri rozsudkoch Súdneho dvora Európskej únie a v správnom súdnictve ho umožňuje ustanovenie § 246c ods. 3 OSP.“ uvádzajú k označovaniu judikátov autori.
Publikácia sa člení do nasledovných kapitol:
- Pojem informácia
- Informácie, ktoré nemali/nemuseli byť sprístupnené
- Informácie, ktoré mali byť povinnou osobou sprístupnené
- Lehoty na vydanie rozhodnutí v konaniach podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám
- Fiktívne rozhodnutia
- Orgány verejnej správy príslušné na rozhodovanie v konaniach podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám; postavenie súdov, starostu obce ako orgánu verejnej správy pri rozhodovaní podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám
- Priestupky na úseku práva na prístup k informáciám
- Rôzne
- Register spisových značiek
Publikácia je určená nielen žiadateľom, ale aj pracovníkom povinných osôb, ktorí neraz riešia dilemu, či žiadané údaje spadajú do pôsobnosti slobodného prístupu k informáciám, alebo nie. Nepochybne plní aj funkciu kvalitnej pracovnej pomôcky pre sudcov, asistentov sudcov a vyšších súdnych úradníkov konajúcich v správnom súdnictve.
Túto knižku si môžete zakúpiť priamo u vydavateľa TU (kliknite pre vstup do internetového obchodu).
Súvisiace články
- Novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám
- Novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám
- Ako získať informácie od štátu?
- Novela infozákona má zefektívniť prácu orgánov verejnej správy
- Fiktívne rozhodnutie podľa § 19 ods. 3 zákona č. 211/2000 Z. z.
- Judikatúra vo veciach ochrany osobných údajov
- IVAN RUMANA: Súdne rozhodnutie nepredstavuje iba akt aplikácie práva
- Judikatúra vo veciach daňového práva
- Kandidáti na predsedu Najvyššieho súdu SR