Štvrtok, 10. október 2024 | meniny má Slavomíra , zajtra Valentína
Svetový deň proti trestu smrti
Predplatné
Štvrtok, 10. október 2024 | meniny má Slavomíra , zajtra Valentína
Svetový deň proti trestu smrti
TlačPoštaZväčšiZmenši

E-Justice: Ústavnoprávny pohľad

Katarína Kesselová • 15.10. 2012, 00:09

Branislav Fridrich, Daniel Paľko: E-Justice. Ústavnoprávny pohľad, IURA EDITION, 2012, 224 strán

Právna monografia si kladie za cieľ poukázať na príklady elektronizácie výkonu súdnej moci, ako sú napr. elektronické podania, elektronický súdny spis alebo využívanie videokonferencie v súdnom konaní. Úvahami de constitutione ferenda nás vedú doc. JUDr. Branislav Fridrich, PhD., a JUDr. Daniel Paľko.

E-government má ambíciu priniesť toľko očakávanú transparentnosť a efektívnosť práce. V trinástich kapitolách tejto publikácie sú bližšie špecifikované tie informačné a komunikačné prostriedky, ktoré sú podľa autorov prínosom pre aplikáciu práva na spravodlivý proces, pričom svoju pozornosť venujú hlavne elektronickému podpisu.

Autori si taktiež kladú otázky, ktoré podľa ich vlastných slov, narúšajú tzv. idylku elektronizácie. Popri technických poznámkach sa venujú predovšetkým ústavnoprávnym polemikám. Ako zmení elektronizácia súdnictva právo na prístup k súdu? Kto má samotnú elektronizáciu zabezpečovať, aby bola zaistená ochrana práv jednotlivcov? Ako elektronické podania posilňujú zásadu nikoho nemožno odňať jeho zákonnému sudcovi? Aký je rozdiel medzi e-voľbami a i-voľbami a ako riešiť ich úskalia?

Čitateľovi sa ponúkajú prehľadne spracované skúsenosti s e-justice zo zahraničia. Má možnosť nahliadnuť do právneho systému Francúzska, Rakúska, Spojeného kráľovstva, Spojených štátov, ale i Singapuru a Estónska. Bohatá použitá literatúra, online informačné zdroje a komentované súdne rozhodnutia sú užitočné každému čitateľovi, ktorý hľadá informačne nabitý vstup do problematiky e-justice.

V rámci slovenského prostredia sa autori venujú projektu Súdny manažment a prvým portálom zavádzajúcim IKT do verejnej správy (ako eŽaloby, portal.gov.sk, jaspi). V závere prezentujú vlastný model fungovania elektronickej justície v podmienkach Slovenskej republiky.

Publikácia poteší každého ústavnoprávne ladeného právnika a študenta. Kniha je vhodná aj pre odborníkov z oblasti informačných a komunikačných technológií, ktorí lepším poznaním právnych aspektov elektronizácie môžu podstatnou mierou prispieť k bezpečnosti, a tým aj k dôveryhodnosti e-justície. 

Recenzovanú publikáciu si môžete zakúpiť TU (kliknite pre vstup do e-shopu)

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 2202

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: