Nedeľa, 14. júl 2024 | meniny má Kamil , zajtra Henrich
Predplatné
Nedeľa, 14. júl 2024 | meniny má Kamil , zajtra Henrich
TlačPoštaZväčšiZmenši

Právo vedľajšieho účastníka - spotrebiteľského združenia na zastúpenie advokátom

najpravo.sk • 15.10. 2012, 18:45

Aj vedľajší účastník, ktorý je právnickou osobou založenou na ochranu práv spotrebiteľov, má právo nechať sa v konaní zastupovať, a to aj advokátskou kanceláriou.

(uznesenie Krajského súdu v Banskej Bystrici z 9. augusta 2012, sp. zn. 15Co/169/2012)

Z odôvodnenia:

Napadnutým rozsudkom okresný súd návrh navrhovateľa zamietol a navrhovateľovi uložil povinnosť zaplatiť trovy konania vedľajšieho účastníka na strane odporcu na účet jeho právneho zástupcu vo výške 58,16 eur do troch dní odo dňa právoplatnosti rozsudku. Odporcom 1/, 2/ právo na náhradu trov konania voči navrhovateľovi nepriznal.

V odôvodnení rozsudku uviedol, že navrhovateľ sa návrhom na začatie konania domáhal zaviazania odporcov na povinnosť zaplatiť žalovanú sumu titulom uzavretej zmluvy o úvere, ktorú uzavrel odporca 1/ ako dlžník a odporca 2/ ako ručiteľ ešte s právnym predchodcom navrhovateľa S., a.s.. Zástupca vedľajšieho účastníka na strane odporcov poukázal na to, že medzi účastníkmi bola uzavretá spotrebiteľská zmluva v zmysle § 52 ods. 1 Občianskeho zákonníka, zároveň vzniesol námietku premlčania. Vzhľadom na vznesenú námietku premlčania vedľajším účastníkom, ale aj odporcom 1/ návrh zamietol. Odporcom 1/, 2/ trovy konania nepriznal, pretože ich nenavrhli nahradiť a vedľajšiemu účastníkovi na strane odporcov priznal náhradu trov konania podľa § 142 ods. l O.s.p..

Obsah ZDARMA pre prihlásených používateľov

Tento text je dostupný pre všetkých prihlásených užívateľov portálu Najprávo.sk.

Získajte ešte viac benefitov a prístup k prémiovému obsahu objednaním predplatného.

Zaregistrovať sa

Už som prihlásený, zobraziť článok v sekcii premium
Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1065

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: