Pri posudzovaní, či došlo odvysielaním programu alebo jej zložky k mediálnej komerčnej komunikácie vo forme reklamy alebo k sponzorovaniu programu sa musí vychádzať z obsahu a účelu konkrétneho komunikátu posudzujúc ho v kontexte jeho úplného odvysielania s prihliadnutím na jeho dopad na diváka resp. poslucháča, t.j. možnosť jeho vnímania. Zákonodarca pritom posudzovanie charakteru odvysielaného komunikátu zveril do právomoci Rade v súlade s právnou úpravou ustanovenou v právnych normách § 4 v spojení s § 5. Zákonodarca teda zveril do pôsobnosti Rady aj posúdenie, či skutkom kladeným vysielateľovi za vinu došlo k porušeniu právnej povinnosti, ktorá vysielateľovi vyplýva z právnej normy ustanovenej v uvedenom zákone a vykonať výklad tejto právnej normy.
Pokiaľ zákonodarca zveruje do právomoci správneho orgánu rozhodovanie o určitých otázkach na základe správneho uváženia, neprislúcha súdu, aby nad rámec vlastných právomocí (podľa Občianskeho súdneho poriadku) vlastnou úvahou nahrádzal toto oprávnenie správneho orgánu, pretože by vstupoval do právomoci iných orgánov štátnej moci. Správny súd pri preskúmavaní zákonnosti rozhodnutia a postupu správneho orgánu v konkrétnej veci sa v zásade obmedzí na otázku, či vykonané dôkazy, z ktorých správny orgán vychádza, nie sú pochybné, najmä kvôli prameňu, z ktorých pochádzajú alebo pre porušenie niektorej procesnej zásady správneho konania a ďalej na otázku, či vykonané dôkazy logicky robia vôbec možným skutkový záver, ku ktorému správny orgán dospel. Správny súd pri preskúmavaní zákonnosti správneho rozhodnutia a postupu správneho orgánu posudzuje, či správny orgán aplikoval na predmetnú právnu vec relevantný právny predpis a vykonal jeho výklad v súlade s čl. 152 ods. 4 ústavy.
(rozsudok Najvyššieho súdu SR z 30. apríla 2014, sp. zn. 6Sžo/38/2013)
Z odôvodnenia:
Krajský súd v Bratislave napadnutým rozsudkom č. k. 1S 216/2011-91 zo dňa 16. mája 2013 zamietol žalobu, ktorou sa žalobca domáhal preskúmania zákonnosti postupu a rozhodnutia žalovanej č. RL/82/2011 zo dňa 30. augusta 2011, žiadajúc jeho zrušenie a vrátenie veci na ďalšie konanie. Žalobcovi náhradu trov konania nepriznal.
Obsah ZDARMA pre prihlásených používateľov
Tento text je dostupný pre všetkých prihlásených užívateľov portálu Najprávo.sk.
Získajte ešte viac benefitov a prístup k prémiovému obsahu objednaním predplatného.
Zaregistrovať saUž som prihlásený, zobraziť článok v sekcii premium
Súvisiace články
- Základy masmediálneho práva
- Právny obzor 03/2011
- Hospodárska súťaž
- Nemožnosť dodať reklamovanú službu alebo tovar ako nekalosúťažná praktika
- Klamlivá reklama
- Protimonopolný úrad: Novela zákona o advokácii obmedzuje hospodársku súťaž
- Lacnejší ako "O2", voňavejší ako "L'Oréal", lepší ako "Ryanair"
- BRANISLAV HAZUCHA: Do určitej miery Čína má jedno z najmodernejších autorských práv
- Sú poskytovatelia vyhľadávačov zodpovední za zobrazovanie osobných údajov?
- Rozhodnutie vo veci reklamy „Měl jsem se líp učit!"
- Reklama na potravinový doplnok klamala spotrebiteľa
- Rozhodnutia vo veciach reklamy
- Právo proti nekalej súťaži