Štvrtok, 18. apríl 2024 | meniny má Valér , zajtra Jela
Európsky deň za práva pacientov
Predplatné
Štvrtok, 18. apríl 2024 | meniny má Valér , zajtra Jela
Európsky deň za práva pacientov
TlačPoštaZväčšiZmenši

84/2017 Z. z.

najpravo.sk • 1.5. 2017, 10:26

Dôvodová správa

 

Všeobecná časť

 

V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch dvadsiateho storočia boli na rieke Ipeľ realizované vodohospodárske úpravy, ktorými došlo k výraznejším zmenám polohy koryta. V snahe upraviť priebeh štátnej hranice do koryta Ipľa bola väčšina týchto zmien zapracovaná do Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou o zmenách priebehu štátnej hranice po vodohospodárskych úpravách vykonaných na hraničných riekach Ipeľ, Slaná a Roňava, podpísanej 21. apríla 1997 v Bratislave (ozn. MZV SR č. 277/1999 Z. z.). Niektoré ďalšie zmeny polohy koryta vzhľadom na rozpracovanosť jednotlivých úsekov však do tejto zmluvy zaradené neboli. Bolo dohodnuté, že preloženie štátnej hranice do regulovaného koryta Ipľa v týchto častiach bude riešené osobitnou medzištátnou zmluvou po ich doriešení a zdokumentovaní.

 

V roku 2008 začali expertné rokovania o návrhu novej Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o štátnej hranici, ktorá má nahradiť zastaranú zmluvu z roku 1956 (vyhl. MZV 8/1958 Zb.) a ktorá zahŕňa i zmeny priebehu štátnej hranice nastalé zmenou polohy koryta rieky Ipeľ v  okresoch Nové Zámky, Levice a  Lučenec. Zmluva bola podpísaná v Amsterdame 25. januára 2016  a vláda Slovenskej republiky ju schválila uznesením č. 291 z 3. júna 2015. Národnej rade Slovenskej republiky bude súbežne predložená s návrhom ústavného zákona ako samostatný materiál.

 

 

Podľa čl. 3 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky je potrebné zmeny štátnej hranice Slovenskej republiky schváliť ústavným zákonom.

 

Prijatie ústavného zákona nebude mať nijaký dopad na štátny rozpočet, rozpočty územnej samosprávy ani na rozpočty iných subjektov.

 

Ústavný zákon nezakladá nároky na pracovné sily, nemá dopad na zamestnanosť a tvorbu pracovných miest, na životné prostredie ani na informatizáciu spoločnosti.

 

Návrh ústavného zákona je v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky a s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná.

 

 

 

Osobitná časť

 

K čl. 1

Podľa čl. 3 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky „Hranice Slovenskej republiky sa môžu meniť len ústavným zákonom.”. Článok 1 návrhu túto požiadavku napĺňa vyslovením súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky ako jediného ústavodarného orgánu Slovenskej republiky so zmenami štátnej hranice tak, ako ich upravuje Zmluva medzi Slovenskou republikou a Maďarskom o  štátnej hranici podpísaná v Amsterdame 25. januára 2016.

 

 

K čl. 2

Pred nadobudnutím platnosti zmluvy, t. j. predtým, ako začne mať v dôsledku jej ratifikácie zmluvnými stranami právne účinky vo vzájomných vzťahoch, je potrebné splniť príslušné vnútroštátne podmienky podmieňujúce jej medzinárodné právne účinky. Účinnosť ústavného zákona, ktorým sa táto vnútroštátna podmienka realizuje, sa ustanovuje súčasne s nadobudnutím platnosti zmluvy. Ide o rovnaké riešenie, aké sa prijalo i v predchádzajúcich ústavných zákonoch, ktorými boli schválené zmluvy o zmenách štátnej hranice.

 

 

 

V Bratislave 21. septembra 2016

 

Robert Fico v. r.

predseda vlády

Slovenskej republiky

 

Robert Kaliňák v. r.

podpredseda vlády a minister vnútra

Slovenskej republiky

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1089

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: