Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
Predplatné
Štvrtok, 28. marec 2024 | meniny má Soňa , zajtra Miroslav
Deň učiteľov
TlačPoštaZväčšiZmenši

244/2017 Z. z.

najpravo.sk • 12.10. 2017, 18:53

DÔVODOVÁ SPRÁVA

 

 

A. Všeobecná časť

 

Koncepcia štátnej bytovej politiky do roku 2020 schválená uznesením vlády Slovenskej republiky č. 13 zo dňa 7. 1. 2015, ako východiskový dokument pre oblasť bývania do roku 2020 stanovila základné pôsobnosti štátu v oblasti rozvoja bývania. Vyjadruje komplexné ciele štátu pre oblasť bytovej politiky, definuje nástroje na ich dosiahnutie, ako aj formuluje zodpovednosť občanov, štátu, obcí, vyšších územných celkov a súkromného sektora pri zabezpečovaní bývania.

Štátny fond rozvoja bývania patrí k významným nástrojom podpory rozvoja bývania. Prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania štát dlhodobo podporuje financovanie priorít, ktoré sú premietnuté v štátnej bytovej politike pri rozširovaní a zveľaďovaní bytového fondu.

V súčasnosti  jeho podpora smeruje predovšetkým do oblasti podpory obstarávania nájomných bytov a do obnovy bytových budov. Záujem o tento nástroj je dôkazom, že aj pri existujúcich nastavených podmienkach patrí k významným prvkom zvyšovania kvality a dostupnosti bývania pre široký okruh žiadateľov.

V pláne Legislatívnych úloh vlády Slovenskej republiky na rok 2017 je  úloha predložiť „Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania v znení zákona č. 276/2015 Z. z.“.

Vypracovanie návrhu zákona nadväzuje na niektoré zmeny právnych predpisov. Súčasne návrh reaguje na zmenené tepelnotechnické požiadavky na stavby a bude obsahovať aj úpravy a doplnenia, ktorých potreba vyplynula z aplikačnej praxe. Navrhuje sa doplnenie nových účelov podpory, ktorými sú obstaranie technickej vybavenosti podmieňujúcej výstavbu a užívanie nájomných bytov, na obstaranie ktorých bola poskytnutá podpory z fondu alebo dotácia ministerstva a kúpa pozemku podmieňujúceho výstavbu a užívanie nájomných bytov, na obstaranie ktorých bola poskytnutá podpora z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania.

Predloženým návrhom nevzniknú nové požiadavky na rozpočet verejnej správy. Financovanie bude zabezpečené v rámci schválených limitov výdavkov rozpočtu Štátneho fondu rozvoja bývania na príslušný rozpočtový rok. V súčasnej dobe však nie je možné vyčísliť výšku poskytnutých podpôr v príslušnom rozpočtovom roku, nakoľko nie je zrejmé, koľko oprávnených žiadateľov využije túto formu financovania zákonom navrhovaných nových účelov.

Návrh zákona má pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, sociálne vplyvy, životné prostredie a nemá vplyv na informatizáciu a na služby verejnej správy pre občana. Vo vzťahu na sociálne vplyvy má návrh zákona aj negatívny vplyv. 

Predložený návrh zákona nevyžaduje nové nároky na pracovné sily.

Návrh zákona nie je predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania. Dátum účinnosti sa navrhuje s prihliadnutím na dĺžku legislatívneho procesu a potrebnú legisvakanciu.

Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a nálezmi ústavného súdu, s inými zákonmi a medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie.

 

 

 

 

B. Osobitná časť

Čl. I

K bodu 1

            Legislatívno-technická úprava. Navrhovaná zmena nadväzuje na zákon č. 378/2016 Z. z, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony. Týmto zákonom sa mení názov Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky na Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“).

K bodu 2

Predmetná úprava súvisí s doplnením nového účelu podpory, ktorým je obstaranie technickej vybavenosti. Navrhuje sa doplniť možnosť vyčleniť v rozpočte Štátneho fondu rozvoja bývania osobitne finančné prostriedky na obstaranie technickej vybavenosti, na financovanie ktorej súčasne žiadateľ žiada poskytnutie dotácie z ministerstva.

K bodu 3

Ide o legislatívno-technickú úpravu a zjednotenie právnej úpravy, vzhľadom na skutočnosť, že pojem dostavba nie je v platných právnych predpisov Slovenskej republiky definovaný.

K bodu 4

Pozemok pre výstavbu bytovej budovy a vybavenosť územia technickou vybavenosťou sú limitujúcimi faktormi rozvoja bytovej výstavby. Na kúpu pozemku nie je možné doteraz poskytnúť zo strany štátu či už návratnú alebo nenávratnú formu podpory. V rámci štátnej podpory je vytvorená možnosť na poskytovanie dotácií na obstarávanie technickej vybavenosti podmieňujúcej výstavbu a užívanie nájomných bytov. Rozsah poskytovaných dotácií je však limitovaný podielom poskytnutej dotácie z nákladov na obstaranie technickej vybavenosti. Dofinancovanie technickej vybavenosti môže znamenať nerealizovanie zámeru obstarať nájomné byty.

Navrhuje sa preto, aby obstaranie technickej vybavenosti podmieňujúcej obstaranie a užívanie nových bytov bolo podporované za strany štátu aj možnosťou poskytnutia výhodných úverov Štátnym fondom rozvoja bývania. V snahe zvýšiť záujem žiadateľov, najmä právnických osôb o zapojenie sa do obstarávania nájomných bytov sa navrhuje, aby obstaranie pozemku bola podporované zo strany štátnu poskytovaním výhodného úveru.

Z uvedeného dôvodu sa navrhuje doplnenie nových účelov do zákona, ktorými sú obstaranie technickej vybavenosti podmieňujúcej výstavbu a užívanie nájomných bytov, na obstaranie ktorých bola poskytnutá podpora z finančných prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania alebo ministerstva a kúpa pozemku podmieňujúceho výstavbu a užívanie nájomných bytov, na obstaranie ktorých bola poskytnutá podpora z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania. Obstaraním technickej vybavenosti sa rozumie jej výstavba alebo kúpa. Technickou vybavenosťou sa pritom rozumie – verejný vodovod a vodovodná prípojka, verejná kanalizácia a kanalizačná prípojka vrátenie čistiarne odpadových vôd, miestna komunikácia, odstavné plochy alebo garážové stojiská budované v rámci bytového domu alebo polyfunkčného domu.

K bodu 5

Pri poskytovaní podpory na obnovu bytovej budovy sa dôraz kladie na podporu tých častí, ktoré môžu znížiť bezpečnosť stavieb. Ide najmä o spoločné rozvody elektrickej energie, plynu, kanalizácie, vody a tepla v bytovom dome. Navrhuje sa aj doplnenie výmeny spoločných rozvodov vzduchotechniky, nakoľko aj tieto spoločné časti sú v mnohých prípadoch po životnosti a je nevyhnutná ich modernizácia. Súčasne ide o časť bytovej budovy nachádzajúcu sa priestoroch s ostatnými vymieňanými rozvodmi a je prirodzené, aby bola realizovaná obnova komplexne.

K bodu 6

            Jedným z účelov pre poskytovanie štátnej podpory prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania je výstavba zariadenia sociálnych služieb, ktoré poskytuje sociálnu službu celoročnou pobytovou formou alebo prestavba nebytového priestoru na zariadenie sociálnych služieb a obnova zariadenia sociálnych služieb vrátane jeho zateplenia. Podľa platného znenia zákona ide o tieto druhy zariadení sociálnych služieb - zariadenie podporovaného bývania, zariadenie pre seniorov, domov sociálnych služieb a špecializované zariadenie. V týchto zariadeniach sociálnych služieb sa poskytujú celoročnou pobytovou formou sociálne služby na riešenie nepriaznivej sociálnej situácie z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia, nepriaznivého zdravotného stavu alebo z dôvodu dovŕšenia dôchodkového veku a nahrádzajú klientom prirodzené rodinné prostredie vrátane celoročného ubytovania (plnia teda tiež funkciu ich celoročného bývania).

Navrhuje sa doplnenie ďalšej formy zariadenia sociálnych služieb, ktorým je zariadenie opatrovateľskej služby, v ktorom sa poskytuje sociálna služba na určitý čas plnoletej fyzickej osobe, ktorá je odkázaná na pomoc inej fyzickej osoby a nemožno jej poskytnúť iba opatrovateľskú službu. Zámerom je rozšíriť segment zariadení sociálnych služieb, a tým umožniť obciam a vyšším územným celkom poskytovať sociálne služby svojím občanom.

V poznámke pod čiarou k odkazu 9 sa navrhuje vypustiť slová „10l, 110p a 110w“ Ponechaním odkazu v pôvodnom znení by sa vytvoril priestor pre podporu výstavby a obnovu, modernizáciu alebo rekonštrukciu aj tých zariadení sociálnych služieb, ktoré v zmysle § 34, 35, 38, 39 zákona č.448/2008 Z.z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov v znení neskorších predpisov nebudú spĺňať zákonom ustanovené kapacity. Takýto prístup by však bol v rozpore so strategickými dokumentami vlády SR (napr. Stratégia deinštitucionalizácie systému sociálnych služieb a náhradnej starostlivosti v Slovenskej republike) a s medzinárodnými dokumentami (napr. OSN Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím) a princípmi deinštitucionalizácie (napr. uzatváranie inštitúcií, obmedzenie investícií do inštitúcií) či koncepčnými materiálmi Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (Národné priority rozvoja sociálnych služieb, ktoré v prílohe definujú sociálne služby na komunitnej úrovni). Citované ustanovenia, ktoré sa navrhujú vypustiť totiž upravujú možnosť poskytovať sociálne služby aj pre tých poskytovateľov, ktorí k 31.decembru 2013 poskytovali sociálnu službu vo veľkokapacitných zariadeniach a explicitne sa v nich ustanovuje, že pri týchto zariadeniach sociálnych služieb sa neuplatňuje zákonom stanovené obmedzenie kapacity, napr. pre zariadenie pre seniorov, domov sociálnych služieb a špecializované zariadenie maximálne v počte 40 prijímateľov sociálnych služieb a v zariadení podporovaného bývania 6 prijímateľov v jednom byte a maximálne 12 prijímateľov v dvoch bytoch v bytovom dome alebo rodinnom dome. Pre zabezpečenie plnenia zámerov vlády v oblasti sociálnych služieb, nie je možné a prípustné podporovať z verejných zdrojov zariadenia sociálnych služieb, ktoré nespĺňajú požadované kritériá.

K bodu 7

Ide o doplnenie vymedzenia pojmu „spoločné priestory zariadenia sociálnych služieb“. Úpravou definície tohto pojmu sa zabezpečí, aby obstarávacia cena výstavby alebo obnovy zariadenia sociálnych služieb zahŕňala aj náklady na realizáciu, resp. obnovu spoločných priestorov tohto zariadenia, ktorými sú miestnosť pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti klientom zariadenia a miestnosť pre zamestnancov tohto zariadenia.

K bodu 8

Správca, ktorý spravuje bytové domy musí byť podľa zákona č. 246/2015 Z. z. o správcoch bytových domov a o zmene a doplnení zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov zapísaný v zozname správcov. Túto podmienku je povinný splniť v termíne do 31. decembra 2017. Ministerstvo zverejňuje na svojom webovom sídle zoznam zákonom ustanovených údajov o správcoch.

K bodu 9

Ide o legislatívno-technickú úpravu s cieľom upresnenia jednotlivých podúčelov v rámci účelu obstaranie nájomných bytov pre žiadateľov, ktorým je obec, samosprávny kraj a nezisková organizácia spĺňajúca podmienky ustanovené v zákone na jednej strane a iná právnická osoba na druhej strane.

K bodu 10

            V nadväznosti na doplnenie nových účelov podpory, ktorými sú obstaranie technickej vybavenosti a kúpa pozemku je potrebné zákonom určiť žiadateľa o poskytnutie podpory na tento účel. Žiadateľom o poskytnutie podpory na obstaranie technickej vybavenosti môže byť obec, samosprávny kraj a nezisková organizácia spĺňajúca podmienky ustanovené v zákone a iná právnická osoba. O poskytnutie podpory na kúpu pozemku môže požiadať žiadateľ, ktorým je iná právnická osoba.

            V prípade žiadateľa, ktorým je obec, samosprávny kraj a nezisková organizácia sa nenavrhuje možnosť poskytnúť úver na kúpu pozemku, nakoľko tento typ žiadateľov by pre obstaranie nájomných bytov mal využívať vlastné pozemky, keďže výpočet nájomného je limitovaný obstarávacou cenou bytu.

K bodu 11

            Podpora zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa poskytuje vo forme úveru, pričom platné znenie zákona limituje túto podporu 80 % obstarávacej ceny a s lehotou splatnosti do 40 rokov. V prípade odchovancov, resp. člena domácnosti, ktorého členom domácnosti je ťažko zdravotne postihnutá osoba je možné podiel podpory zvýšiť až na 100 %. Súčasne zákon umožňuje poskytnutie úveru vo výške 100% obstarávacej ceny aj v prípade obstarávania nájomných bytov obcou, samosprávnym krajom a neziskovou organizáciou.

Zákon súčasne splnomocňuje ministerstvo konkrétne úverové podmienky (podiel úveru z obstarávacej ceny, výšku ročnej úrokovej sadzby, lehotu splatnosti) upraviť vo všeobecne záväznom právnom predpise. Navrhuje sa, aby zákon vo všeobecnosti umožňoval poskytnutie úveru vo výške 100 % z obstarávacej ceny a podrobnosti o konkrétnom podiele pre jednotlivé účely boli upravené vo všeobecne záväznom právnom predpise vydanom ministerstvom. Zmeny tak budú pružnejšie reagovať na požiadavky vyplývajúce z koncepčných dokumentov, ako aj ekonomický a hospodársky vývoj.

K bodu 12

            Navrhuje sa zvýšiť maximálny limit úveru na byt pre účel obstarávanie bytu a obstaranie nájomného bytu zo 65 000 eur na 90 000 eur. Ide o úpravu súvisiacu s plnením požiadaviek energetickej hospodárnosti budov, pre dosiahnutie ktorých musí žiadateľ vynaložiť vyššie obstarávacie náklady. Podrobnosti o výške podpory na jednotlivé účely určí vykonávací predpis ministerstva k zákonu.

Pre účel obstarávania nájomných bytov je pre poskytnutie podpory v § 10 ods. 10 písm. b) ustanovená podmienka, ktorá upravuje, že je potrebné dodržať maximálnu výšku obstarávacej ceny ustanovenú zákonom č. 443/2010 Z. z. o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní v znení neskorších predpisov a jeho vykonávacom predpise (vyhláška č. 326/2015 Z. z. v znení neskorších predpisov).  Dodržaním tejto podmienky pri obstarávaní nájomných bytov pri priemernej podlahovej ploche bytu 60 m2  a max. limite platnom pre teplotechnické požiadavky platné od 1.januára 2016 – je obstarávacia cena maximálne 56 400 eur/ m2. Znamená to, že ani možnosť daná v zákone automaticky neznamená zvýšenie podpory pri obstaraní nájomných bytov určených na sociálne bývanie.

K bodu 13

Ide o určenie maximálnej výšky úveru pripadajúceho na jeden nájomný byt na účel obstaranie technickej vybavenosti a kúpu pozemku. Limit sa navrhuje vo výške 12 000 eur k jednému obstarávanému nájomnému bytu. Podrobnosti o výške na jednotlivé druhy technickej vybavenosti budú upravené vo všeobecne záväznom právnom predpise vydanom ministerstvom.

K bodu 14

            Ide o legislatívno-technickú úpravu nadväzujúcu na bod 11.

K bodu 15

V rámci tohto ustanovenia je vymedzenie obstarávacej ceny osobitne pre výstavbu bytu, nájomného bytu, zariadenia sociálnych služieb a technickej vybavenosti, kúpu bytu, nájomného bytu a technickej vybavenosti, obnovy bytovej budovy a kúpu pozemku. Obstarávacou cenou je spravidla cena za zhotovenie stavby, ktorej súčasťou môže byť aj cena za vyhotovenie projektovej dokumentácie a cena za vyhotovenie tepelnotechnického posudku alebo odborného posudku preukazujúceho existenciu systémovej poruchy (ak ju žiadateľ uvedie v žiadosti o poskytnutie podpory - túto časť ceny nie je žiadateľ v žiadosti povinný uvádzať). Pri obstaraní bytu, technickej vybavenosti alebo pozemku kúpou je obstarávacou cenou kúpna cena uvedená v kúpnej zmluve alebo zmluve o budúcej kúpnej zmluve. Do obstarávacej ceny pri obstarávaní bytu, nájomného bytu a technickej vybavenosti nie je možné započítať cenu pozemku a nebytového priestoru. Do obstarávacej ceny za obstaranie technickej vybavenosti nie je možné započítať náklady vynaložené za vodovodnú a kanalizačnú prípojku alebo garážové stojisko v prípade, že sú tieto náklady súčasťou obstarávacej ceny na obstaranie nájomného bytu ako spoločná časť, resp. zariadenie bytového domu.

K bodu 16

Ide legislatívno-technickú úpravu nadväzujúcu na bod 15.

Navrhované vypustenie odseku 12 je z dôvodu, že dané možnosti na zníženie istiny úveru s účinnosťou  od 1. januára 2016 vyžadujú vysokú náročnosť na informačný systém, zber dát, spracovanie zmien podmienok úverových zmlúv a jeho personálne zabezpečenie, a súčasne pri vyhodnocovaní oprávnenosti zníženia istiny úveru personálne zabezpečenie odborne spôsobilými osobami v oblasti energetickej certifikácie budov, ktorými Štátny fond rozvoja bývania nedisponuje. V neposlednom rade dokladovanie skutočnej spotreby môže byť ovplyvnené rozsahom využívania stavby, spôsobom vykurovania, čo pri rozhodovaní o možnosti odpustenia časti istiny úveru môže spôsobovať problém.  

 

K bodu 17

            Ide legislatívno-technickú úpravu nadväzujúcu na bod 4 a 16.

K bodu 18

Zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov ustanovuje osoby povinné platiť daň z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“) správcovi dane (§ 69), z čoho vyplýva postup, či dodávateľ tovaru alebo služby vyhotovuje faktúru za dodanie s DPH alebo bez DPH. Ak dodávateľ má vyhotoviť faktúru bez DPH, je možné akceptovať aj faktúru bez DPH. Pre platiteľa dane, príjemcu tovaru alebo služby od dodávateľa, ktorý mu vyhotoví faktúru bez DPH, to znamená, tzv. samozdanenie a povinnosť platiť DPH správcovi dane sa prenáša na neho ako na príjemcu, a preto s touto sumou DPH treba počítať pri kalkulácii výdavkov na obstaranie tovaru. Aj tento náklad príjemcu za povinnosť platiť DPH je však súčasťou obstarávacej ceny.

K bodu 19

Podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývania nie je možné poskytnúť, ak si žiadateľ neplní povinnosti vo vzťahu k štátu, štátnym inštitúciám, štátnym fondom alebo iným veriteľom. Ďalšími podmienkami pre poskytnutie podpory teda sú neporušenie finančnej disciplíny pri nakladaní s prostriedkami fondu, žiadateľ nemôže byť v likvidácii, reštrukturalizácii, konkurze ani nemôže byť voči nemu vedené konkurzné konanie, nemá nedoplatky poistného na zdravotné, sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, nemá daňové nedoplatky, má vysporiadané finančné vzťahy so štátnym rozpočtom a plní si záväzky voči všetkým veriteľom, ktorí mu poskytli úver, resp. pôžičku.

Podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývania možno poskytnúť len špecifickej skupine žiadateľov za zákonom stanovených podmienok, ktoré sú pre žiadateľa priaznivejšie než podmienky, za ktorých by vedel obstarať finančné prostriedky na kapitálovom trhu. Štátny fond rozvoja bývania ako účelový fond zriadený štátom si nemôže v zmluvách o poskytnutí podpory dohodnúť podmienky, ktoré by nemali oporu v zákone. Spotrebiteľ má preto možnosť oboznámiť sa so všetkými podmienkami poskytnutia podpory ešte pred podaním žiadosti.

Súčasne ani Štátny fond rozvoja bývania nespĺňa definíciu dodávateľa podľa § 52 ods. 3 Občianskeho zákonníka. Z uvedených dôvodov podpora poskytnutá vo forme úveru nie je spotrebiteľskou zmluvou podľa Občianskeho zákonníka ani spotrebiteľským úverom podľa zákona č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

K bodu 20

            V súlade s ustanovenými podmienkami v zákone podporu nie je možné poskytnúť žiadateľovi, ktorý porušil finančnú disciplínu pri nakladaní s prostriedkami Štátneho fondu rozvoja bývania, je v likvidácii, v konkurze, v reštrukturalizácii, má evidované nedoplatky poistného na zdravotné a sociálne poistenie a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, nemá vysporiadané daňové nedoplatky a iné finančné vzťahy so štátnym rozpočtom a neplní si záväzky voči iným veriteľom. V prípade obnovy bytového domu ide o poskytnutie úveru každému jednému vlastníkovi v podiele prislúchajúcom obnove príslušného podielu na spoločných častiach a spoločných zariadeniach bytového domu.

Ak je žiadateľom spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome táto právnická osoba preukazuje splnenie uvedených podmienok, t. j. povinnosti nepreukazujú jednotliví vlastníci bytov.

Ak spoločenstvo nie je vytvorené, vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome zastupuje správca, ktorý koná v ich mene a na ich účet. V prípade požadovania preukázania splnenia vyššie uvedených podmienok od každého jedného vlastníka bytu a nebytového priestoru v bytovom dome by bolo poskytnutie podpory na účel obnovy bytovej budovy v praxi nevykonateľné. Súčasne by išlo o nerovnomerné zaobchádzanie s vlastníkmi bytov.

Navrhuje sa, aby sa preukázanie týchto povinností vyžadovalo od správcu, ktorý vykonáva správu bytového domu na základe zmluvy o výkone správy uzatvorenej podľa osobitného predpisu a boli tak nastavené rovnaké podmienky pre žiadateľov, ktorými je spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome zastúpení správcom. Táto povinnosť sa ukladá správcovi aj z toho dôvodu, že správca nakladá s poskytnutou podporou z verejných zdrojov na obnovu bytového domu a z uvedeného dôvodu by mal spĺňať všeobecné podmienky poskytnutia podpory.

K bodu 21

            Ide o legislatívno-technickú úpravu nadväzujúcu na doplnenie nového účelu podpory, ktorým je obstaranie technickej vybavenosti. V prípade obstarávania technickej vybavenosti výstavbou sa navrhuje, aby termín dokončenia stavby nebol viac ako 24 mesiacov odo dňa otvorenia účtu, na ktorý bola poskytnutá žiadateľovi podpora. Ide o rovnako stanovený termín dokončenia stavby ako pri ostatných účeloch podpory (s výnimkou kúpy).

K bodu 22

            Navrhuje sa doplnenie poznámky pod čiarou, aby sa zjednotila definícia bytového domu pre účely poskytovania podpory na rozvoj bývania, či už vo forme výhodného úveru z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania alebo dotácie z ministerstva. Podľa tohto ustanovenia sa bytovým domom rozumie stavba, v ktorej najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie a pozostáva zo štyroch alebo z viacerých bytov.

K bodu 23

            Navrhuje sa spresnenie poznámky pod čiarou, aby bolo jednoznačné, že nová budova musí spĺňať minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť budov určenú technickými normami.

K bodu 24

            Ide o spresnenie výpočtu podlahovej plochy bytu v rodinnom dome. Pri plochách bytu v rodinnom dome alebo nájomného bytu v rodinnom dome sa definuje celková plocha bytových a nebytových priestorov, a to rozsahom 120 m2 s tým, že viac ako polovica z tejto podlahovej plochy je určená na bývanie. Do bytových priestorov sa započítava plocha obytných miestností a príslušenstva, ktorým je priestor pre varenie, komunikáciu (chodba), pre osobnú hygienu a uskladnenie potravín. Do iných priestorov sa započítava predovšetkým plocha podkrovného priestoru prístupného z bytu s podchodnou výškou vymedzenou konštrukciou krovu presahujúcou 1 800 mm,  pivnice, práčovne, kotolne, skladu paliva, sušiarne apod. V prípade obstarávania bytu v rodinnom dome sa do podlahovej plochy nezapočíta podlahová plocha garáže do 25 m2 a podlahová plocha balkónu, lodžie a terasy. Záujmom je, aby podpora štátu do výstavby bytov v rodinných domoch smerovala do efektívneho, ekonomického a primeraného bývania pre štátom definovanú skupinu občanov. Snahou je taktiež zamedziť vytváraniu rôznych priestorov v rámci rodinného domu, účelovosť ktorých bola rôznorodá a nesleduje prvoradý záujem riešenia bývania.

 

 

K bodu 25

Navrhuje sa doplniť žiadateľa – fyzickú osobu, a to osamelého rodiča s nezaopatreným dieťaťom vo veku najviac 15 rokov. Do tejto kategórie takisto patrí aj osamelá fyzická osoba, ktorej bolo dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov a táto fyzická osoba sa osobne stará o zverené dieťa do 15 rokov veku.

K bodu 26

            Na obstaranie nájomného bytu je možné poskytnúť podporu vtedy, ak sa žiadateľ zaviaže, že okrem iných zákonom stanovených podmienok pri prenájme dodrží podmienky ustanovené v § 22 zákona č. 443/2010 Z. z. o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní v znení neskorších predpisov, t. j. poskytnutie bývania iba oprávnenej osobe žijúcej v domácnosti s mesačným príjmom domácnosti do trojnásobku, resp. štvornásobku životného minima.

Legislatívna úprava sa navrhuje vzhľadom na to, že súčasné platné znenie zákona ustanovuje podmienku, že v prípade žiadateľa – právnickej osoby je možné prenajať nájomný byt fyzickej osobe žijúcej v domácnosti s mesačným príjmom domácnosti neprevyšujúcej päťnásobok životného minima.

K bodu 27

Navrhuje sa možnosť určiť ročné nájomné v nájomných bytoch obstarávaných žiadateľom – inou právnickou osobou vo výške 10 % (platný zákon 8 %). Maximálne ročné nájomné sa v týchto nájomných bytoch môže touto úpravou zvýšiť až o 25 %. Zvýšenie sa navrhuje z dôvodu, že žiadateľ v súvislosti s obstaraním nájomných bytov má aj ďalšie náklady podmieňujúce obstaranie a užívanie nájomných bytov, napr. obstaranie pozemku, obstaranie odstavných plôch, verejných rozvodov vody a kanalizácie, inžiniersku činnosť a pod. Tieto náklady sa nezapočítavajú do základu pre výpočet nájomného. Zvýšenie limitu pre výpočet nájomného, ktorý sa určuje z obstarávacej ceny bytu umožní žiadateľovi pokryť tieto náklady počas doby regulovaného nájmu, ktoré nemôže započítať do výpočtu regulovaného nájomného, ale ktoré mu reálne vznikli pri obstarávaní nájomného bytu. Súčasne je potrebné uviesť, že ide len o zákonnú možnosť a výška nájomného je vecou dohody nájomcu a prenajímateľa. 

K bodu 28

            Ide o legislatívno-technickú úpravu súvisiacu s úpravou uvedenou v bode 14.

K bodu 29

            Podľa platného znenia zákona je možné podporu poskytnúť žiadateľovi (obci, VÚC a neziskovej organizácii podľa osobitného predpisu) na obstaranie nájomného bytu úver vo výške 100 % obstarávacej ceny, ak žiadateľ preukáže, že v období 12 mesiacov pred podaním žiadosti mal uzavreté nájomné zmluvy na 100 % nájomných bytov vo vlastníctve žiadateľa.

Výmenu nájomníkov v nájomných bytov nie je možné realizovať kontinuálne a prirodzene vzniká časový posun, t. j. nájomný byt nie je určitý čas prenajatý. Pred uzatvorením novej nájomnej zmluvy vlastník bytu musí predmetný nájomný byt pripraviť pre nového nájomníka. Z uvedeného dôvodu sa navrhuje, znížiť percentuálnu hranicu obsadenosti nájomných bytov vo vlastníctve žiadateľa na 85 %.

Poskytnutie úveru vo výške 100 % je súčasne náročnejšie na zabezpečenie návratnosti zo strany žiadateľa. Žiadateľ musí mať zabezpečené podmienky pre udržateľnosť projektu. Preto sa navrhuje, aby podpora vo výške  100 % obstarávacej ceny smerovala len do miest, alebo lokalít, kde je väčší predpoklad obsadenosti nájomných bytov. Ide o obce nachádzajúce sa v okrese s nízkou mierou nezamestnanosti, obec v katastri ktorej sa realizuje výstavba priemyselných parkov, alebo obec, na území ktorej sa realizuje významná investícia.

K bodu 30

            V nadväznosti na predchádzajúci bod je potrebné zadefinovať okres s nízkou mierou nezamestnanosti. Za okres s nízkou mierou nezamestnanosti je možno považovať okres, ktorého miera evidovanej nezamestnanosti za kalendárny rok predchádzajúci roku podania žiadosti je nižšia ako priemerná miera evidovanej nezamestnanosti za Slovenskú republiku. Priemerná miera evidovanej nezamestnanosti sa vypočíta ako aritmetický priemer miery evidovanej nezamestnanosti vypočítanej z disponibilného počtu uchádzačov o zamestnanie v kalendárnom roku predchádzajúcom roku podaniu žiadosti.

K bodu 31

            Pre zabezpečenie bezbariérového prístupu do bytov v bytovom dome, je možné podporu poskytnúť iba na také práce, ktorými sa zabezpečí voľný pohyb občanov s obmedzenou schopnosťou pohybu. Ide napr. o vybudovanie nájazdu pre vozičkárov pre vstup do bytového domu, vybudovanie výťahu, atď. V tejto súvislosti bol v tomto ustanovení odkaz na vyhlášku Ministerstva životného prostredia SR č. 532/2002 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o všeobecných technických požiadavkách na výstavbu a o všeobecných technických požiadavkách na stavby užívané osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. Vzhľadom na skutočnosť, že nie v každom už existujúcom bytovom dome je možné dodržať určené plochy priestoru, napr. pred výťahom, navrhuje sa predmetná úprava ustanovenia. Súčasne technické parametre pomôcok používaných osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie sa vyvíjajú a nevyžadujú vo všetkých častiach priestorového usporiadania ustanoveného predmetnou vyhláškou.

K bodu 32

V realite stavby nie vždy tvoria jeden celok, ale môžu byť dilatačne rozdelené podľa ucelených sekcií, resp. vstupov. Návrhom sa umožňuje požiadať o podporu na modernizáciu bytového domu aj na uvedené časti bytového domu, avšak iba jedenkrát počas životnosti bytovej budovy.

K bodu 33

Stavebné práce pri významnej obnove môžu vlastníci bytov vykonávať postupne. V praxi to znamená, že existujú budovy čiastočne zateplené, nakoľko bola zrealizovaná iba napr. výmena okien, zateplená strecha, atď. Z uvedeného vyplýva, že ak sa v súčasnosti navrhuje zateplenie obvodového plášťa a okná už boli vymenené (napr. z vlastných zdrojov), navrhovanými úpravami sa nie vždy dosiahne zníženie potreby tepla o viac ako 35 % a teda nie je možné využiť úver na zateplenie bytovej budovy podľa podmienok zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania. Preto sa navrhuje legislatívna úprava, ktorá ustanovuje, že úspora tepla na vykurovanie sa bude počítať oproti výpočtovo určenej potrebe tepla na vykurovanie pred realizáciou stavebných úprav, ktorými sa vykonal zásah do tepelnej ochrany bytovej budovy. V zákone je ustanovená podmienka, že na daný účel je možné získať podporu zo Štátneho fondu rozvoja bývania len raz, t. j. vlastníci bytov môžu využiť možnosť zvýhodneného úveru na dokončenie realizácie prác na významnej obnove.

K bodu 34

            Podpora zo Štátneho fondu rozvoja bývania sa poskytuje od roku 1996, t. j. 20 rokov. Za toto obdobie oblasť požiadaviek na tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií prešla výraznými zmenami. Navrhuje sa preto zrušiť podmienku neposkytnutia podpory na zateplenie bytovej budovy, ak obstaranie bolo financované prostredníctvom podpory z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania alebo dotácie ministerstva. 

K bodu 35

            Ak bola žiadateľovi – obci poskytnutá podpora na výstavbu alebo obnovu zariadenia sociálnych služieb, žiadateľ sa v zmluve o poskytnutí úveru musel zaviazať, že v tomto zariadení sociálnych služieb bude poskytovať sociálne služby počas lehoty splatnosti úveru, minimálne po dobu 30 rokov od uzavretia zmluvy a zriadi záložné právo na podporenú nehnuteľnosť v prospech Štátneho fondu rozvoja bývania. Podľa § 7a ods. 4 zákona č. 138/1991 Z. z. o majetku obcí a § 8 ods. 4 zákona č. 446/2001 Z. z. o majetku vyšších územných celkov sa určité nehnuteľnosti vo vlastníctve obcí nemôžu zakladať. Patria sem aj zariadenia sociálnych služieb, ktoré boli prevedené do majetku obce, resp. vyššieho územného celku z majetku Slovenskej republiky.

            Pre zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetky obce, bola povinnosť zriadenia záložného práva na podporenú nehnuteľnosť v prospech Štátneho fondu rozvoja bývania vypustená. V praxi to znamená, že úver poskytnutý na výstavbu alebo obnovu zariadenia sociálnych služieb bude môcť byť zabezpečený záložným právom aj k inej než podporenej nehnuteľnosti. Podmienka zabezpečenia poskytovania sociálnych služieb počas lehoty splatnosti úveru, minimálne po dobu 30 rokov od uzavretia zmluvy však musí byť splnená.

K bodu 36

Ide o určenie podmienok pre poskytnutie podpory na účel obstarania technickej vybavenosti a kúpy pozemku. Podporu na oba účely je možné poskytnúť iba vtedy, ak žiadateľ obstaráva aj nájomné byty, na užívanie ktorých je potrebné vybudovanie prislúchajúcej technickej vybavenosti alebo aj obstaranie pozemku. Súčasne je potrebné vylúčiť, aby došlo k duplicitnému financovaniu z verejných prostriedkov.

Podporu na obstaranie technickej vybavenosti a kúpu pozemku k danému nájomnému bytu je možné poskytnúť iba jedenkrát. Na obstaranie technickej vybavenosti a kúpu pozemku je možné poskytnúť podporu len, ak bolo rozhodnuté o poskytnutí podpory na obstaranie nájomného bytu. Žiadateľ môže o poskytnutie podpory na obstaranie technickej vybavenosti požiadať najneskôr do 24 mesiacov od rozhodnutia o priznaní podpory na obstaranie nájomného bytu (úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, dotácia na rozvoj bývania). Predmetnou úpravou sa vytvárajú podmienky pre žiadateľa, aby od okamihu poskytnutia úveru na obstaranie nájomného bytu žiadateľ nebol zaťažený aj úverom na obstaranie technickej vybavenosti (povinnosť splácania úveru). Technická vybavenosť podmieňujúca užívanie nájomného bytu musí byť zrealizovaná pred kolaudáciou tohto nájomného bytu. Pri podávaní žiadosti o poskytnutie úveru na obstaranie technickej vybavenosti je potrebné dodržať termíny podania žiadosti ustanovené v § 15. Na obstaranie technickej vybavenosti je možné poskytnúť podporu aj vtedy, ak sa obstaráva formou tzv. budúcej kúpy.

V prípade, že k obstarávanému nájomnému bytu sa obstaráva garážové stojisko, potom žiadateľovi nie je možné poskytnúť podporu na obstaranie technickej vybavenosti v časti obstaranie odstavnej plochy.

K bodom 37 a 38

Ide o legislatívno-technickú úpravu súvisiacu s doplnením nového účelu podpory. 

 

 

K bodu 39

            Navrhuje sa predĺženie termínu podania žiadosti o poskytnutie podpory na obstaranie nájomného bytu, obstaranie technickej vybavenosti a kúpu pozemku o kalendárny mesiac pre žiadateľa, ktorým je iná právnická osoba. Táto úprava súvisí s možnosťou podania opravného daňového priznania k dani z príjmov až do 30. júna.

K bodu 40

Ide o zmenu termínu (skrátenie o kalendárny mesiac) podania žiadosti o poskytnutie podpory na obnovu bytovej budovy. Táto zmena sa navrhuje z dôvodu, že žiadosti o poskytnutie podpory zo Štátneho fondu rozvoja bývania na účel obnovy bytovej budovy boli podávané v termíne 31. októbra a ostatné roky preukázali, že žiadatelia vo vyššej miere využívajú tento hraničný termín.

Obec v sídle okresu má na posúdenie predloženej žiadosti desať pracovných dní od jej doručenia. Štátny fond rozvoja bývania má na posúdenie žiadostí 110 dní od doručenia jej písomného vyhotovenia, pričom však zo zákona Štátny fond rozvoja bývania o žiadosti musí rozhodnúť najneskôr do 31. decembra príslušného kalendárneho roka.

Štátny fond rozvoja bývania sa dostáva do časovej tiesne, naviac pri žiadostiach na obnovu bytovej budovy ide o rozsiahle projekty obnovy bytového domu (spájanie niekoľkých účelov na jednej stavbe). Dodržanie termínov viedlo k tomu, že pri formálnych chybách nebol priestor na vysvetlenie a prípadnú opravu tejto formálnej chyby. Štátny fond rozvoja bývania rozhodoval následne o nesplnení podmienok a vrátil žiadosť žiadateľovi, čím vznikali zvýšené  náklady tak na strane žiadateľa ako aj Štátneho fondu rozvoja bývania.

K bodu 41

Navrhovanou úpravou sa spresňujú ustanovenia o postupe pri rozhodovaní, resp. oznamovaní o poskytnutí podpory žiadateľovi na obstaranie nájomného bytu spolufinancovaného s dotáciou ministerstva. Na základe tohto ustanovenia bude Štátny fond rozvoja bývania rozhodovať o poskytnutí úveru na tento účel (ak žiadosť spĺňa podmienky tohto zákona) až po doručení oznámenia o možnosti poskytnutia dotácie ministerstvom. V prípade, že žiadosť nespĺňa podmienky tohto zákona, Štátny fond rozvoja bývania je povinný oznámenie o neposkytnutí podpory zaslať žiadateľovi bezodkladne.

 

K bodu 42

Navrhovanou legislatívnou úpravou ide o umožnenie zmeny podporenej nehnuteľnosti žiadateľovi, ktorým je fyzická osoba, aby mohol aj v priebehu lehoty splatnosti úveru riešiť prípadnú zmenu financovanej nehnuteľnosti na inú (väčšiu). Štátny fond rozvoja bývania bude mať po tejto zmene poskytnutý úver zabezpečený väčšou nehnuteľnosťou.

K bodu 43

            Ide o legislatívno-technickú úpravu.

K bodu 44

            Podľa platného znenia zákona Štátny fond rozvoja bývania vykonáva kontrolu dodržania postupu pri poskytovaní podpory, účelu použitia podpory, dodržiavania podmienok, za ktorých boli prostriedky Štátneho fondu rozvoja bývania poskytnuté. Z dôvodu jednoznačnosti sa navrhuje doplniť ďalší okruh kontroly, ktorým je kontrola dodržiavania zmluvných podmienok.

 

K bodu 45

            Legislatívno-technická úprava. Ide o spresnenie podmienky, akú kontrolu vykonávajú okresné úrady v sídle kraja a obce v sídle okresu.

K bodu 46

            Ide o legislatívno-technickú úpravu súvisiacu s doplnením § 9 o nový odsek 4 - novelizačný bod 20.

K bodu 47

            Ide o legislatívno-technickú úpravu súvisiacu so zmenou odseku 1 v § 14 – novelizačný bod 35.

K bodu 48

            Ide o spresnenie formulácie pôvodného ustanovenia, aby sa znemožnil jeho rôzny výklad a text bol jednoznačný. Na základe tohto ustanovenia je Štátny fond rozvoja bývania povinný umožniť žiadateľovi – klientovi predčasne splatiť poskytnutý úver, resp. jeho zostatok a to bez akéhokoľvek poplatku.

            Predčasné splatenie úveru nie je možné povoliť iba tomu žiadateľovi, ktorému bol poskytnutý úver na obstaranie nájomného bytu.

K bodom 49 a 50

            Podľa platného znenia zákona možno žiadateľovi – fyzickej osobe počas platnosti zmluvy o poskytnutí podpory na obstaranie bytu odpustiť 2 000 eur z úveru, ak sa mu narodilo dieťa, ktoré s ním žije v spoločnej domácnosti a dožilo sa jedného roku veku, alebo si osvojil dieťa, ktoré s ním žije v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok. Toto ustanovenie sa v súčasnosti vzťahuje len na podporu poskytnutú po 1. januári 2014, pričom skutočným dôvodom pre poskytnutie tejto formy podpory je narodenie, resp. osvojenie dieťaťa.

            V snahe odstrániť túto diskrimináciu voči žiadateľom, ktorým bola poskytnutá podpora pred 1. januárom 2014 a zrovnoprávnenie podmienok pre všetkých žiadateľov, navrhuje sa úprava prechodného ustanovenia tak, aby bolo možné odpustenie časti úveru uplatniť aj na zmluvy uzatvorené pred nadobudnutím účinnosti zákona č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania.

            V praxi to znamená, že o odpustenie časti úveru budú môcť požiadať žiadatelia, ktorí majú uzatvorenú zmluvu so Štátnym fondom rozvoja bývania a ktorým bol poskytnutý úver na obstaranie bytu aj pred nadobudnutím účinnosti zákona č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania. Podmienkou je, aby bolo splnené, že sa žiadateľovi počas platnosti zmluvy narodilo dieťa, dožilo sa minimálne jedného roku veku a žije s ním v spoločnej domácnosti a žiadateľ si plní všetky zmluvné podmienky. Štátny fond rozvoja bývania môže žiadateľovi odpustiť časť poskytnutého úveru iba jedenkrát počas života dieťaťa. Účinnosť tohto prechodného ustanovenia sa navrhuje od nadobudnutia účinnosti tohto zákona t. j. od 1. januára 2018 do 31.decembra 2018.

Čl. II

            Zákon č. 17/2006 Z. Z., ktorý ustanovil podmienky získania osobitného kvalifikačného predpokladu na zabezpečenie preneseného výkonu štátnej správy na úseku bývania nadobudol účinnosť 1. februára 2006. Obsah odbornej prípravy zamestnanca pri výkone práce vo verejnom záujme na zabezpečenie preneseného výkonu štátnej správy na úseku bývania je ustanovený v prílohe tohto zákona. Požiadavky na doplnenie odborných vedomostí a schopností boli formulované na konkrétne znenia zákonov. Vzhľadom na to, že za obdobie viac ako 10 rokov došlo k viacerým zmenám v oblasti definovaných požiadaviek navrhuje sa zmena predmetnej prílohy s tým, že odborné vedomosti a schopnosti sú definované všeobecným vymedzením oblastí, na ktoré má byť zamerané ďalšie odborné vzdelávanie, pre zamestnancov so zákonom definovaným vzdelaním.

Čl. III

Navrhuje sa, aby novela zákona nadobudla účinnosť 1. januára 2018.

 

 

 

Bratislava 24. máj 2017

 

 

 

 

Robert Fico, v. r.

predseda vlády Slovenskej republiky

 

 

 

 

Arpád Érsek, v. r.

minister dopravy a výstavby

Slovenskej republiky

 

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 929

Nový príspevok

PoUtStŠtPiSoNe
: