Utorok, 17. september 2024 | meniny má Olympia , zajtra Eugénia
Predplatné
Utorok, 17. september 2024 | meniny má Olympia , zajtra Eugénia
TlačPoštaZväčšiZmenši

116/2013 Z. z.

najpravo.sk • 30.8. 2013, 18:23

Dôvodová správa

A. Všeobecná časť

Návrh zákona č. ........../2013 Z.z. ktorým sa zriaďuje Slovenský historický ústav v Ríme (ďalej len „návrh zákona") predkladajú poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Otto Brixi, Anton Martvoň a Jozef Mikloško.

V Ríme je v súčasnosti 14 historických ústavov krajín, najmä strednej Európy, ktoré si uvedomili, že pre výskum národných dejín je dôležité poznať dokumenty najmä v rímskych a vatikánskych archívoch. Tieto ústavy popri vlastnom historickom výskume sa venujú aj bádaniu v odboroch archeológie, umenovedy či knižných vied. Každý má svoju pevnú štruktúru, štatút a rozpočet, pričom ich pracovníci skúmajú svoju národnú históriu vo svetle týchto jedinečných prameňov. Okrem toho tiež vykazujú významnú publikačnú činnosť, organizujú medzinárodné semináre a konferencie. Ústavy poskytujú svojim vedecko-výskumným pracovníkom štipendiá.

Po vzniku Československa v Ríme existoval tzv. Československý historický ústav, ktorého zriaďovateľom bolo MZV. Mal vlastné priestory a jeho štipendistami boli zo Slovenska historik Alexander Húščava a právnik Ľudovít Knappek. V roku 1941 bol tento ústav zrušený, pričom jeho budova nebola predmetom delenia majetku pri zániku ČSFR. V roku 1993 vznikol Český historický ústav v Ríme, ktorý má sídlo v Nepomucene. Táto cirkevná inštitúcia vznikla najmä zo zbierok veriacich Slovákov a Čechov doma aj v zahraničí a tiež nebola predmetom delenia majetku medzi biskupskými konferenciami oboch štátov.

SR je s Talianskou republikou zviazaná tisícročnými kontaktmi. Významné historické udalosti, ktoré sa nás týkajú, sú zachytené v štátnych archívoch, v Tajnom vatikánskom archíve (VTA), Vatikánskej apoštolskej knižnici (VAK), v archívoch pápežských kongregácií a reholí. Najmä do nich smerovali správy nunciov o pomeroch u nás.

Slovenský historický ústav (ďalej len „SHÚ") bol zriadený uzneseniami vlády SR z 24.6.1991, 16.6.1992 a 19.1.1993, ktoré uložili ministrovi kultúry, aby ho organizačne a finančne zabezpečil a polročne predkladal vláde správy. Bol to významný čin, ktorý poskytol slovenským vedcom možnosť výskumu v Ríme a vo Vatikáne. Ich cieľom bolo zmapovať a spracovať dokumenty o dejinách Slovenska od dávnych čias až po súčasnosť.

19. novembra 1991 Vláda SR uznesením č. 663 vzala na vedomie informáciu o personálnom, organizačnom a finančnom zabezpečení výskumu a splnomocnila ministra kultúry, aby vymenoval predsedu a podpredsedov Pracovnej skupiny, aby v spolupráci s ministrom financií, ministrom vnútra a ministrom školstva doriešil financovanie výskumu, v spolupráci s ministrom pre medzinárodné vzťahy zabezpečil otvorenie pracoviska v Ríme a pravidelne polročne predkladal vláde správy o činnosti Pracovnej skupiny.

SHÚ bol 29.11.1991 na pôde Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda (SÚCM) slávnostne otvorený. Na akte sa zúčastnili predstavitelia Ministerstva kultúry SR, Ministerstva medzinárodných vzťahov SR, Ministerstva vnútra SR, Slovenskej akadémie vied, Slovenského národného archívu, Matice slovenskej a niektorých vysokých škôl. SHÚ od začiatku zápasil s chýbajúcim rozhodnutím o jeho financovaní a so zložitým riadením cez MK v koordinácii s MŠ, MV a MZV. Zriadila sa Komisia pre koordináciu historického výskumu a premiér SR poskytol SHÚ milión korún. Do Ríma začali prichádzať historici na vedecké pobyty, kancelárske priestory SHÚ boli na SÚCM. Prebiehal systematický výskum prameňov, riešili sa aj tematické projekty prof. Šimončiča a Marsinu, Dr. Sedláka, Horvátha, Melníkovej, Ostroluckej a ďalších. Keď sa peniaze minuli a vláda sa v r. 1992 zmenila, MK ešte krátko pomáhalo pri financovaní, ale od r. 1994 sa činnosť SHÚ zastavila. Vedci konštatovali, že v archívoch sa nachádzajú významné informácie o slovenskej histórii, ku ktorým sa prístup skončil.

Uznesením č. 40 z 19. januára 1993 Vláda SR vzala na vedomie správu o činnosti Pracovnej skupiny a uložila ministrovi kultúry, aby v spolupráci s ministrom vnútra a ministrom školstva zabezpečil pokračovanie v systematickom výskume VAK a VTA a v spolupráci s podpredsedom Vlády SR a s MZV SR doriešil otázku právneho postavenia SHÚ v Ríme.

V priebehu rokov 1992 – 1994 boli vysielaní historici a archivári na výskum do Ríma a Vatikánu. Činnosť SHÚ v Ríme však trpela nedoriešenou otázkou jeho právneho postavenia a prelínaním kompetencií viacerých rezortov pri zabezpečovaní jeho organizácie a financovania.

Po zmene vlády v roku 1994 MK SR prestalo financovať SHÚ v Ríme. V nasledujúcom období boli s prispením MV a MŠ vyslaní ešte niekoľkí jednotliví výskumníci na výskum, systematická výskumná činnosť však pre nedostatok finančných prostriedkov postupne úplne prestala.

Uznesením Vlády SR č. 770 z 18. augusta 1999 boli zrušené všetky uznesenia vlády prijaté do 31. decembra 1994, teda aj uznesenie Vlády SR z 19. januára 1993, takže SHÚ v Ríme zanikol.

V nasledujúcom období vyvinulo MŠ iniciatívu vo veci obnovenia činnosti SHÚ v Ríme. Ku jeho znovuzriadeniu však napokon neprišlo. Stroskotalo na nedostatku politickej vôle, na nevyjasnených rezortných kompetenciách a prelínajúcich sa úsiliach MZV SR a iných inštitúcii. Minister školstva v apríli 2003 požiadal predsedníčku Rady štátneho programu „Účasť spoločenských vied na rozvoji spoločnosti", aby Rada vypracovala podprogram, ktorý by zahŕňal výskum vo VAK a VTA, čo však Rada zamietla.

Zastupiteľský úrad (ZÚ) Rím v spolupráci s viacerými ústavnými činiteľmi predložil Výboru NR SR pre kultúru a médiá žiadosť o obnovenie a financovanie SHÚ od r. 2002. Na odporúčanie Výboru do štátneho rozpočtu na r. 2002 zaradili položku „SHÚ v Ríme" a vyčlenili na to 800 tisíc Sk, ktoré boli zaslané MK SR.

Minister kultúry podporil túto myšlienku, ale po prijatí peňazí nespravili nič pre ich čerpanie. MV dalo tiež kladné stanovisko a po r. 1994 pokračovalo vo výskumoch archívov, vysielalo ročne dvoch ľudí na 10 dní. 13.8.2002 sa rozhodlo, že MK SR vráti 800 tisíc Sk pre SHÚ do rozpočtu, pretože SHÚ „de iure" neexistuje a nemá právnu subjektivitu. V septembri 2002 MK pripravilo do vlády „Návrh na vytvorenie pracoviska pre výskum vo VAK a VTA pri Historickom ústave SAV", tento materiál, však do vlády nepredložili.

ZÚ a Slovenský inštitút (SI) v Ríme ponúkal pre SHÚ pracovné priestory, počítače, ubytovanie vedcov, telekomunikácie, techniku a kancelárske vybavenie. V prípade zaradenia SHÚ do SI by sa väčšina z toho hradila za režijné náklady.

Vypracoval sa návrh, aby sa pre technické zabezpečenie vzala ponuka ZÚ a SI Rím, s čím ministri zahraničia a školstva súhlasili. Navrhlo sa, aby do štátneho výskumného programu „Účasť spoločenských vied na rozvoji spoločnosti" bol dodatočne zaradený a financovaný podprogram „História Slovenska vo svetle dokumentov VTA a VAK". Vláda jeho financovanie schválila, na zaradenie podprogramu SHÚ stačilo schválenie Radou programu, ktoré sa neuskutočnilo.

Na návrh ministra školstva Trnavská univerzita (TU) v Trnave zriadila svoje výskumné pracovisko „Slovenský historický ústav v Ríme". Po schválení rektorom, Radou rektora a Akademickým senátom minister školstva pridelil TU pre tento projekt na r. 2005

3 mil. Sk. Zriadila sa komisia pre výber grantov, vypracoval sa štatút SHÚ a vymenovala sa riaditeľka SHÚ. Odvtedy toto lokálne pracovisko TU, s ohľadom na financie, ktoré má k dispozícii, vysiela na krátkodobé výskumné stáže svojich, najmä mladých pracovníkov, výsledky ktorých sú úmerné možnostiam TU.

Ide teda o lokálnu univerzitnú inštitúciu TU s obmedzenými finančnými, vedeckými, personálnymi a inými kapacitami, čím nie je daná možnosť plniť jednu zo základných úloh SHÚ - pôsobiť v rímskom vedeckom a kultúrno-diplomatickom prostredí. Vedecká činnosť v Ríme je predpokladom pre pôsobenie v danom prostredí a akceptáciu zo strany partnerských inštitúcií v Ríme. Je aj podmienkou pre budúci vstup SHÚ do Únie historických, kunsthistorických a archeologických ústavov v Ríme. SHÚ sa bude môcť aktívne zapájať aj do medzinárodných vedeckých projektov, ktoré organizujú iné ústavy a inštitúcie.

Dňa 10.2.2010 poslanec Jozef Rydlo a poslanci Ján Chrbet, Jaroslav Izák, Valentín Švidroň a Emil Vestenický predložili návrh zákona (tlač 1440), ktorým sa zriaďuje Slovenský historický ústav v Ríme. Návrh zákona predpokladal ročné výdavky na činnosť SHÚ v rozpätí od 227 200 do 382 000 eur. V 1. čítaní bol zákon po prerokovaní v NR SR schválený do 2. čítania. V 2. čítaní sa návrh s pripomienkami schválil do 3. čítania a dňa 10. marca 2010 bol zákon v NR SR schválený. Prezident Ivan Gašparovič napriek tomu, že sa stotožňoval a podporoval myšlienku zriadenia SHÚ v Ríme vrátil dňa 26.3.2010 zákon NR SR na základe viacerých právnych a legislatívno-technických pripomienok so záverom, aby Národná rada Slovenskej republiky zákon pri opätovnom prerokovaní neprijala ako celok. 27.4.2010 bol tento zákon (tlač 1526) na základe uznesenia č. 2071 opätovne prerokovaný na 50. schôdzi NR SR, pričom nebol schválený.

Vzhľadom na skutočnosti uvedené v tejto dôvodovej správe táto poslanecká iniciatíva iniciuje zriadenie SHÚ v Ríme legislatívnou cestou na základe zákona NR SR, aby bola zabezpečená jeho inštitucionálna a finančná existencia a aby SHÚ, ktorý bude celoštátnou vedecko-výskumnou inštitúciou, nezávisel od politických zmien vo vládach a na čele rezortov, ani od rozpočtu jednej univerzity, ale mohol pracovať tak, ako podobné inštitúcie iných štátov, nezávisle a kontinuálne. Podotýkame, že navrhovaný rozpočet SHÚ na rok 2014 je 78 040 eur (Príloha 1), pričom v ďalších rokoch 2015 a 2016 sa predpokladá 2,2% ročný nárast výdavkov, čo je prognózovaná výška CPI (index spotrebiteľských cien), ktorá je na tejto úrovni v roku 2015. Ministerstvo financií súhlasí s financovaním SHÚ v rámci vládou schválených limitov rozpočtu kapitoly ministerstva školstva bez dodatočných požiadaviek na rozpočet.

Predkladaný návrh zákona vplýva na štátny rozpočet a nemá žiadny vplyv na rozpočet verejnej správy a na podnikateľské prostredie, nevyvoláva sociálne vplyvy, ani vplyvy na životné prostredie a na informatizáciu spoločnosti.

Návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a ostatnými všeobecne záväznými právnymi predpismi Slovenskej republiky, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentmi, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s právom Európskej únie.

B. Osobitná časť

Podpora činnosti Slovenského historického ústavu v Ríme (ďalej len „SHÚ") je z pohľadu nielen vedeckého, ale aj z perspektívy národných a štátnych záujmov Slovenska o to naliehavejšia, že všetky okolité štáty majú v Ríme podobné ústavy, ktoré vyvíjajú aktívnu výskumnú, publikačnú a kultúrno-diplomatickú činnosť. Absencia slovenskej vedy v citlivom a prestížnom rímskom a vatikánskom vedeckom a kultúrnom prostredí spôsobuje Slovensku vážnu škodu, znemožňuje slovenským historikom skúmať bohaté historické pramene. Má to za následok, že slovenské dejiny sú v rímskom vedeckom prostredí málo známe, čo stavia Slovensko do pozície nekultúrnej krajiny, neschopnej vlastnej vedeckej prezencie na medzinárodnom poli.

Paragrafové znenie zákona upravuje postavenie, subjektivitu, úlohy, organizáciu, hospodárenie a financovanie SHÚ. Štruktúra SHÚ predstavujú tieto orgány: Vedecká rada, Ústavná rada a riaditeľ, pričom ich práva a povinnosti budú upravené štatútom SHÚ.

K čl. I

K bodu 1

Navrhovaným zákonom sa zriaďuje Slovenský historický ústav v Ríme.

K bodu 2

Slovenský historický ústav sa zriaďuje ako rozpočtová organizácia štátu s napojením na rozpočet Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu. Sídlom SHÚ bude Bratislava, výskumné pracovisko bude v Ríme.

K bodu 3

SHÚ sa ustanovuje povinnosť vykonávať vedecko-výskumnú a vydavateľskú činnosť. SHÚ sa taktiež ustanovuje povinnosť systematicky skúmať archívne materiály a historické knižné fondy so vzťahom ku Slovensku a Slovákom.

SHÚ sa zároveň ustanovuje povinnosť vykonávať umenovednú činnosť vo verejných a súkromných galériách a múzeách a vydavateľskú činnosť, ktorou bude informovať verejnosť o svojich vedecko-výskumných a iných aktivitách.

Každému bádateľovi SHÚ je ustanovená povinnosť odovzdať do knižnice SHÚ

správu o svojej vedecko-výskumnej a publikačnej činnosti.

K bodu 4

Zriaďujú sa orgány SHÚ, a to vedecká rada, rada ústavu a riaditeľ, ktorých práva a povinnosti budú určené štatútom SHÚ.

Ustanovuje sa spôsob odvolania riaditeľa a člena vedeckej rady, a to orgánom, ktorý ho ustanovil, pričom dôvodom bude, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin alebo ak najmenej šesť mesiacov nevykonával svoju funkciu.

K bodu 5

Ustanovuje sa počet členov vedeckej rady SHÚ, pričom tvoriť ju budú odborníci z odborov histórie, práva, dejín staroveku a stredoveku, moderných a cirkevných dejín, archívnictva a knihovníctva.

Ustanovuje sa spôsob navrhovania členov vedeckej rady ministrovi školstva, vedy,

výskumu a športu. Navrhujú ich minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Slovenskej republiky, minister kultúry Slovenskej republiky, predseda Slovenskej akadémie

vied, riaditeľ Slovenského národného archívu a dekani filozofických fakúlt so sídlom na

území Slovenskej republiky.

Ustanovuje sa dĺžka funkčného obdobia člena vedeckej rady a zároveň pôsobnosť vedeckej rady.

Ustanovuje sa tiež udeľovanie štipendií výskumníkov, ktoré bude formou diét v zhode s návrhom rozpočtu.

K bodu 6

Ustanovuje sa zloženie rady ústavu, ktorú bude tvoriť riaditeľ SHÚ, riaditeľ SI v Ríme, ktorý bude zároveň zástupcom riaditeľa SHÚ a tajomník SHÚ.

Ustanovuje sa pôsobnosť rady ústavu.

K bodu 7

Ustanovuje sa štatutárny orgán SHÚ, ktorým bude riaditeľ. Navrhovať ho bude minister

školstva, vedy, výskumu a športu SR, schvaľovať ho bude vedecká rada nadpolovičnou

väčšinou všetkých jej členov.

Ustanovuje sa dĺžka funkčného obdobia a pôsobnosť riaditeľa.

K bodu 8

Ustanovuje sa povinnosť rady ústavu vypracovať štatút, ktorý bude schvaľovať

nadpolovičná väčšina všetkých členov vedeckej rady.

K bodu 9

Ustanovuje sa povinnosť SHÚ hospodáriť s vlastným rozpočtom, majetkom štátu a darmi.

K bodu 10

Navrhuje sa účinnosť predkladaného zákona so zohľadnením legisvakančnej lehoty, a to od 1. januára 2014. 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1241
PoUtStŠtPiSoNe
: