Štvrtok, 25. apríl 2024 | meniny má Marek , zajtra Jaroslava
Predplatné
Štvrtok, 25. apríl 2024 | meniny má Marek , zajtra Jaroslava
TlačPoštaZväčšiZmenši

236/2012 Z. z.

najpravo.sk • 9.9. 2012, 20:16

Dôvodová správa

I. Všeobecná časť

Predloženým návrhom zákona sa mení súčasná právna úprava trestnoprávnej imunity poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Navrhované zmeny reagujú na zmeny, ktoré sa navrhujú vykonať v návrhu ústavného zákona, ktorým sa navrhuje zmeniť čl. 78 ods. 3 a 4 a čl. 136 Ústavy Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov (parlamentná tlač 64), ktorým sa zrušuje požiadavka súhlasu Národnej rady Slovenskej republiky s trestným stíhaním poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Predložený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi a zákonmi, nie je v rozpore s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná. Návrh zákona nepredpokladá dopad na verejné financie, zamestnanosť a ani vplyv na životné prostredie.

Osobitná časť

K čl. I

K bodom 1 a 2

Navrhované zmeny zohľadňujú navrhované znenie čl. 78 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky v čl. I druhom bode návrhu ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky, na základe ktorého sa vyžaduje súhlas mandátového a imunitného výboru Národnej rady Slovenskej republiky, ak bol poslanec pristihnutý a zadržaný pri trestnom čine.

K čl. II

Navrhovaná zmena zohľadňuje navrhované znenie čl. 78 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky v čl. I návrhu ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky tak, že súhlas Národnej rady Slovenskej republiky sa vyžaduje len na vzatie poslanca do väzby.

K čl. III

K bodom 1, 2, 3, 4, 6 a 7

Navrhované zmeny zohľadňujú navrhované znenie čl. 78 ods. 3 Ústavy Slovenskej republiky v čl. I prvom bode návrhu ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky.

K bodu 5

Navrhované zmeny zohľadňujú navrhované znenie čl. 78 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky v čl. I druhom bode návrhu ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky.

K čl. IV

S ohľadom na predpokladanú dĺžku legislatívneho procesu, ako aj navrhovanej účinnosti návrhu ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava Slovenskej republiky č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov, sa navrhuje účinnosť ústavného zákona od 1. septembra 2012.

Bratislava máj 2012 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 1519

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: