Utorok, 28. máj 2024 | meniny má Viliam , zajtra Vilma
Deň Amnesty International
Predplatné
Utorok, 28. máj 2024 | meniny má Viliam , zajtra Vilma
Deň Amnesty International
TlačPoštaZväčšiZmenši

Právnická fakulta Univerzity Komenského otvára online študentskú právnu poradňu

najpravo.sk • 23.4. 2020, 19:30

Právnici síce tieto dni nebojujú v prvej línii, no napriek tomu majú v tomto období plné ruky práce. V súvislosti s pandémiou musí byť dennodenne prijímaná nová legislatíva a pomoc právnikov potrebuje nielen štát, ale aj firmy, podnikatelia, neziskové organizácie a, samozrejme, aj bežní občania.

Vo vyššej miere v tieto dni potrebujú právnu pomoc aj tí, ktorí si služby advokáta nemôžu dovoliť. Preto sa Právnická fakulta UK rozhodla nadviazať na aktivity Slovenskej advokátskej komory a otvoriť online právnu poradňu zameranú na právne problémy, ktoré súvisia s pandémiou. Bezplatnú písomnú právnu analýzu vypracujú študenti fakulty pod dozorom spolupracujúcich advokátov. Fakulta tak spája pomoc osobám zasiahnutých koronakrízou s prípravou študentov na budúcu prax.

Študentská právna poradňa už má na fakulte niekoľkoročnú tradíciu, avšak tentokrát musí osobné stretnutia vymeniť za online priestor. Samozrejme, dištančná výučba sa dotkla aj iných praktických predmetov. Za iných okolností by v tieto dni študenti fakulty učili základy práva na stredných školách, v detskom domove, v domove dôchodcov aj v ženskej väznici. Iní by stážovali na súdoch, prokuratúre, v kancelárii verejnej ochrankyne práv alebo na ministerstvách. Aj počas dištančnej výučby stále prebieha Právna klinika neziskového sektora, v rámci ktorej študenti fakulty pomáhajú hľadať riešenia právnych problémov, ktoré trápia neziskové organizácie.

Študenti, ktorým v tieto dni chýbajú klinické formy vzdelávania, ale zato im nechýba ochota nezištne pomáhať, sú pripravení prevziať svoj prvý prípad. Dozerať na ich prácu, odborne ich viesť a odovzdávať im cenné skúsenosti, budú nielen odborníci z fakulty, ale aj externe spolupracujúci advokáti. Tým patrí nesmierna vďaka za ich ochotu, čas a energiu, ktorú venujú študentom fakulty a adresátom právnej pomoci.

Bližšie informácie o projekte a podmienky poskytnutia právnej pomoci nájdete na: https://www.flaw.uniba.sk/pracoviska/ustavy/ustav-klinickeho-pravneho-vzdelavania/online-studentska-pravna-poradna-v-case-pandemie/ 

JUDr. Zuzana Mlkvá Illýová, PhD.
JUDr. Mária Havelková, PhD.
Ústav klinického právneho vzdelávania PraF UK

 

Ohodnoťte článok
Hlasovalo: 449

Nový príspevok

Nové v judikatúre

Hľadať všade
PoUtStŠtPiSoNe
: