Do konca minulého roka boli sudcovia povinní sa zdržať verejného vyslovovania svojho názoru o veciach prejednávaných súdmi.
Od januára tohto roku sú už sudcovia povinní sa zdržať verejného vyslovovania svojho názoru len o veciach prejednávaných súdmi, ktoré nie sú právoplatne skončené, keďže zákaz možnosti vyjadrovať sa k súdnym rozhodnutiam zo strany sudcu nemožno vnímať v absolútnom význame. Sudca teda môže právoplatné rozhodnutia komentovať, podrobovať ich odbornej kritike alebo zaujímať k nim vlastné postoje.
1. apríla 2012 nadobudla účinnosť novela Spravovacieho a kancelárskeho poriadku pre súdy (vyhláška č. 94/2012 Z. z.), ktorá reaguje aj na túto legislatívnu zmenu v zákone o sudcoch (konkrétne § 30 ods. 11 zákona č. 385/2000 Z. z.) a zakotvuje možnosť styku samotných sudcov s médiami, a teda od 1. apríla styk s médiami zabezpečuje na súde hovorca súdu a v odôvodnených prípadoch predseda súdu alebo aj samotný sudca. Sudca sa teda v odôvodnených prípadoch už môže pre médiá vyjadrovať k právoplatným rozhodnutiam.
Zdroj: Portál právnych predpisov
Ilustračné foto: stock.xchng
Súvisiace články
- Novela Spravovacieho poriadku pre súdy
- Prehľad plánovaných legislatívnych zmien
- Posledné novely Lucie Žitňanskej
- Malo by sa v justičných reformách Lucie Žitňanskej po voľbách pokračovať?
- Spor Macejková vs. Žitňanská
- NÁZOR: Zákon o štátnej službe je v rozpore s Ústavou SR
- Podozrenia z neobjektívnych výberových konaní
- TÉMA: Novela Občianskeho súdneho poriadku
- Vyhodený milión eur
- Lucia Žitňanská: Zamerali sme sa na otvorenie súdov verejnej kontrole
- Posilnenie justičného vzdelávania
- Zmeny v justícii pokračujú
- Zverejňovanie súdnych rozhodnutí