Pondelok, 27. máj 2024 | meniny má Iveta , zajtra Viliam
Predplatné
Pondelok, 27. máj 2024 | meniny má Iveta , zajtra Viliam
TlačPoštaZväčšiZmenši

Praktické rady pre dovolenkujúcich v Chorvátsku 2015

najpravo.sk • 9.6. 2015, 18:51

Polícia SR upozorňuje slovenských občanov, že ak nahlásili na polícii stratu alebo krádež občianskeho preukazu alebo cestovného pasu a potom ho našli, že s takýmto dokladom už nemôžu cestovať. Údaje o takomto doklade boli vložené do informačného systému a preto pri každej kontrole (hraničnej alebo bežnej) sa hľadí na takýto doklad ako na neplatný. Ak nájdete stratený alebo ukradnutý doklad, ešte pred cestou sa informujte na polícii ako máte postupovať, aby sa vám nestalo, že počas cesty na dovolenku vás pri kontrole nevpustia do krajiny.

Podmienky vstupu:

Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom, alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Deti musia mať svoj vlastný cestovný doklad.

Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátska s domácimi zvieratami, môžu cestovať so psami, mačkami a fretkami, len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie zvieraťa. V prípade prevozu iných zvierat (napríklad vtáky, korytnačky) treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné znaky. Sieť veterinárnych ambulancii je rozšírená v každom väčšom meste.

Slovenskí policajti v Chorvátsku

Aj počas tohto leta budú pôsobiť v najnavštevovanejších rekreačných oblastiach:

 • Podgora, Tučepi, Brela, Baška voda (Splitsko-dalmatínske policajné riaditeľstvo, policajná stanica Makarska). V prípade núdze budú k dispozícii na telefónnom čísle +385 99 7201 001.
 • Crikvenica, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Krk, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska, Mošćenička Draga (Primorsko-goranské policajné riaditeľstvo, policajná stanica Crikvenica) - tu môžu slovenskí občania kontaktovať našich policajtov na telefónnom čísle +385 99 7201 002.

  Čo robiť v prípade straty, odcudzenia cestovného pasu:

  Ak bol občan Slovenskej republiky okradnutý, prípadne cestovný doklad stratil, musí túto okolnosť nahlásiť miestne príslušnej polícii. Tá mu vydá potvrdenie, ktoré je potrebné predložiť na zastupiteľskom úrade spolu so žiadosťou o vydanie náhradného cestovného dokladu.

  Priamo na konzulárnom oddelení zastupiteľského úradu Slovenskej republiky pri vybavovaní náhradného cestovného dokladu je potrebné predložiť dve fotografie pasového formátu (3,5 x 4,5 cm), potvrdenie od miestnej polície o strate alebo odcudzení dokladu, žiadosť o vydanie náhradného dokladu (vyplňuje sa priamo na zastupiteľskom úrade) a poplatok za vydanie náhradného dokladu.

  Ako sa vyhnúť' preplneným cestám:

  Aby ste si cestovanie zbytočne nepredĺžili a vyhli sa tak čakaniu v dlhých kolónach áut, radíme Vám: Cestu si plánujte s použitím dopravného plánovača, v ktorom sú uvedené dni a cestné ťahy či smery najväčšej očakávanej hustoty cestnej premávky. Najzaťaženejšie dni v doprave sú piatok, sobota a dni, keď sa menia turnusy, teda na začiatku mesiaca, v strede a na konci mesiaca.

  Pri ceste do Chorvátska môže turistom výrazne pomôcť mobilná aplikácia „HAK“ alebo informácie na stránke www.hak.hr, ktoré prevádzkuje Hrvatski autoklub. V mobilnej aplikácii sú informácie o stave na cestách a hraničných prechodoch (aj cez kamery), ceny palív a ceny poplatkov za cesty a rôzne ďalšie užitočné informácie.

  Dôležité telefónne čísla na území Chorvátska:

  • Jednotné číslo pre všetky núdzové situácie: 112
  • Prvá pomoc: 194
  • Hasiči: 193
  • Polícia: 192
  • Pomoc motoristom na cestách: 1987(ak telefonujete zo zahraničia alebo z mobilného telefónu, vytáčajte +385 (1) 1987)
  • Štátna centrála pre pátranie a záchranu na mori: 195
  • Predpoveď počasia a situácia na cestách: 060 520 520

  Ak potrebujete odstrániť poruchu alebo je potrebné vozidlo zaviesť do servisu, zavolajte Pomoc na ceste na tel.: 1987 (pri telefonovaní zo zahraničia alebo mobilného telefónu vytáčajte +385 1 1987).

  V prípade dopravnej nehody je možné volať aj číslo 112. Toto číslo môžete volať hocikedy, cez deň, v noci, bez ohľadu na to, kde v Chorvátsku sa nachádzate. Volanie je bezplatné. Hovor je možné uskutočniť cez všetkých mobilných operátorov. K dispozícii sú na tomto čísle operátori hovoriaci po anglicky, nemecky, taliansky, maďarsky a slovensky.

  Číslo 112 volajte, ak potrebujete rýchlu zdravotnícku pomoc, pomoc hasičov, polície, záchrannú horskú službu, prípadne inú pomoc. Stručne treba oznámiť kto volá, čo sa stalo, kde, kedy, či sú zranení, aké sú poranenia.

  Všeobecné informácie pre vodičov:

  Motoristi musia mať vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané. Pri ceste osobným autom musia mať spolucestujúce deti do 5 rokov povinne autosedačku.

  Podľa platnej legislatívnej úpravy v Chorvátsku nie je možné cestovať s maloletým dieťaťom, ktoré je pripútané v detskej autosedačke (trojbodové upevnenie) na prednom sedadle v motorovom vozidle, v ktorom sa nenachádza druhý rad sedadiel. Zákon o bezpečnosti cestnej premávky v článku 163 v bode 5 uvádza, že vodič môže prevážať v motorovom vozidle dieťa mladšie ako päť rokov v detskej sedačke iba na zadných sedadlách; v bode 6 uvádza, že na prednom sedadle v motorovom vozidle, možno prevážať v detskej sedačke iba dieťa do veku dvoch rokov pri splnení zákonom stanovených podmienok.

  Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky vyzýva všetkých vodičov, aby nejazdili v kolónach (2-3 autá za sebou) ale uprednostňovali individuálnu jazdu. Počas cesty je vhodné odpočívať na vyhradených miestach alebo čerpacích staniciach. Pred cestou je. vhodné naštudovať trasu cesty a možnosti oddychu.

  Najvyššia povolená rýchlosť:

  • v obci 50 km/h
  • mimo obce 90 km/h
  • na cestách určených výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h
  • na diaľniciach 130 km/h
  • pre motorové vozidlá, ťahajúce obytný príves 80 km/h
  • pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom 80 km/h.

   Dôležité ustanovenia týkajúce sa mladých vodičov:

   Mladý vodič je vodič vo veku do 24 rokov.

   Mladý vodič nesmie riadiť vozidlo na ceste rýchlosťou väčšou ako 80 km/h, na rýchlostnej ceste a ceste pre motorové vozidlá rýchlosťou väčšou ako 100 km/h, na diaľnici rýchlosťou väčšou ako 120 km/h a jazdiť mopedom rýchlosťou väčšou ako 40 km/h.

   Mladý vodič nesmie riadiť ani začať riadiť motorové vozidlo, ak má v organizme omamné a psychotropné látky, alkohol alebo vykazuje znaky opitosti.

   Povinnosťou vodiča je jazdiť s rozsvietenými svetlami v zimných mesiacoch aj počas dňa. Kvôli vlastnej bezpečnosti majte svetlá rozsvietené aj v lete. Je zakázané používať mobilný telefón počas jazdy motorovým vozidlom (môže sa používať iba s hands-free súpravou).

   Čo v prípade dopravnej nehody:

   O dopravnej nehode najprv upovedomte políciu (tel.: 192). (Nie je potrebné v prípade dopravnej nehody s malou materiálnou škodou.) Vykonajte všetky opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť cestnej premávky (oblečte si reflexnú vestu a postavte výstražný trojuholník), aby sa predišlo vzniku nového nebezpečenstva. Počkajte na príchod polície.

   V prípade škody na vozidle žiadajte od polície záznam o dopravnej nehode, bez ktorého nemôžete prekročiť štátnu hranicu a budete ho potrebovať aj pre poisťovňu na Slovensku. Záznam o dopravnej nehode (ZAPISNIK O OČEVIDU) nedostanete na mieste nehody, vydajú vám ho asi za 2 až tri dni na policajnom oddelení, ktoré nehodu riešilo, za správny poplatok 20,- HRK (asi za 2-3 dni).

   Dôležité ustanovenie zo zákona o bezpečnosti cestnej premávky pri dopravnej nehode:

   Vodiči, účastníci dopravnej nehody, pri ktorej bola spôsobená iba materiálna škoda na vozidlách, sú povinní, ak je to možné, ihneď odstrániť vozidlo z cesty, aby umožnili plynulú premávku, vyplniť a podpísať Európsku správu o nehode alebo iným spôsobom vymeniť si osobné údaje a údaje o vozidle.

   Vodiči z bodu 1 nesmú opustiť miesto dopravnej nehody kým nevyplnia a nepodpíšu Európsku správu o nehode alebo iným spôsobom si nevymenia medzi sebou osobné údaje a údaje o vozidle.

   V prípade dopravnej nehody iba s materiálnou škodou, keď na mieste nie je vlastník poškodeného vozidla alebo inej poškodenej veci, vodič je povinný vlastníkovi poškodeného vozidla alebo inej poškodenej veci nechať svoje osobné údaje a údaje o vozidle, ktoré spôsobilo nehodu.

   Peňažným trestom vo výške 500,- HRK (cca 66,- EUR) potrestajú sa vodiči ak ihneď z cesty, ak je to možné, neodstránia vozidlo, aby umožnili plynulú premávku.

   Peňažným trestom vo výške od 2.000,- do 5.000,- HRK ( cca od 263,- do 658,- EUR) potrestá sa vodič ak vlastníkovi poškodeného vozidla alebo inej poškodenej veci nenechá svoje osobné údaje a údaje o vozidle, ktoré spôsobilo nehodu alebo nevyplní a nepodpíše Európsku správu o nehode.

   Policajti sú povinní ísť na miesto dopravnej nehody alebo udalosti v cestnej premávke, o ktorých boli informovaní.

   Pre založenie právnej zodpovednosti za spôsobenie dopravnej nehody postačuje, ak osoba, ktorá dopravnú nehodu spôsobila, spôsobí zranenie iba sebe.

   Dopravné priestupky v Chorvátsku:

   V Chorvátsku sa za všetky porušenia predpisov v cestnej premávke aplikuje objektívna zodpovednosť vodiča vozidla. V prípade spáchaného priestupku (napr. neprimeraná rýchlosť), kde z fotografie nie je jasné, kto v čase spáchanie priestupku bol vodičom vozidla, polícia na základe Zákona o bezpečnosti v cestnej premávke požiada vlastníka vozidla o poskytnutie "hodnoverných údajov o osobe, ktorej dal vozidlo k dispozícii jeho vlastník". Zákon o bezpečnosti v cestnej premávke v Chorvátsku určuje finančné sankcie za priestupky - ide o fixné sumy v hodnote 300 HRK (cca 40 EUR), 500 HRK (cca 67 EUR), 700 HRK (cca 93 EUR), 1.000 HRK (cca 133 EUR), ktoré môže polícia uložiť na mieste spáchania priestupku. V skrátenom priestupkovom konaní môže polícia uložiť pokutu až do výšky 15.000 HRK (cca 2000 EUR).

   RIEŠENIE DOPRAVNÝCH PRIESTUPKOV CUDZINCOV V CHORVÁTSKU:

   Dopravná polícia je v Chorvátsku jediný orgán, ktorý zabezpečuje dokumentovanie a riešenie priestupkov v cestnej doprave. Žiadna súkromná ani štátna organizácia technologicky nerealizuje dokumentovanie dopravných priestupkov. Jedinou výnimkou je nedovolené parkovanie vo veľkých mestách - pod samosprávou funguje mestská organizácia, ktorá zabezpečuje komplexný servis pri riešení nedovoleného parkovania vozidiel - kontrola zaplateného parkovaného, dokumentovanie priestupku nedovoleného parkovania, vydanie rozhodnutia o priestupku s pokutovým blokom, odtiahnutie vozidla, vymáhanie sankcií.

   Ak polícia zastaví vodiča - cudzinca, ktorý sa dopustil dopravného priestupku, prípad má podľa zákona dve možnosti riešenia:

   • vodič - cudzinec je ochotný zaplatiť pokutu na mieste - prípad končí.
   • vodič - cudzinec odmietne zaplatiť uloženú pokutu za dopravný priestupok - polícia má oprávnenie zadržať vodičovi cestovný doklad (o čom polícia spíše záznam) a telefonicky informuje územne príslušný priestupkový súd o prípade, pričom vodič priamo na mieste dostane od polície informáciu o dátume a čase, kedy sa jeho prípad bude prejednávať na priestupkovom súde (obvykle najbližší pracovný deň po zistení priestupku). Na pojednávaní súd rozhodne, ako sa v prípade bude ďalej postupovať. Polícia vráti cestovný doklad cudzincovi až po ukončení prípadu, resp. zaplatení sankcie (ak tak rozhodne priestupkový sudca).

   Ustanovenia priestupkového zákona, platné pri všetkých priestupkoch, ktoré je dobré poznať pred cestou do Chorvátska:

   Ak priestupca za priestupok, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku, nezaplatí peňažný trest v lehote určenej rozhodnutím o priestupku, peňažný trest sa okamžite zamieňa trestom odňatia slobody.

   Priestupkový súd môže priestupcu oslobodiť od trestu vtedy:

   • keď ho následky priestupku ovplyvňujú tak, že jeho potrestanie je zbytočné na dosiahnutie účelu trestu;
   • keď odstránil alebo znížil následky priestupku alebo nahradil spôsobenú škodu ktorú spôsobil, zaplatil alebo splnil požadovanú povinnosť pre neplatenie alebo neplnenie ktorej bolo začaté priestupkové konanie;
   • keď sa zmieril s poškodeným a nahradil mu spôsobenú škodu.

   Cudzinec, ktorý je zadržaný pre podozrenie že spáchal priestupok, môže od začiatku až do konca prejednávania priestupku podávať súdu všetky návrhy na svoju obranu vo svojom jazyku.

   Má právo nazerať do spisu a oboznámiť sa s dôkazmi proti nemu; počas celého konania používať svoj jazyk alebo využívať tlmočníka, môže sa tohto práva zriecť ak rozumie jazyku v ktorom sa vedie konanie.

   Ak priestupca zaplatí v určenej lehote dve tretiny peňažného trestu, hľadí sa na neho ako by zaplatil celý peňažný trest.

   Peňažný trest sa môže zaplatiť okamžite aj na mieste priestupku (iba dopravné priestupky) vo výške polovice peňažného trestu. To znamená, že priestupca môže na mieste zaplatiť iba polovicu z uloženej pokuty.

   Po novom platí, že ak akúkoľvek pokutu uhradí do troch dní, stačí uhradiť iba polovicu z uloženej pokuty a hľadí sa na neho ako by zaplatil celý peňažný trest.

   Ak je políciou vydaný „Prekršajni nalog“ (najčastejšie za spôsobenie dopravnej nehody) neplatia ustanovenia 6, 7 a v tomto prípade, ak je priestupca ochotný zaplatiť peňažný trest, stačí zaplatiť v určenej lehote dve tretiny peňažného trestu.Technologický rámec riešenia dopravných priestupkov:

   ODOBRATIE VODIČSKÉHO OPRÁVNENIA NA CESTE POLÍCIOU je možné v nasledovných prípadoch (max. na dobu 8 dní):

   • vodičom taxi služby, vodičom nákladných vozidiel a autobusov za jazdu pod vplyvom alkoholu,
   • profesionálnym vodičom, ktorí nedodržiavajú predpísaný čas oddychu (po vypršaní časového limitu na jazdu),
   • motocyklistom v prípade, že nepoužívajú počas jazdy ochrannú prilbu,
   • vodičom, ktorí sú v takom fyzickom alebo psychickom stave, že nie sú ďalej spôsobilí bezpečne riadiť vozidlo (pod vplyvom únavy, stresu, bolesti, liekov a pod.).
   • Pri porušení niektorých ustanovení zákona o bezpečnosti v cestnej premávke sa vodič môže dopustiť aj trestného činu. Preto by sme chceli vodičov upozorniť na konkrétne znenie ustanovenia z chorvátskeho Trestného zákona:
   •  „Účastník cestnej premávky, ktorý arogantne porušuje predpisy o cestnej premávke tým, že jazdí pod vplyvom alkoholu vyššom ako 1,50 g/kg v krvi, alebo omamných a psychotropných látok alebo liekov, alebo jazdí v zakázanom smere, alebo predbieha na neprehľadnom mieste kolónu vozidiel, alebo jazdí rýchlosťou vyššou ako 50 km/h nad povolenú rýchlosť v obývanej oblasti alebo v úseku s označením najvyššej rýchlosti a tým ohrozuje život alebo zdravie osôb, potrestá sa odňatím slobody až na 3 roky“.

   Sankcie za niektoré konkrétne dopravné priestupky v Chorvátsku:

   Jazda pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo liekov:

   Pri zistení množstva alkoholu nad 0,5 g/kg u cyklistu je možné uložiť sankciu 500 HRK (cca 67 EUR),

   u vodiča od 0,5 do 1,0 g/kg sankciu od 1.000 do 3.000 HRK (cca 133 až 400 EUR), od 1,0 do 1,5 g/kg alkoholu sankciu od 3.000 do 5.000 HRK (cca 400 až 667 EUR). Pri viac ako 1,5 g/kg je možné uložiť sankciu od 5.000 do 15.000 HRK (cca 667 až 2.000 EUR), alebo väzenie až na 60 dní.

   V prípade jazdy pod vplyvom omamných a psychotropných látok alebo liekov hrozí sankcia od 5.000 do 15.000 HRK (cca 667 až 2000 EUR), alebo väzenie až na 60 dní.

   Prekročenie povolenej rýchlosti v obci:

   do 10 km/hod. - 300 HRK (cca 40 EUR),

   od 10 do 20 km/hod. - 500 HRK (cca 67 EUR),

   od 20 do 30 km/hod. – 1.000 HRK (cca 133 EUR),

   od 30 do 50 km/hod. – 2.000 HRK (cca 267 EUR),

   nad 50 km/hod. - od 5.000 do 15.000 HRK (cca 667 až 2.000 EUR), alebo väzenie až na 60 dní alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla najmenej na 12 mesiacov.

   Prekročenie povolenej rýchlosti mimo obce:

   od 10 do 30 km/hod. - 500 HRK (cca 67 EUR),

   od 30 do 50 km/hod. - 1.000 HRK (cca 133 EUR),

   nad 50 km/hod. - od 3.000 do 7.000 HRK (cca 400 až 933 EUR), alebo zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na dobu 6 až 12 mesiacov.

   Ďalšie priestupky:

   Používanie mobilného telefónu počas jazdy - 500 HRK (cca 67 EUR).

   Nedanie prednosti v jazde sankcia 2.000 HRK (cca 267 EUR), prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 6 mesiacov.

   Dopravná nehoda, v prípade zanedbania povinnosti pri dopravnej nehode sankcia od 300 do 7.000 HRK (cca 40 až 933 EUR), prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 12 mesiacov.

   Jazda bez prilby na motocykli, mopede alebo štvorkolke, sankcia 1.000 HRK (cca 133 EUR).

   Jazda bez prilby na bicykli, v prípade jazdy osoby mladšej ako 16 rokov, sankcia 300 HRK (cca 40 EUR).

   Jazda bez vodičského oprávnenia, sankcia 300 HRK (cca 40 EUR).

   Jazda po predchádzajúcom odobratí vodičského oprávnenia, sankcia od 5.000 do 15.000 HRK (cca 667 až 2.000 EUR), alebo väzenie na 60 dní, prípadne zákaz činnosti vedenia motorového vozidla na 12 mesiacov.

   Počas turistickej sezóny 2014 bol zaznamenaný zvýšený počet prípadov porušenia predpisov (priestupkov) pri plavbe na mori a taktiež zvýšený počet prípadov, poistných udalostí, kedy pri vrátení prenajatých lodí a motoriek došlo k nezhodám medzi slovenskými turistami a prenajímateľmi, z dôvodu poškodenia prenajatých vecí. Preto odporúčame pred cestou uzatvoriť poistenie, ktoré pokrýva aj tieto škody.

   Je dobré vedieť:

   V Chorvátsku je v platnosti „Register nezaplatených pokút“, v ktorom sú evidované osoby, ktoré v stanovenej lehote neuhradili uloženú pokutu.

   Ak priestupca, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest udelený políciou v lehote určenej rozhodnutím o priestupku, môže zaplatiť peňažný trest na základe poštovej poukážky, ktorú dostal, vo svojej krajine prostredníctvom bankového prevodu.

   Ak priestupca, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest udelený políciou v lehote určenej rozhodnutím o priestupku a cestuje do Chorvátska nebude mu zabránený vstup.

   Ak v prípade hraničnej kontroly polícia zistí, že osoba nemá zaplatený peňažný trest, bude jej ponúknutá možnosť zaplatiť peňažný trest na hraničnom prechode (ak je na HP alebo v blízkom mieste peňažná alebo finančná inštitúcia, kde sa môže peňažný trest uhradiť).

   Ak osoba stratila alebo nemá poštovú poukážku na zaplatenie peňažného trestu môže ju dostať iba na policajnej stanici, ktorá priestupok riešila alebo priamo tam peňažný trest uhradiť.

   Proti priestupcovi, ktorý nemá trvalé či prechodné bydlisko v Chorvátsku, za spáchané priestupky môže byť vedené zrýchlené priestupkové konanie pred príslušným priestupkovým súdom (ak priestupca nechce zaplatiť uložený peňažný trest policajtovi, ihneď sa predvedie na príslušný priestupkový súd).

   V prípadoch podľa §-u 34 ods. 5 a 152 ods. 12 priestupkového zákona, ak sa preukáže, že priestupca, ktorý nemá trvalé alebo prechodné bydlisko v Chorvátsku a nezaplatil peňažný trest v stanovenej lehote na základe pravoplatného rozhodnutia súdu o priestupku, peňažný trest mu môže byť zamenený za trest odňatia slobody. V prípadoch, v ktorých je preukázané nezaplatenie peňažného trestu v stanovenej lehote na základe právoplatného rozhodnutia súdu o priestupku, polícia predvedie priestupcu na príslušný priestupkový súd na zámenu peňažného trestu trestom odňatia slobody: za každých 300 HRK jeden deň trestu odňatia slobody - minimálne 3 dni a maximálne 60 dní.

   Zdroj: Polícia SR
   Ilustračné foto: najprávo.sk

   Ohodnoťte článok
   Hlasovalo: 1660

   Nový príspevok

   Nové v judikatúre

   Hľadať všade
   PoUtStŠtPiSoNe
   :